kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınav Başvuruları Ne Zaman? Sınav Ücreti Ne Kadar? ÖSYM'den Şok Sınav Fiyatı!

2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavı başvuru kılavuzu yayımlandı. ÖSYM yine fiyat tarifesi ile şaşırtmadı. Başvuru süreci, fiyatlar ve talepler haberimizde!

A+
A-

2019 yılında gerçekleştirilecek olan Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavı başvuruları başlıyor. 8 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlayan başvurular ne kadar sürecek? Sınav ücreti ne kadar? Sınav ne zaman gerçekleştirilecek? Detaylar haberimizde.

2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı Başvuruları

2019 yılında Sayıştay Başkanlığı’nda istihdam edilecek olan Denetçi Yardımcılarının alımı için yapılacak olan sınav Ölçme, Seçme ve Yerleşrime Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek. Başvurular ÖSYM’nin aday işlemleri sistemi üzerinden yapılacak ve 8 Ocak 2019 tarihi itibariyle başlayacak. Başvuru süreci 15 Ocak 2019 tarihine kadar sürecek. Başvurularını bu süreç içerisinde tamamlayan adaylar, başvuruların bitim tarihini izleyen günün sonuna kadar ÖSYM’nin ödeme sistemi üzerinden ödemelerini tamamlamak zorundadırlar. Aksi takdirde adayların başvuruları geçersiz sayılacaktır ve sınava giremeyeceklerdir.

2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı’nda Geç Başvuru İmkanı 

ÖSYM’nin 2016 yılından beri uygulayageldiği geç başvuru sistemi 2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavında da uygulanacak. Bu sınav için ÖSYM’nin belirlediği geç başvuru tarihi Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Eleme Sınavından bir ay evvel yani 23 Ocak 2019 günüdür. Normal başvuru gününü kaçırmış olan adaylar bu tarihte daha fazla ücret ödemek kaydıyla başvuru yapmak imkanına sahip olacaklardır.

ÖSYM’nin GEÇ BAŞVURU uygulamasının detayları ve uygulanan fiyat tarifesini merak edenler; Geç Başvuru Nedir? Nasıl Yapılır? başlıklı yazımızı incelemek için Tıklayınız!

2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı 

2019 yılında gerçekleştirilecek olan Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavı toplam üç aşamada tamamlanacaktır. Bu aşamaları kısaca inceleyelim.

2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Eleme Sınavı

Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavlarının ilk aşaması olan Eleme Sınavı ÖSYM tarafından test usûlünde gerçekleştirilmektedir. Bu alanda adaylara 30 tanesi Genel Kültür – Genel Yetenek konularından, 60 tanesi ise Alan Bilgisi konularından olmak üzere toplam 90 soru sorulmaktadır. Bu 90 sorunun yanıtlanması için adaylara tanınan süre ise 90 dakikadır. Sınavın bu aşaması Ankara ilinde gerçekleştirilmektedir. Bu yıl bu sınavın tarihi 23 Şubat 2019 olarak belirlenmiştir. Tek gün ve tek oturum olarak gerçekleştirilmektedir.

Bu aşamada başarılı olmak için adayların sınavdan en az 70 puan almaları ve mesleğe alınacak aday sayısının 5 katı kadar aday arasında yer almaları gerekmektedir. Yani 45 kişilik bir alım durumunda adayların başarılı sayılabilmeleri için 70 puan almaları ve en yüksek puanlı 225 aday içerisinde yer almaları gereklidir ki ikinci aşama olan Klasik Yazılı Sınava girebilsinler.

2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Klasik Sınavı

2019 yılında gerçekleştirilecek olan Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavının ikinci aşaması olan Klasik sınav yukarıdaki başarı koşullarını sağlamış olan adaylar için Ankara ilinde gerçekleştirilmektedir. 225 adayın yarışacağı bu sınav; 27 Nisan 2019 – 28 Nisan 2019 tarihlerinde iki günde gerçekleştirilecektir. Bu aşamada adaylardan Alan Bilgisine dair soruları yanıtlamalarının yanında güncel sosyo-ekonomik gelişmelere dair bir kompozisyon yazmaları da istenecektir.

