kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Asgari Ücretin İşverene Maliyeti ve SGK Primleri Ne Kadar?

Asgari Ücretinin üzerinden hesaplanacak olan gelir vergisi, SGK İşveren prim tutarları kaç lira?asgari ücretinin işverene maliyeti kaç lira?

A+
A-

Asgari Ücretin İşverene Maliyeti ve SGK Primleri Ne Kadar?

Asgari ücreti merak edenler için derlediğimiz yazımızda asgari ücretin maliyeti ve SGK primleri ne kadarı derledik. Peki asgari ücret SGK primlerine göre ne kadar gelin birlikte bakalım…

Asgari Ücretinin brüt ve net tutarı ne kadar? Asgari Ücretinden kesilecek olan gelir vergisi ne kadar? Asgari Ücret sigorta primlerinin işveren payı ve işçi payları kaç lira? Asgari Ücretinin işverene maliyeti ne kadar? İşverene maliyet kavramı nedir? İşverene Maliye nasıl hesaplanır? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Eş İçin Asgari Geçim İndiriminden (AGİ) Faydalanma Şartları Nelerdir?

Asgari Ücret Nedir? Asgari Ücret Kaç Lira Oldu?

Asgari ücret, bir ülkede işverenler tarafından yanlarında çalıştırdıkları işçilere ödenebilecek olan en düşük maaş tutarını ifade etmektedir. Bu bağlamda işverenlerin çalışanlarına asgari ücretin daha altında bir ücret ödemeleri söz konusu değildir. Bu aynı zamanda işverenlerin işçilerin sosyal sigortalarını en az asgari ücret düzeyinden bildirmek zorunda olduklarını ifade eder ki aşağıda değineceğimiz bu kavrama SGK tabanı adı verilmektedir.

İşverenlerin işçilerine ödeyebilecekleri en düşük ücret tutarı yani asgari ücret brüt olarak 3577,50 Türk Lirası, net olaraksa 2825,90 Türk Lirası olarak belirlendi. Bu aylık tutarlar işçilerin bir ay içerisinde 30 gün çalışmalarının olması durumunda ödenecek tutarlardır. kamu haber

 Asgari Ücretinden Kesilecek Olan SGK Primleri Kaç Liradır?

İşverenlerin işçileri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödemeleri gereken iki tip prim bulunmaktadır. Bu primlerin ilki işverenlerin sigortalıların brüt maaşından keserek onlar adına ödedikleri SGK Primi işçi paylarıdır. İkincisi ise işverenlerin kendi paylarına düşen oranda sigorta primini yine işçilerin brüt ücretleri üzerinden hesaplayarak ödedikleri işveren paylarıdır.

İşverenlerin Asgari Ücreti üzerinden hesaplama yaparak SGK’ya ödemeleri gereken sigorta primleri şu şekildedir;

Brüt Asgari Ücret; 3577,50 Türk Lirası

Asgari Ücret SGK Primi İşçi Payı; 500,85 Türk Lirası

Asgari Ücret İşsizlik Sigortası Primi İşçi Payı: 35,78 Türk Lirası

Asgari Ücret SGK Primi İşveren Payı; 554,51 Türk Lirası

Asgari Ücret İşsizlik Sigortası Primi İşveren Payı; 71,55 Türk Lirası

Asgari Ücret üzerinden hesaplanan bu primlerin işçi payı kısmı işçinin brüt asgari ücretinden kesilirken, işveren payı olan kısımlar işverenin cebinden çıkmaktadır ve işverene maliyet olarak yansımaktadır.

SGK Primlerinin nasıl hesaplandığına dair daha detaylı bilgilere aşağıda yer alan yönlendirme ile erişebileceğiniz çalışmamızda inceleyebilrisiniz;

atm 5

 Asgari Ücret Gelir Vergisi ve Damga Vergisi Tutarları Ne Kadar?

Asgari ücreti üzerinden hesaplanacak olan gelir vergisi tutarının hesaplanmasında baz alınacak olan gelir vergisi matrahı Brüt Asgari Ücret  tutarı olan 3577,50 Türk Lirasından yukarıda hesaplamış olduğumuz SGK Primi ile İşsizlik Sigortası Priminin işçi paylarının toplam tutarlarının çıkarılması ile ulaşılan tutardır.

Bu tutar Asgari Ücreti üzerinden 3040,88 Türk Lirası olmuştur. Bu tutar üzerinden hesaplanacak olan gelir vergisi %15 oranında olacaktır ve 456,13 Türk Lirasına rast gelmektedir. Bunun yanında Brüt Asgari ücret üzerinden hesaplanan Damga Vergisi tutarı ise 27,15 Türk Lirasıdır.

Asgari Ücretin İşverene Maliyeti Ne Demektir? Nasıl Hesaplanır? İşverene Maliyet Ne Kadar?

Ücretin işverene maliyeti işverenin ödemiş olduğu brüt ücret tutarına eklenen SGK Primi işveren payı ile İşsizlik Sigortası işveren payının ilave edilmesi ile elde edilen tutardır. Bir anlamda bir işçi için işverenin cebinden çıkan toplam tutarı ifade eden işverene maliyet tutarı asgari ücreti için toplam 4203,56 Türk Lirası olmuştur.

SGK Tavanı ve SGK Tabanı Ne Kadardır?

SGK tavanı ve SGK tabanı olarak ifade edilen kavramlar işverenler tarafından yanlarında çalıştırdıkları işçiler için SGK’ya yapabilecekleri bildirimlerin alt ve üst sınırını ifade etmektedir. Bu tutarların 2021 yılında kaç Türk Lirası olduğuna dair detayları ve diğer açıklamaları incelemek için aşağıda yer alan yönlendirmeden faydalanabilir ve ilgili çalışmamıza ulaşabilirsiniz;

 Asgari Ücret tutarına yönelik yorumlarınızı yapmak ve diğer kavramlarla ilgili sorularınızı yöneltmek için FORUM sayfamızı takip edebilirsiniz.

Asgari Ücretin İşverene Maliyeti Ne Kadar? Nasıl Hesaplanır?

İşverene devlet desteği ne kadar?

Asgari ücret için işverenlere verilen devlet desteği 100 TL’den 250 TL’ye çıkarılacak. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.