14 Nisan 2021 Tarihi İtibariyle Memurlar Esnek Çalışacak

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından kısmi kapanma kararları dün açıklandı. Yapılan açıklamaya göre 14 Nisan 2021 tarihi itibariyle memurlar esnek çalışacak. Haberimizde…

14.04.2021
A+
A-

Ülkemizde covid-19 vaka sayısının hızla artması neticesinde yeni önlemler alınması şart olmuştu. Bu konuda tam kapanma veya kısmi kapanma olup olmayacağı tartışılırken, dün itibariyle Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan konuya netlik kazandırdı. 14 Nisan 2021 tarihinde uygulamaya geçilecek kararlarda Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan açıklamaya göre ramazan ayında iki hafta boyunca “kısmi kapanma” uygulanacak. Kısmi kapanma için iki hafta boyunca alınan önlemlerden istenilen sonuç alınamazsa ramazanın kalan kısmında önlemler arttırılacak. Günlük vaka sayılarının 60 binlere ulaştığı ülkemizde alınan önlemlerin vaka sayılarının azalmasında etkili olması bekleniyor. Ramazan ayı boyunca alınacak önlemlerin devam etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Tedbirler arasında memurların esnek çalışmaya yeniden dönmeleri kararı da yer almıştır.

Kısmi Kapanma Konusunda Açıklanan Kararlar Nelerdir?

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan kısmi kapanma kararları bugün akşamdan itibaren uygulanmaya konulacak. Kısmi kapanma için açıklanan kararlar şunlardır

  • Şehirler arası seyahatler yasaklandı,
  • 18 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza toplu taşıma araçlarına binme yasağı getirildi,
  • Hafta içi 19:00 – 05:00 arasında sokağa çıkma yasağı getirildi
  • 8. ve 12. sınıflar hariç yeniden uzaktan eğitim kararı alındı
  • Kamuda esnek mesaiye dönüldü
  • Kafe ve lokantaların bayram sonuna kadar kapatılmasına karar verildi
  • Toplu iftarlar yasaklandı
  • Otellerin müşteri durumuna yeniden düzenleme getirildi
  • Düğün ve nikahların ertelenmesine karar verildi.

Memurlar Esnek Çalışmaya Tekrar Dönecek

Pandemi süresi boyunca kamuda çalışanların büyük bölümü esnek çalışma modeliyle çalıştırılmıştı. Esnek çalışma memurlar tarafından uzaktan, dönüşümlü ve kısa süreli olarak sürdürüldü. Hükümet tarafından 2021 Şubat ayıyla birlikte alınan kararlar neticesinde memurların esnek çalışmasına son verildi. Ülkemizde covid-19 günlük vaka sayılarının yeniden artması ve 60 binleri bulması neticesinde kısmi kapanma kararları yeniden devreye girdi. Kısmi kapanma kararları içerisinde kamuda esnek mesaiye dönülmesi kararı da yer aldı. Buna göre kamu kurum ve kuruluşlarında işlerin aksamaması şartına bağlı olarak memurlar esnek çalışmaya tekrar dönecek. Esnek çalışmanın nasıl uygulanacağı İçişleri Bakanlığı tarafından çıkarılan genelgede gösterildi. Genelge bakanlıklara, bakanlıkların bağlı, ilgili ve ilişkili kurum ve kuruluşlarına, il valiliklerine ve merkez birimlerine gönderildi. Bu genelgeye göre kamuda esnek çalışmanın nasıl olacağı netlik kazandı.

Yapılan açıklamaya göre kamuda memurlar esnek çalışmaya tekrar dönülecek. Memurların esnek çalışması ramazan ayı sonuna kadar süreceğini düşünüyoruz. Esnek çalışmanın yanı sıra çalışma saatleri de 10:00 – 16:00 olarak düzenlenecek. Bayram sonunda vaka sayılarının durumu, hastanelerin doluluk oranı, aşı vurulan kişi sayısı gibi kriterler dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılacak. Hükümetin bu konuda yaz turizmine kadar covid-19 vaka sayısının azaltılması hedeflenmektedir. Yaza kadar hasta sayılarının azaltılmaması durumunda turizm sektörünün ciddi şekilde etkileneceği düşünülmektedir. Bu durum beraberinde ciddi döviz kaybına sebep olacak ve ekonomik sıkıntıların devam etmesine sebep olacaktır.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.