Klasik sınavda başarılı olmak isteyen adayların yine tüm alanların aritmetik ortalamasında 70 puan almış olmaları ve en yüksek puanlı 135 aday arasında yer almaları gerekmektedir. Aksi halde son aşama olan sözlü mülakat aşamasına geçemezler.

Sayıştay Denetçi Yardımcılığı çıkmış KLASİK Sınav Sorularının tamamını görmek için Tıklayınız!

Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı Mülakatları

Klasik sınavda başarılı olan 135 adayın katılım göstereceği sözlü mülakatlar Sayıştay Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir. 45 kişilik alım süreci bu aşamadan sonra tamamlanacak ve mesleğe alınacak adayların belirlendiği aşama olacaktır.

Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Adaylığı Sınavı’na Nasıl Çalışılır?

Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavlarına dair tüm detayları ve hazırlık rehberini bulabileceğiniz SAYIŞTAY DENETÇİ YARDIMCISI NASIL OLUNUR? başlıklı yazımızı okumak için Tıklayınız!

osym1

Sayıştay Denetçi Yardımcılığı MESLEK TANITIMI için Tıklayınız!

2019 Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı Başvuru Ücretleri

Belki de bu sınavın en dikkat çekici yönü olan Sınav Ücretleri kısmına geldik. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM her geçen yıl fahiş şekilde arttırdığı sınav ücretleri ile nam salmış bir kurumdur. 2019 yılında da yine adayları yanıltmayan ve şaşırtmayan Kurumu öncelikle tüm adaylar adına tebrik etmek isteriz.

Çünkü daha evvel hiçbir makul ve vicdani gerekçe olmaksızın şişirmiş olduğu sınav ücretlerine yıllık enflasyon oranı olan %20,40 rakamına rağmen enflasyon oranının da üzerinde zam yaparak ne kadar öğrencinin, garibanın ve işsiz gençlerin karşısında konumlandığını ispatlamış oldu. Geçtiğimiz yıl 200 TL gibi yine fahiş bir fiyatı olan Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavının %23 zam ile bu yıl 246 Türk Lirası olması, belirttiğimiz gibi ÖSYM’nin kendisinden başka hiç kimseyi düşünmediğini, sosyal herhangi bir gaye ve saikinin olmadığını tüm adaylara yeniden ispat etmiştir. Geç başvuru durumunda bu bedelin ulaştığı nokta 369 Türk Lirasıdır! Bu maliyeti karşılamak zorunda kalacak işsiz gençlerimize ve ailelerine gerçekten kolaylıklar dilemek gerek.

ÖSYM Kâr Amacı Güden Bir İşletme Olamaz!

KPSS ön koşulu olmayan ve mezuniyet şartı tutan her adayın başvuru yapabildiği sınava ortalama 10 bin başvuru beklenmektedir. 10 bin başvuru durumunda ise ÖSYM’nin hassılatı; Rakamla, 2.460.000 Türk Lirası Yazıyla; İki Milyon Dört Yüz Altmış Bin Türk Lirası olacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti “Sosyal bir hukuk devletidir.” Bu anayasal hükmün üzerine inşa edilmiş olan devletimizin bir Kurumu olan ÖSYM’nin adeta kâr amacı güden bir ticari işletme gibi hareket etmesini anlamlandırmak mümkün değildir.

ÖSYM’nin Adaylara Maddi ve Manevi Maliyeti!

Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere tüm devlet büyüklerimizin aşağıdaki hesabı dikkate alarak ve bu hesaba muhatap olacak genç arkadaşlarımızın uzunca süredir işsiz olduğunu, ailelerinin bu yükü artık taşıyamadığını da düşünerek bu duruma ivedi olarak müdahale etmeleri tüm adaylar olarak talebimizdir;

Bir adayın sınav için yatıracağı ücret; 246 Türk Lirası, geç başvuru durumunda bu rakam 369 Türk Lirası.

