kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Gıda Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?

​​​​​​​Özel sektörde gıda mühendisi maaşı 2020 yılı için ne kadar oldu, gıda mühendisi maaşları 2020’de kamuda ne kadar, gıda mühendisi olmak için ne yapmak gerekir, gıda mühendisi çalışma saatleri, ortamı ve şartları nasıldır, gıda mühendisi ne iş yapmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Gıda Mühendisi Maaşları 2020 Ne Kadar?
A+
A-

Meslek tanıtımlarından mesleklerin maaşlarına kadar meslekler ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazı dizilerimizi hazırlamaya elimizden geldiğince devam ediyoruz. Mühendislik mesleği ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik ve alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde yayımlamaya başladık. Bu yazımızda da gıda mühendisi maaşları ile gıda mühendisinin ne iş yaptığı, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NASILDIR? GIDA MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NE DURUMDADIR?

Gıda mühendisi olarak çalışmak isteyen bireylerin bilmesi gereken en önemli şeylerden bir tanesi kamuda ve özel sektörde farklı durumların olduğudur.

Özel sektörde çalışan gıda mühendislerine baktığımızda durum kamudaki kadar iyi değildir çünkü özel sektörde çalışan mühendislere hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında ücretler verilmekte hem de özel sektördeki mühendisler uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

Kamuda çalışan gıda mühendisleri ise hemen hemen her kamu görevlisi gibi haftalık 40 saat mesai saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesailere kalıyor olsalar da genellikle çalışma saatlerinin bu şekilde olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan ücretler hem de görece konfor nedeniyle gıda mühendisleri iyi çalışma olanaklarına sahiptirler. Çalışma ortamları da mühendislik yapılan alana göre değişiklik gösterebilse de zaman zaman ofis, zaman zaman laboratuvar ortamı zaman zaman da saha olabilmektedir.

GIDA MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL GIDA MÜHENDİSİ OLUNUR? GIDA MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

Gıda mühendisi kimdir sorusunun cevabını vermek gerekirse öncelikle nasıl gıda mühendisi olunuru cevaplamak doğru olacaktır çünkü bir kimsenin gıda mühendisi olabilmesi için ilgili bir bölüm mezunu olması gerekmektedir, gıda mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren gıda mühendisliği veya benzeri bölümü bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlet personeli olarak çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

Gıda mühendisinin görevleri nelerdir yani gıda mühendisi ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • Üretimin hijyenik şartlarda yapılmasını sağlamak,
  • Gıda maddelerinden alınan örneklerin testini ve incelemesini gerçekleştirerek belgelemek,
  • Gıda sektöründe hizmet sunan firmanın projelerini inceleyerek yeni donanımlar için çalışmalar yapmak,
  • İşletmenin maliyetlerini düşürmek, karlılığını ve verimliliğini artırmak.

<div></div>

KAMUDA GIDA MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2020 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan Gıda Mühendisi Maaşı           5650-5750 Türk Lirası

5 yıllık Gıda Mühendisi Maaşı                       5750-5850 Türk Lirası

10 yıllık Gıda Mühendisi Maaşı                     6000-6100 Türk Lirası

15 yıllık Gıda Mühendisi Maaşı                     6200-6400 Türk Lirası

20 yıllık Gıda Mühendisi Maaşı                     6350-6450 Türk Lirası

25 yıllık Gıda Mühendisi Maaşı                     6400-6600 Türk Lirası

Kamuda gıda mühendisi maaşları yaklaşık olarak tablodaki gibidir. Burada bazı değişkenler ortaya çıkabilmektedir ve bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler gibi değişkenlerden dolayı bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir gıda mühendisi maaşı 2020 yılında 5700 TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE 2020 GIDA MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında mühendis olarak çalışma noktasında bazı farklar vardır. Çoğu firma bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli gıda mühendislerine asgari ücret veya civarında maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan gıda mühendisi maaşları 2020 yılı için 2700 TL dolaylarındadır diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim. Alınacak maaş, çalışılacak firma biraz da kişinin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

<div></div>

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Yorumlar

  1. **"""""""* dedi ki:

    Bende gıda mühendisi olmak istiyorum