kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı Maaşı 2023 Ne Kadar?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı nedir? Nasıl Tapu ve Kadastro Uzmanı olunur? Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı 2023 maaşı ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

A+
A-

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı nedir? Tapu ve kadastro uzman yardımcısı nasıl olunur? Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı 2023 yılı maaşı ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı Nedir?

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü merkez teşkilatında görev yapan ve üç ayrı kısımda görevlendirilen kariyer meslektir. 

Tapu ve Kadastro Önlisans İçin Kaç Net Gerekir

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcısı – Tapu ve Kadastro Uzmanı Nasıl Olunur?

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların A Grubu kariyer meslek diğer tüm mesleklere girişte olduğu gibi KPSS A Grubu süreçlerinden sonra Kurumca belirlenen şartlarla başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı mesleğine Kurum üç ayrı alan için görevlendirme yapmaktadır. Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı mesleğine girmek isteyen adayların Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenecek olan yazılı ve sözlü mülakatlarda başarılı olmaları gerekmektedir. Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı yazılı sınavına üç ayrı alanda adaylar ayrı ayrı sıralanmak üzere mesleğe alınacak aday sayısının 6 katı kadarı girme hakkı elde etmektedir. (Son alımda uygulanan sayı 6 kattır) 

Yazılı sınavda başarılı olan adayların mesleğe alınacak aday sayısının üç katı kadarı Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı sözlü mülakatlarına katılmaya hak kazanmaktadır. 

Tapu ve kadastro uzman yardımcılığı yazılı sınav konularını ve mesleğe dair detayları aşağıda yer alan yönlendirme ile erişebileceğiniz Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı meslek tanıtım çalışmamızda inceleyebilirsiniz;

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcıları Ne İş Yapmaktadırlar?

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı mesleğine giren adaylar mesleğe üç ayrı alan için başvuruda bulunabilmektedir. Bu alanlar Tapu alanı, Arşiv alanı ve Teknik alandır. Bu alanlara başvuruda bulunacak olan adayların alanlara göre Kurum tarafından belirlenecek olan bölümlerden mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Detaylarını meslek tanıtımında inceleyebileceğiniz bu alanlar genel itibariyle teknik kısım için mühendislik alanları, tapu kısmı için Hukuk, İİBF ve dengi alanları, arşiv kısmı için arşiv, bilgi – belge alanlarını kapsamaktadır. 

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı mesleğine uzman yardımcısı statüsü ile giren ve yeterlik süreçlerinden sonra Tapu ve Kadastro Uzmanı olan meslek mensuplarının yaptıkları işler de birimlerine göre değişkenlik göstermektedir. Tapu alanında daha çok mevzuat işleri yapılmakta, teknik alanda kadastro ile alakalı teknik işler yapılmakta ve arşiv kısmında tapu kayıtları ile alakalı iş ve işlemler takip edilmektedir.

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı Statüsü, Özlük Hakları Nasıldır?

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı mesleği merkez uzmanlık kadrosu olan bir kariyer meslektir. Yani diğer merkez kariyer uzmanları gibi 3600 ek göstergeye tabidir. Görev yerleri Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün merkezi olan Ankara ilidir. 

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı 2023 Maaşı Ne Kadar?

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı mesleğine giren adayların 2023 yılı itibariyle yaklaşık maaşları 16100 Türk Lirasıdır. Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı mesleğinde üç yıl geçirdikten sonra yeterlik süreçlerinde başarılı olmalarının ardından Tapu ve Kadastro Uzmanı olarak atanmaya hak kazanan meslek mensuplarının 2023 yılı maaşları yaklaşık olarak 16950 Türk Lirasıdır. 

*Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı ve Uzmanlığı maaş tutarları yaklaşık olarak ifade edilmiştir. Bu tutarlara her meslek mensubu için değişebilen kişisel ek ödemeler ve kesintiler dikkate alınmadan yer verilmiştir. 

Tapu ve Kadastro Uzman Yardımcılığı mesleğine dair merak ettiğiniz hususları FORUM sayfamızda yöneltebilirsiniz. 

DGS Tapu Kadastro 

Tapu Kadastro kaç sene?

Tapu Kadastro Yüksekokulu’nun öğretim süresi 4 yıldır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.