Sınav yalnızca Ankara’da yapılıyor. Başka ilde sınav yapacak donanım veya organizasyon imkanı olmayan ÖSYM ülkenin dört bir bucağından adayları  katarlar halinde Ankara’ya topluyor. Bu yolculuğun sınava girecek olan bir aday için aşama aşama maliyeti aşağı yukarı şöyle olacaktır;

Eleme Sınavı,

Geliş – Gidiş ortalama en az 150 Türk Lirası . (çok uzak yoldan gelecek adaylar için maliyet daha da artacaktır.)
Konaklamak gerekirse; Günlük konaklama + yeme-içme maliyeti + adayın kendisi ve giriş belgesi dışında hiçbir şeyi salona sokmayan ÖSYM yüzünden eline düşülen emanetçilere ödenecek meblağ; 150 TL + 30 TL + 5 TL = 185 TL

Yol Parası 150 TL + 185 TL

Toplam Bedel asgari; 435 Türk Lirası 

Eleme Sınavı neticesinde başarılı olup Klasik sınava kalacak aday sayısı; 225. Harcamaları boşa giden aday sayısı Yaklaşık 9 bin kişi.

Klasik Sınava Kalınması Durumunda;

Geliş – gidiş bedelleri sabit + Konaklama x 2 + yeme içme x 2 + emanetçi x 2 = 520 Türk Lirası yol parasına ilave harcama.

Toplam Bedel Asgari; 520 Türk Lirası

Klasik sınav neticesinde başarılı olup mülakata kalacak aday sayısı 135 kişi. Harcamaları boşa gidecek olan aday sayısı; 90 kişi.

Sözlü mülakatta başarılı olacak aday sayısı; 45 kişi. Harcamaları boşa gidecek olan aday sayısı 90 kişi.

Emsal Alınması Gereken Cumhurbaşkanlığı İletişim Uzman Yardımcılığı Sınavı

2019 yılında Cumhurbaşkanlığı tarafından açılan İletişim Uzman Yardımcılığı sınavı yine Sayıştay Denetçi Yardımcılığı sınavı ile benzer koşullarda yapılacaktır. Bir ön eleme sınavı ve bir yazılı sınav aşaması olan İletişim Başkanlığı Sınavı Anadolu Üniversitesi tarafından gerçekleştirilecektir. Bu sınavın ücreti ise yalnızca 80 Türk Lirasıdır.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Uzman Yardımcılığı sınav koşullarını incelemek için Tıklayınız!

Sayıştay Denetçi Yardımcılığı Sınavı ile arasındaki fiyat farkı; 166 Türk Lirası, Geç başvuru durumunda ise bu fark; 289 Türk Lirasıdır. 

ÖSYM Enflasyondan Yana!

80 Türk Lirasına mâl edilebilen bir sınav süreci için hem 246 Türk Lirası gibi bir bedel istemek hem de bu bedeli geçtiğimiz yıla göre hele ki tüm ülkede ENLASYON ile topyekun mücadele koşulları söz konusu iken %23 arttırmak tam olarak nasıl bir vicdanın eseridir anlamak mümkün değildir!

2019 yılının ilk günlerinde başlayan bir diğer sınav başvurusu olan 2019 Tıpta Uzmanlık Sınavı fiyatlarının da 432 Türk Lirası olması, geç başvuru ücretinin 628 Türk Lirasına varan bir meblağa ulaşması, 2019 yılında gerçekleştirilecek olan diğer sınavlar olan 2019 KPSS, 2019 YDS Sınavları vb. sınav fiyatlarının nasıl olacağı hususunda bize fikir vermektedir. Şu an bu gidişe dur denilmez ise bu durum on binlerce adayın sırtında ciddi bir yük olarak 2019 yılını çekilmez bir hale getirecektir. 

Cumhurbaşkanımızdan Talebimiz

Tüm bu koşulları bir arada değerlendirdiğimizde özellikle Sosyal hassasiyetleri olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ ın acil olarak duruma müdahalesi dar gelirli ve işsiz olduğu için ailesinden para istemek durumunda kalan binlerce adaya umut olacaktır. ÖSYM’ye birisinin dur deme zamanı gelmiştir, geçmek üzeredir. Bir an evvel bu keyfiyetin ve adaylar ile ailelerinin üzerindeki ekonomik tazyikin son bulması için tüm adaylar adına sesleniyor ve istirham ediyoruz. GÜNDEM

Tez zamanda aksi sada alabilmek dileği ile…

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.