kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Diş Protez Teknisyeni Maaşları 2020 Ne Kadar?

​​​​​​​Diş protez teknisyeni maaşları 2020 yılında ne kadar olacak, diş protez teknisyenliği görevleri nelerdir, diş protez teknisyeni nasıl olunur, diş protez teknisyeni nedir, çalışma şartları nasıldır, özel sektör 2020 diş protez teknisyeni maaşları ne kadar oldu gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Diş Protez Teknisyeni Maaşları 2020 Ne Kadar?
A+
A-

Mesleklerin maaşlarını, görevlerini, çalışma şartlarını anlattığımız yazı dizilerimize devam ediyoruz. Sizlere fikir vermesi amacıyla hazırladığımız bu yazıda ise diş protez teknisyeni maaşları ve görevleri, çalışma şartları gibi konulara değineceğiz.

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENLİĞİ NEDİR? DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİNİN GÖREVLERİ

Teknisyenler ve teknikerler sağlık sektöründe ilgili branşın uzmanının yanında destek personel olarak görev yaparlar ve diş protez teknisyenleri de bu şekilde yardımcı personel olarak görev yapmaktadırlar. Diş protez teknisyeni nedir daha iyi anlamak için görevlerine bakmak faydalı olacaktır:

a) Laboratuardaki cihazların ve araçlarının kullanım öncesi kontrollerini yapıp düzenli aralıklar ile kalibrasyonlarını yaptırmak.

b) Diş hekimince alınan ölçüye göre hastaya özel modelini hazırlar.

c) Diş hekimince alınan ölçüler ile verilen talimatlara göre protezleri, ortodontik apareyleri, porselen işlemlerini ve protezlerin tamirini yapar.

ç) Laboratuvar araç – gereçlerinin temizlik ve dezenfeksiyonunu yapmak ve cihazların günlük bakımını sağlamak.

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ NASIL OLUNUR?

Sağlık alanında veya başka alanda fark etmeksizin adayların teknisyen olabilmesi için ortaöğretim programı bitirmesi gerekmektedir. Tabi ki her ortaöğretim programı ile istenilen her teknisyenlik yapılamamaktadır. Diş protez teknisyeni olmak için de belli bölüm şartı aranmaktadır. Bu bölümler şunlardır:

Diş Protez – Diş Protez Teknisyenliği Dalı (Dal kod: 101)

<div></div>

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR? DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR?

Diş protez teknisyenleri ile diş protez teknikerleri benzer işler yapmaktadırlar ve diş protez teknikerleri gibi diş protez teknisyenleri de kapalı bir laboratuvar ortamında, uzmanlık alanlarındaki ekipmanlar ile çalışmaktadırlar. Diş protez teknisyenliği bir çok sağlık teknikerliği veya teknisyenliğine göre bir parça daha kolay bir meslektir fakat yine de hastalar ile iletişim halinde olunan her mesleğin zor olduğunun altını çizmekte fayda var.

Kamuda çalışan personellerin çalışma saatleri genel haliyle haftada 40 saattir fakat sağlık alanında işler bir parça farklı işlemektedir. Ek mesailer ve nöbetler nedeniyle bu süreler genellikle sağlık personellerinde uzasa da diş protez teknisyenleri haftada buna yakın bir mesai yapmaktadırlar.

DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan teknisyen           3700 – 3900 Türk Lirası

5 yıllık teknisyen                       3750-3950 Türk Lirası

10 yıllık teknisyen                     4000-4200 Türk Lirası

15 yıllık teknisyen                     4250-4450 Türk Lirası

20 yıllık teknisyen                     4400-4600 Türk Lirası

25 yıllık teknisyen                     4650-4850 Türk Lirası

30 yıllık teknisyen                     4800-5000 Türk Lirası

Bu tabloda genel olarak sağlık alanında çalışan teknisyenlerin ocak ayında aldıkları %5.49 zamdan sonra 2020 maaşları görülmektedir. Yeni başlayacak diş protez teknisyenleri de bu zamdan sonra 2020 yılında 3800-4000 TL civarında bir maaş alacaklardır. Bu rakam ortalama bir rakamdır ve kurumdan kuruma ek ödemelerin, ek mesailerin farklılaşması nedeni ile 100-200 TL bir oynama olabilmektedir.

<div></div>

ÖZEL SEKTÖR 2020 DİŞ PROTEZ TEKNİSYENİ MAAŞLARI NE KADARDIR?

Özel sektörde maaş konusu kurumdan kuruma oldukça farklılık gösterebilmektedir ama asgari ücrete yapılan zam sonrası diş protez teknisyeni maaşlarının özel sektörde 2020 yılında ortalama olarak 2500-2800 TL arasında olacağını söyleyebiliriz. Dediğimiz gibi bu ortalama genel bir rakamdır çünkü bazı hastaneler, kuruluşlar asgari ücret ile personel çalıştırırken kimi hastaneler 3000 TL dolaylarında maaş verebilmektedir.

SORU, GÖRÜŞ VE PAYLAŞIMLARINIZ İÇİN FORUM SAYFALARIMIZI BURADAN ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.