kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

31-Aralık 1 Ocak Resmi Tatil Mi? Okullar Tatil Mi? Yılbaşı Resmi Tatil Mi?

31 Aralık-1 Ocak Resmi Tatil Mi? Okullar Tatil Mi? Yılbaşı Resmi Tatil Mi? 31 Aralık ve 1 Ocak nedir? Ne demek? Yılbaşı nedir? Ne demek? 31 Aralık 2019 ve 1 Ocak 2020 hangi güne denk geliyor? 31 Aralık 2019 Salı ve 1 Ocak 2020 yılbaşı çarşamba tatil mi? Okullar tatil mi?

A+
A-

365 gün 6 saat yani tam 1 yıl geride kaldı. 2019 yılı tüm üzüntüler, sevinçler, acılar, mutluluklar, başarılar ve başarısızlıklarla sona eriyor. 2020 yılına girerken milyonlarca öğrenci, memur, çalışan, işçi ve işsizler ise 31 Aralık 2019 ve 1 Ocak 2020 tarihlerinin tatil olup olmadığını merak ediyor. Özellikle öğrenciler, öğretmenler ve memurlar için bu konu oldukça önemli. Milyonlarca kişi “31 Aralık 2019 Salı günü okullar tatil mi?” sorusunu soruyor.  Tercihiniyap ailesi olarak tüm merak edilenlerle ilgili kapsamlı bir araştırma yaptık. Merak edilen soruları sizler için cevaplandırdık. Kamu Haber

31 Aralık Nedir? Ne Demek?

31 Aralık miladi takvimin son günüdür. 1 yıl 365 gün 6 saat olarak tanımlanır. İşte 31 Aralık tarihi de yılın 365. gününe denk gelir. Hristiyan dünyasında Aziz Sylvester Günü ve yılbaşı gecesi olarak da bilinir. Dünya genelinde bu tarihin gecesinde yılbaşı kutlamaları yapıldığı için tüm dünya bu tarihi önemsemektedir.

1 Ocak Yılbaşı Nedir? Ne Demek?

1 Ocak miladi takvimin ilk gününü yani yılbaşını ifade eder. Bu nedenle tüm dünyada 1 Ocak tarihinde kutlamalar yapılır. 1 Ocak yılın ilk günü, ilk ayın ilk günü, ilk çeyreğin ve ilk 6 ayın ilk günüdür. Bu nedenle pek çok anlam taşır. Pek çok kişi bu tarihte evlenmeye, çocuk doğurmaya ve anlaşmalar yapmaya çalışır. Ayrıca yeni sözler, yeni başlangıçlar yapılması kapsamında da anlamlı ve sembolik bir gündür.

Yılbaşı Nedir? Yılbaşının Tarihi Nedir?

Yılbaşı ile Noel sık sık birbirine karıştırılır. Noel, Hristiyan dini için kutsal bir gündür. Bu tarihte Hz. İsa’nın doğduğuna inanılır ve bu kutlanır. Çoğu ülkede Noel ve yılbaşı birleştirilir ve bir hafta olarak kutlama yapılır. Ağaç süsleme, hediyeleşme gibi aktiviteler de yılbaşı adeti değil bir noel ritüelidir. Yılbaşı miladi takvime göre yılın ilk günü anlamına gelir. Ancak farklı dinler ve farklı kültürlerde yılbaşı farklı günleri ifade etmektedir.

Müslüman dünyası için geçerli olan Hicri Takvimde yılbaşı Muharrem ayının ilk gününü ifade eder. Roşaşana yani İbranice yeni yıl anlamına gelen bu kelime Musevilerin yılbaşı kabul ettiği gündür. Hamursuz bayramından tam 163 gün sonra kutlanır. Çin’de ise ilk kameri ayının yeni ay gününde yılbaşı kutlanmaktadır. İlkbahar mevsimine denk gelir. İran takviminde ise yılbaşı Nevruz tarihi olarak kabul edilir. 20-21 Mart tarihlerine denk gelir.

