kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2020 KYK Bursu ve Kredisi Ne Zaman Yatar? Ayın Kaçında Yatar? Saat Kaçta Yatar?

2020 KYK Bursu ve Kredisi Ne Zaman Yatar? Ayın Kaçında Yatar? Saat Kaçta Yatar? 2020 Kredi ve Yurtlar Kurumu nedir? Ne demek? KYK bursu ve öğrenim kredisi nedir? Ne kadar? Hem KYK bursu hem de öğrenim kredisi alınır mı? 2020 KYK bursu ne zaman yatar? Saat kaçta ve hangi bankaya yatar?

A+
A-

2019-2020 eğitim öğretim döneminde KYK burs ve kredi başvuruları tamamlandı. Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs almaya hak kazanan öğrenciler ile kredi almaya hak kazanan üniversiteliler belli oldu. Yeni eğitim öğretim yılında KYK’nın burs ve kredilerinden faydalanacak öğrenciler ise bu ödemelerin en zaman hesaplara yatacağını, saat kaçta hesaplara geçeceğini araştırmaya başladı. Peki 2020 KYK kredisi ve bursu ne zaman yatar? Ayın kaçında yatar? KYK kredi ve bursu saat kaçta hesaplara geçer?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Nedir? Ne Demek?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun kısaltması KYK’dır. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren bu kurum yurt, burs ve kredi hizmetleriyle kamuoyunda bilinmektedir. 1961 yılında kurulan bu kurum 50 yıldan fazla bir süredir başarıyla vatandaşlar hizmet vermektedir. Sosyal devlet anlayışının somut bir göstergesidir. Kurum ve faaliyetleri sayesinde binlerce kişi üniversite eğitimlerini tamamlamayı başarmıştır.

KYK Bursu ve Öğrenim Kredisi Nedir?

Yükseköğretim kurumlarında eğitim alan ve ihtiyacı olan öğrencilere karşılıksız olarak devlet tarafından verilen paraya burs denir. Önlisans ve lisans programlarında eğitim alan, 2 yıllık mezunu olup 4 yıllık okullara geçiş yaparak ara vermeden eğitimlerini sürdüren kişilere burs verilir. Ayrıca yüksek lisans, doktora öğrencileri ile ÖSYM sınav sonucu ile ilk 100’e giren öğrencilere burs verilir. Ayrıca amatör milli sporcular da burstan faydalanabilir.

Yükseköğrenim gören öğrencilere geri ödemeleri kaydıyla verilen paraya kredi denir. Öğrenciler eğitimlerini tamamlayana dek bu hizmetten faydalanabilir. Üniversiteden mezun olduktan 2 yıl geçtikten sonra ise geri ödemeleri istenir. Bu sürenin uzatılması veya belli şartlara bağlanması için tartışmalar sürmektedir.

2020 KYK Burs ve Kredi Miktarı Ne Kadar?

2019-2020 eğitim öğretim döneminde yükseköğrenim kurumlarında eğitim gören öğrencilere farklı miktarlarda burs ve kredi verilmektedir. Örneğin lisans öğrencisine verilen para yüksek lisans ve doktoraya kıyasla daha azdır. İşte 2020 burs ve kredi ücretleri:

Lisans: 550

Yüksek Lisans: 1100

Doktora: 1600

Hem KYK Bursu Hem De Kredisi Alınır Mı?

Yükseköğrenim öğrencisi aynı anda hem KYK bursundan hem de öğrenim kredisinden faydalanamaz. Yani bir öğrenci hem burs hem de kredi alamaz.

kyk burs kredi ne zaman yatar ne kadar yatar 1

2020 KYK Bursu ve Kredisi Ne Zaman Yatar? Ayın Kaçında Yatar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) tarafından her yıl binlerce kişiye burs ve öğrenim kredisi verilmektedir. Bu ücretlerin hangi günlerde, ne zaman öğrencilerin hesaplarına yatırılacağı ise merak konusu olmaktadır. Binlerce kişi “2020 KYK kredisi ve bursu ne zaman yatar?” sorusuna cevap aramaktadır. Burs ve kredi başvuruları genellikle her yılın 10. ayında yani Ekim ayında gerçekleştirilir. Daha sonra Kasım ayında başvuru sonuçları açıklanır. Adayların kredi mi yoksa burs mu alacağı belli olur. Hak sahipleri daha sonra yararlanacakları burs veya krediyi almak için Ziraat Bankasına giderek banka hesabı oluşturur ve ATM kart başvurusu yapar. Yılın ilk ayı yani Ocak ayı itibariyle de kredi ve burs ödemeleri hesaplara aktarılır. Ödemelerin hangi gün ve hangi tarihlerde hesaplara yatacağı ise merak konusudur. KYK kredi ve burslarının hesaplara yatırılacağı tarih öğrencilerin T.C. kimlik numaralarına göre belirlenmektedir. 11 haneli vatandaşlık numarasının bittiği rakama göre öğrencilerin ödemeleri hesaplara belirli tarihlerde hesaplara yatırılır. İşte T.C. kimlik numarasına göre ödeme tarihleri;

T.C. kimlik numarası 0 ile biten adaylara her ayın 6’sında burs ve kredi ödemesi yapılır.

T.C. kimlik numarası 2 ile biten adaylara her ayın 7’si itibari ile burs ve kredi ödemesi yapılır.

T.C. kimlik numarası 4 ile biten adaylara her ayın 8’inde burs ve kredi ödemesi yapılır.

T.C. kimlik numarası 6 ile biten adaylara her ayın 9’unda burs ve kredi ödemesi yapılır.

T.C. kimlik numarası 8  ile biten adaylara her ayın 10’unda burs ve kredi ödemesi yapılır.

2020 KYK Bursu ve Kredisi Saat Kaçta Yatar?

Yıllardır öğrencilerin en çok merak ettiği soruların başında bu soru gelmektedir. Ancak bu soruya cevap vermek de bir o kadar zordur. Öğrenciler paraları bittiği için, kredi kartı veya fatura borçlarını ödemek için burs ve kredi ödemelerinin saat kaçta hesaplara yatacağını merak etmektedir. KYK burs ve kredileri adayların T.C. kimlik numaralarına göre ayın belirli günlerinde hesaplara yatmaktadır. Örneğin ödemesi ayın 8’in itibariyle yapılacak olan bir kişi gün başlangıcı itibariyle hesabını kontrol edebilir. Burs ve kredi ödemeleri ilgili tarihte saat 00.00 ile 03.00 arasında hesaplara yatırılır. Gece yarısı hesaplarını kontrol edemeyen kişiler sabah saatlerinde ödemelerin hesaplara yattığını görebilir .kamu haber

2020 KYK Bursu ve Kredisi Hangi Bankaya Yatar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs ve kredi ödemelerinde anlaşma yaptığı banka bir devlet bankası olan Ziraat Bankası’dır. Adaylar burs ve rkedi başvurusu yaptıktan sonra sonuçların açıklanmasını bekler. sonuçlar açıklandıktan sonra bu hizmetlerden faydalanmak isteyen Ziraat Bankasına giderek hesap açtırmalı ve kart başvurusunda bulunmalıdır. Üstelik KYK ödemelerine aracılık yapan Ziraat Bankasının değiştirileceğine dair bir iddia, söylenti bulunmamaktadır. Bu nedenle uzun yıllar da Ziraat Bankasının hizmetlerine devam edeceğini söylemek mümkündür.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.