kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Elektronörofizyoloji Teknikeri Maaşları Ne Kadar Oldu?

​​​​​​​Elektronörofizyoloji teknikeri net ve brüt maaşları ne kadar? Kamuda ve özelde elektronörofizyoloji teknikerleri maaşları kaç TL oldu?

A+
A-

Elektronörofizyoloji teknikeri, gerekli görülen işlemlerde cihaz kullanımını yapan ve istenen tetkiki hazırlayan sağlık çalışanıdır. Uzman hekim kontrolünde çalışmaktadırlar. Peki elektronörofizyoloji teknikeri maaşları ne kadar birlikte bakalım…

Dünyanın her yerinde bir işin ne kadar kazandırdığı merak konusudur. Türkiye’de ise bu merak seviyesi sanıyoruz ki biraz daha fazladır. Toplum olarak birinin ne kadar para kazandığı, kaç TL maaş aldığı hemen hemen hepimizin ilgisini çekmektedir.

Bunun yanı sıra bir üniversite adayı hangi bölümü tercih ederse hangi işi yapacağını ve o işten ne kadar para kazanacağını veya bir mesleğe girecek bir kişi o mesleğe başlayınca eline ne kadar geçeceğini merak eder. Bunlar boş bir meraktan ziyade daha tutarlı, mantıklı meraklardır. Özellikle bahsettiğimiz bu bireylerin meraklarını gidermek adına Türkiye’de icra edilen mesleklerin elimizden geldiğince maaşlarının bilgisini sizler ile paylaşmaya çalışıyoruz. Bu içerikte elektronörofizyoloji teknikeri maaşları ne kadar oldu bunu sizler ile paylaştık.

Elektronörofizyoloji 2022 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ TEKNİKERİ NEDİR? ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ TEKNİKERİ NE İŞ YAPAR? ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ TEKNİKERİ NASIL OLUNUR?

Elektronörofizyoloji teknikeri en genel tanımıyla sağlık alanında hizmet veren ve bu hizmeti kendi alanındaki uzmanın, amirin yönlendirmeleri ile yerine getiren, tabi ki buna ek olarak da farklı görevleri olan bir sağlık teknikerliği koludur. Elektronörofizyoloji teknikeri görevleri listesine bakarak ne iş yaptıklarını biraz daha açık halde anlamak mümkün olacaktır:

  • Hekimin talimatı doğrultusunda, elektroensefalografi (EEG), elektronöromiyografi (ENMG), polisomnografi (PSG), pozitif hava yolu basıncı (PAP) titrasyonu, uyarılmış potansiyel çalışmaları gibi elektronörofizyolojik uygulamaları yapmak
  • İşlem süresince hastanın takibini yapmak, hastanın durumuyla ilgili gözlemlediği olağan dışı durumları ve komplikasyonları hekime bildirmek
  • İşlemler ve acil durumlar için gerekli cihaz, elektrot, malzeme ve ilaçları hazırlamak
  • İşlem öncesinde cihazların kalibrasyonunu yapmak
  • Ortamın işlemler için uygunluğunu temin etmek
  • İşlem sonunda kullanılan cihaz ve malzemelerin temizlik ve bakımının yapılmasını sağlamak, uygun şekilde muhafaza etmek

Nasıl bu mesleği yapmaya hak kazanılacağı yani nasıl elektronörofizyoloji teknikeri olunacağı ise nerede çalışılmak istendiğine göre farklı yollara ayrılır. Öncelikle kamu veya özel sektör fark etmeksizin elektronörofizyoloji teknikeri olmak isteyen bir bireyin Elektronörofizyoloji bölümü mezunu olması gerekmektedir. Bölüm mezunu olan bireyler özel sektörde çalışmayı talep etmeleri durumunda elektronörofizyoloji teknikeri alımı yapan kurum veya firmalara başvuru yaparak işe girebilmeyi denemelidirler. Devlete bağlı kurum ve kuruluşlarda elektronörofizyoloji teknikeri olmak için ise meslek adaylarının neredeyse tüm kamu personeli olmak isteyenler gibi KPSS’ye girmeleri ve atamalarda açılan kadrolara yerleşmelerini sağlayacak puanları almaları gerekmektedir.

Elektronörofizyoloji teknikerliği hakkında daha kapsamlı olan meslek tanıtımı yazımıza da göz atabilirsiniz.

elektronorofizyoloji teknikeri maaslari 2021

ÖZEL SEKTÖR ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ TEKNİKERİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Asgari ücret 8506 TL olarak belirlendi. Asgari ücret veya buna yakın bir maaş ile işe başlama ihtimalleri olan elektronörofizyoloji teknikerlerinin özel sektörde başlangıç seviyesinde alacakları maaş bu civarlarda olacaktır. Bu demek değildir ki bunun üzerinde bir maaş ihtimali bulunmamaktadır fakat özellikle belirttiğimiz gibi ülkemizde genellikle her meslekte olduğu gibi elektronörofizyoloji teknikeri olarak da başlangıç seviyesinde asgari ücret civarlarında bir maaş ile çalışılmaktadır.

 

KAMU PERSONELİ OLAN ELEKTRONÖROFİZYOLOJİ TEKNİKERİ MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

Tabloda yer alan devlette ortalama olarak sağlık teknikerlerinin aldığı maaşlardır. Elektronörofizyoloji teknikeri de sağlık teknikeri statüsünde olduğu için yeni başlayan elektronörofizyoloji teknikeri maaşı  net maaş kapsamında 9-11 bin TL’ye denk gelmektedir. Buradaki rakamın bir aralık olması çalışılan kurumdan tutun da aile yardımına kadar farklı değişkenlerin devreye girmesidir. Bu yüzden elektronörofizyoloji teknikeri net maaşının ortalama olarak bu rakamlar civarında olduğunu söylemek yerinde olacaktır.

Elektronörofizyoloji teknikeri net maaşı bu civarlardadır fakat bazı sitelerde veya sosyal medya platformlarında hem teknikerlerin, hem de başka meslek gruplarının maaşlarının daha yüksek olduğu belirtilmiştir. Bu brüt maaşı esas aldıkları için olmaktadır. Brüt maaş bir meslek mensubunun aslında gerçek geliridir fakat devlete yapılan gelir vergisi, SGK kesintileri gibi giderler sonrasında eline geçen para net maaşı olarak adlandırılmaktadır. 

Elektronörofizyoloji bölümü iyi mi?

Elektronörofizyoloji bölümü iki yıllık eğitim veren en iyi bölümlerden birisidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.