31 Aralık 2019 ve 1 Ocak 2020 Hangi Güne Denk Geliyor?

Tüm dünyada geçerli olan ve miladi takvime göre son güne denk gelen 31 Aralık tarihi her yıl farklı günlere denk gelebilmektedir. Bugünün akşamında yılbaşı kutlamalarına başlandığı için milyonlarca kişi bugünün hangi güne denk geldiğini sorgulamaktadır. 31 Aralık tarihi 2019 yılında Salı gününe denk gelmektedir. Yeni yılık ilk günü olan, yılbaşı olarak kabul edilen 1 Ocak tarihi ise 2020 yılında Çarşamba gününe denk gelmektedir. Yani 31 Aralık 2019 ve 1 Ocak 2020 tarihi hafta içine ve sırasıyla salı ve çarşamba günlerine denk gelmektedir.

31 Aralık 2019 Salı Tatil Mi? Okullar Tatil Mi?

31 Aralık akşamında yılbaşı kutlamaları başlamaktadır. Tüm dünyada gece yarısı kutlamalar zirve noktasına ulaşmaktadır. Bu nedenle 31 Aralık tarihinin tatil olup olmadığı merak edilir. Ancak yılın son günü yani 31 Aralık tarihi resmi tatil olarak kabul edilmez ve bugün okullar da tatil değildir.

1 Ocak 2020 Çarşamba Tatil Mi? Okullar Tatil Mi?

Yeni yılın ilk günü olan 1 Ocak tarihi her yıl resmi tatil olarak kabul edilir. Üstelik bu tarihte devlet daireleri ve okullar kapalı yani tatildir. 31 Aralık akşamı kutlama yapan, plan yapan kişiler 1 Ocak tarihinde bu sayede dinlenir.

31 Aralık 2019 ve 1 Ocak 2020 Resmi Tatil Mi?

31 Aralık 2019 tarihi Salı günü resmi tatil olarak kabul edilmez. Ancak 1 Ocak 2020 tarihinde çarşamba günü tüm ülkede resmi tatil olarak kabul edilmiştir. 1 Ocak 2020 tarihinde çarşamba günü okullar, devlet daireleri kapalı olacaktır

1 Ocak 2020 Devlet Daireleri Açık Mı? Kapalı Mı?

Yeni yılın ilk günü resmi tatil olduğu için tüm devlet daireleri kapalı olacaktır. Devlet dairelerinde görev yapan kamu görevlileri ve memurlar da 1 Ocak tarihinde tatil yapacaklardır. Devlet kurumlarında çalışma hayatı ve işlemler 2 Ocak 2020 tarihinde yani Perşembe günü devam edecektir.

1 Ocak 2020 Bankalar Açık Mı? Kapalı Mı?

1 Ocak 2020 tarihinde Çarşamba günü tüm bankalar kapalı olacaktır. Banka çalışanları da resmi tatil dolayısıyla izinli olacaklardır. İnternet bankacılığı işlemleri ve banka işlemleri 2 Ocak perşembe günü kaldığı yerden devam edecektir.

1 Ocak 2020 Hastaneler Açık Mı? Kapalı Mı?

Sağlık hizmetleri 7 gün 24 saat anlayışıyla kesintisiz verilmektedir. Bu nedenle vardiya ve nöbet sistemi doğrultusunda hiçbir aksaklık olmaması için hastaneler 1 Ocak 2020 tarihinde açık olacaktır. Ülkenin tamamında sağlık hizmetleri kesintisiz verilecektir.

1 Ocak 2020 PTT Açık Mı? Kapalı Mı?

Yılbaşında ülke genelinde PTT şubeleri kapalı olacaktır. PTT çalışanları tatil yapacaklardır. Posta bekleyen ve gönderecek olan kişiler işlemlerini 2 Ocak 2020 tarihinde Perşembe günü yapabilirler.

1 Ocak 2020 Noterler Açık Mı? Kapalı Mı?

Yılbaşında kapalı olan bir diğer kurum ise noterdir. Ülke genelindeki noterler 1 Ocak tarihinde tatil dolayısıyla kapalıdır. Vatandaşlar işlemlerini yılbaşı öncesinde veya sonrasında yapmaya özen göstermelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.