kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

İnşaat Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​İnşaat mühendisi maaşları 2023 kamuda ne kadar oldu, inşaat mühendisi olmak için ne yapmak gerekir, inşaat mühendisi çalışma saatleri ve şartları nasıldır, inşaat mühendisi ne iş yapar, özel sektörde inşaat mühendisi maaşı 2023 ne kadar gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

A+
A-

Meslek tanıtımlarından maaşlarına kadar meslekler ile ilgili okuyucularımızı bilgilendirici yazılarımızı, yazı dizilerimizi hazırlamaya devam ediyoruz. Mühendislikler ile ilgili de böyle bir dizi hazırlamaya karar verdik, alan alan mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemizde bulabilirsiniz. Bu yazımızda da inşaat mühendisi maaşları ile inşaat mühendisinin görevleri, çalışma şartları hakkında size bazı bilgiler vermeye çalışacağız.

İnşaat Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

İNŞAAT MÜHENDİSİ KİMDİR? NASIL İNŞAAT MÜHENDİSİ OLUNUR? İNŞAAT MÜHENDİSİNİN GÖREVLERİ NELERDİR?

İnşaat mühendisi kimdir sorusunun cevabını vermek gerekirse öncelikle nasıl inşaat mühendisi olunura cevap vermek yerinde olacaktır çünkü bir kimsenin inşaat mühendisi olabilmesi için ilgili alandan mezun olması gerekmektedir, inşaat mühendisi olabilmek için de adayların en az 4 yıllık eğitim veren inşaat mühendisliği bölümünü bitirmiş olmaları gerekmektedir. Tabi ki buna ek olarak bu işi yapabilmek için devlette çalışmayı düşünenlerin KPSS’den yeterli puanı alması özel sektörde çalışabilmek için de yeterli donanıma sahip olması gerekmektedir.

İnşaat mühendisinin görevleri nelerdir yani ne iş yapar sorusuna gelecek olursak;

  • İnşaat arazisinin yapıya uygun olup olmadığını incelerler, uygun hesaplamaları yaparlar ve bunlara dair projeler hazırlayarak gerekli araç gereçlerin teminini sağlatırlar,
  • İnşaatın projesini çizerler ve gerektiğinde projede değişiklik yaparlar,
  • İnşaat ile ilgili konularda bilirkişi unvanı ile görev yaparlar.
  • Şantiye ve çalışacak kişilerin seçim ve yönetim sorumluluğunu alırlar.

<div></div>

İNŞAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞMA ŞARTLARI NASILDIR? İNŞAAT MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ NE KADARDIR?

İnşaat mühendisi çalışma şartları da saatleri de kamuda veya özel sektörde diye ikiye ayrılır dersek yanlış olmaz.

Kamuda çalışan inşaat mühendisleri hemen hemen her kamu görevlisinin çalışması gereken haftalık 40 saat çalışma saatine sahiptirler. İstisnai durumlarda, proje yetiştirme dönemlerinde vs. ek mesai yapıyor olsalar da genellikle çalışma saatleri bu şekildedir. Çalışma şartlarına geldiğimizde ise hem alınan maaş hem de görece rahatlık nedeniyle inşaat mühendisleri iyi çalışma şartlarına sahiptirler. Çalışma ortamları da alana göre değişiklik gösterebilmekle birlikte zaman zaman ofis ortamı, zaman zaman laboratuvar zaman zaman da saha olabilmektedir.

Özel sektörde çalışan inşaat mühendislerine baktığımızda durum bu kadar iyi değildir çünkü özel sektörde hem (yeni başlayanlar için) oldukça düşük, asgari ücret veya civarlarında maaş alınmakta hem de uzun mesai saatleriyle, yorucu bir tempoda çalışılmaktadır.

KAMUDA İNŞAAT MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR OLDU?

Yeni başlayan İnşaat Mühendisi           22650-22750 Türk Lirası

Kamuda inşaat mühendisi maaşları aşağı yukarı tabloda görüldüğü kadardır. Burada bazı değişkenler devreye girebilmektedir bu yüzden buradaki rakamları ortalama ve minimum rakamlar olarak görmek doğru olacaktır. Yurtdışı görevlendirmeleri, ek mesai ücretleri, aile yardımları, çalışılan kurumdaki farklı ek ödenekler gibi değişkenler nedeni ile bu rakamlardan biraz daha fazla maaş alınabilmektedir fakat yine belirtelim ortalama olarak yeni başlayan bir inşaat mühendisi maaşı 2023 yılında 22700 TL civarlarındadır.

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 İNŞAAT MÜHENDİSİ MAAŞLARI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere özel sektör ile kamu arasında yeni başlayan mühendis olma noktasında büyük bir fark vardır. Çoğu şirket bünyesinde çalıştırdığı yeni mezun veya az tecrübeli inşaat mühendislerine asgari ücret veya biraz daha üzerinde maaş vermektedir. Ortalama olarak özel sektörde yeni başlayan inşaat mühendisi maaşları 2023 yılı için 9700 TL diyebiliriz fakat bu rakamın altında veya üzerinde maaş veren şirketler bulunduğunu da tekrar belirtelim. Bu tamamen kişinin kendini geliştirme seviyesi ile de ilişkilidir diyebiliriz.

Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

<div></div>

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

İnşaat mühendisliği için hangi ülke?

İnşaat mühendisliği alanında Amerika, Hollanda, Kanada, Singapur, Almanya, İsviçre gibi ülkeler ön plana çıkıyor. 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.