Diş İpi Nedir, Ne İşe Yarar? Diş İpini Kimler Kullanmalıdır?

Son günlerde herkesten duyduğumuz ve kişisel kullanım olarak tavsiye aldığımız diş ipi hakkında bilgi vermek istiyoruz. Diş ipi nedir? Diş ipi ne işe yarar? Dişlerin daha sağlık olması için diş ipi kullanmak gerekli midir? Diş ipini kimler kullanmalıdır? Sorularınızın cevabını yazımız içerisinde görebilirsiniz.

A+
A-

Kişisel hayatımızda hijyen kurallarına dikkat etmemiz sağlığımız açısından oldukça önemlidir. Kişisel hijyene önem vermemiz gereken bölümlerden bir tanesi de hiç kuşkusuz dişlerimizdir. Dişlerimiz yediklerimiz ve içtiklerimizin rahatlıkla sindirilmesini sağlamasının yanı sıra düzgün konuşmamızı sağlayan da bir bölümdür. Ağız sağlığı konusunda en önemli uzulumuz dişlerimizdir.

Dişlerimizin sağlıklı şekilde kalmasını sağlamamız ve bu konuda gerekli hassasiyeti göstermemiz oldukça önemlidir. Diş sağlığı açısından düzenli diş fırçası kullanımının yanı sıra diş ipini de kullanmamız gerekmektedir. Özellikle diş fırçasının ulaşamadığı yiyecek kalıntılarının çıkarılmasında diş ipi kullanımız çok önemlidir. Bu konuda uzman diş hekimleri de diş ipini kullanımının çok önemli olduğunu vurgulamaktadır. Peki diş ipi nedir? Diş ipi kullanımı ne işe yarar? Diş ipini kimlerin kullanması tavsiye edilir? İşte detaylar…

Diş İpi Nedir?

Dişlerin arasında oluşan ve diş fırçalarının temizleyemediği yiyecek kalıntılarını temizlemeye yarayan bir eşyadır. İki diş arasına sokulması kolay olan diş ipleri, dişlerde oluşan bakteri plaklarının rahatlıkla çıkarılmasını sağlamaktadır. Bilinen iplerin aksine çok sert olmayan ve diş eti kanamalarına neden olmayan diş ipleri, diş hijyeni açısından sıklıkla kullanılan kişisel bakım ürünleri arasında yer almaktadır.

Diş İpi Ne İşe Yarar?

Ağız kokusu ve diş kaybına yol açabilecek diş aralarındaki bakteri plakları ve çürükler oluşabildiğinden ağız kokusu veya diş kaybına yol açabilecek çürükler günlük ağız bakımlarıyla önlenebilmektedir. Diş ipi kullanma etkileri nelerdir? Diş ipleri ne işe yarar? Beslenmeden sonra diş aralarında besinler kalabilir. Bu besinleri kürdanlarla temizlemeye çalışmak diş etlerine zarar verebilir. Diş fırçalarının da tek başına ağız hijyeni sağlama konusunda yetersiz olduğu bilinmektedir. Bu nedenle diş ipleri önerildiği şekilde kullanılması halinde diş etlerine zarar vermeden fırçanın uzanamadığı noktalar temizlenebilecektir.

Diş İpini Kimler Kullanmalıdır?
Diş ipini kullanma konusunda kişilerin hassas davranması gerektiğini tavsiye ediyoruz. Bu konuda uzman bir diş hekimine danışılmadan diş ipi kullanmayı kimseye tavsiye etmiyoruz. Diş ve diş etlerinin yapısı bilinmeden diş ipi kullanmanın bu noktalarda daha fazla zarara yol açabileceğinin bilinmesi gerektiğini düşünüyoruz. Mümkün mertebe bir diş hekimine danışarak diş ipi kullanılmasını öneriyoruz.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.