kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS İngilizce Öğretmenliği ÖABT Konuları ve Soru Dağılımı

ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek KPSS İngilizce Öğretmenliği ÖABT sınav konuları nelerdir? KPSS İngilizce Öğretmenliği ÖABT soru dağılımı nasıl?

A+
A-

KPSS İngilizce Öğretmenliği ÖABT Konuları ve Soru Dağılımı

İngilizce öğretmenliği sıklıkla tercih edilen ve sevilen bir öğretmenlik meslek grubudur. Kamu personeli seçme sınavında yani KPSS de İngilizce öğretmenliği ÖABT konuları ve soru dağılımı nasıl, gelin birlikte bakalım…

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği sınavı konuları nelerdir? KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği konularının sorulara dağılımı nasıldır?  KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliğine dair detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

KPSS ÖABT Nedir? Kimlerin Katılması Gerekmektedir?

Gerçekleştirilecek olan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin Öğretmenlik alan oturumu olan KPSS ÖABT oturumuna İngilizce Öğretmenliği adaylarının yanı sıra alan sınavına girmesi öngörülmüş diğer öğretmenlik adayları da KPSS Lisans ve KPSS Eğitim Bilimleri oturumuna ilave olarak KPSS ÖABT oturumlarına katılacaklardır.

Bu öğretmenlik alanlarının hangileri olduğunu incelemek için ilgili çalışmamızı aşağıda yer verdiğimiz yönlendirme ile inceleyebilirsiniz;

KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Sınavı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayımlanan sınav takvimine göre düzenlenecek.

KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Alan Sınavı İle Hangi KPSS Puan Türü Nasıl Hesaplanmaktadır?

KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği sınavına katılacak olan adayların yalnızca 2021 KPSS Lisans ve Eğitim Bilimleri oturumlarına katılacak olan adaylardan farklı olarak KPSS P10 puan türleri değil, KPSS P121 puan türleri hesaplanacaktır. Bu puan türü adayların yarıştıkları İngilizce Öğretmenliği adayları arasındaki sıralamalarının belirleneceği puan türüdür ve adaylar atama tercihlerinde bu puan türünü kullanacaklardır.

KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği KPSS P121 puan türünün hesaplanmasında adayların 2021 KPSS Lisans oturumu netlerinin etkisi %30, 2021 KPSS Eğitim Bilimleri netlerinin etkisi %20 ve 2021 KPSS ÖABT netlerinin etkisi %50 oranında olacaktır.

osym bina 5

KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Alan Sınavına Kaç Aday Katıldı? Adayların Standart Sapma Oranı ve Ortalama Netleri Kaç Oldu?

2020 yılında gerçekleştirilen 2020 KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği alan sınavına katılan aday sayısını, bu adayların netlerinin ortalamasını ve standart sapma miktarını aşağıda yer alan tablomuzda inceleyebilirsiniz;

Soru Sayısı Standart Sapma Net Ortalaması Katılım Sayısı
75 15.408 35.612 15.297

KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği Sınavı Konuları Nelerdir? Soru Dağılımı Nasıl Olmaktadır?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği alan sınavında adaylara sorulacak olan soru sayısı 75’tir. Bu 75 adet sorunun 45 soruluk kısmı alan bilgisi başlığı altındaki konulardan, 30 tanesi ise alan eğitimi başlığı altındaki konulardan sorulacaktır.

KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği alan bilgisi sınavında adaylara sorulacak olan 75 sorunun 30 soruluk kısmı alan eğitimi konularından olacaktır. Adaylara soru yöneltilecek olan 45 soruluk alan bilgisi sorularının konulara dağılımı ise şu şekilde olacaktır;

image 140

*KPSS ÖABT İngilizce Öğretmenliği alan sınavı soru dağılımına dair bilgiler halen yayımda olan Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM kılavuzlarından faydalanılarak oluşturulmuştur. Merkezin yapacağı güncelleme ve değişikliklere göre çalışmamız da güncel tutulacaktır.

Diğer Yabancı Dil Öğretmenliklerine Nasıl Girilmektedir?

İngilizce öğretmeni olarak kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapmak isteyen adayların ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan KPSS İngilizce Öğretmenliği ÖABT alan oturumuna katılmaları gerekirken diğer yabancı dil alanlarında kamu kurumların öğretmen olarak görev yapmak isteyen adaylar için herhangi bir alan sınavı söz konusu olmamaktadır.

Bu adayların katılmaları gereken ilk iki oturum diğer öğretmen adayları ile ortaktır. Yani diğer yabancı dil öğretmenliklerine girecek olan adaylar da KPSS Lisans ve KPSS Eğitim Bilimleri oturumlarına katılmalıdırlar. Ancak bu adayların atanmalarına esas teşkil eden KPSS puan türleri olan KPSS P120 puan türünün hesaplanabilmesi için adayların aynı zamanda yine ÖSYM tarafından gerçekleştirilen yabancı dil seviye tespit sınavı (YDS) oturumlarına katılmaları gerekmektedir.

Yorumlar

 1. aleyna Avatar aleyna dedi ki:

  merhabalar ben ingiliz edebiyatı öğrencisiyim öğretmen olmak istiyorum ne yapmam gerek hangi sıanvlara giricem kpss sadece ingilizcemi olucak

  1. ummuhan Avatar ummuhan dedi ki:

   MERHABA ilk olarak formasyon belgesi almaniz lazim. Bu belgeleri universiteler acar o yuzden surekli arastirmaniz lazim. onun disinda kpss gk/gy turkce olacak ama alan sinavi tamamen ingilizce olacaktir kolay gelsin

  2. Mhsn Avatar Mhsn dedi ki:

   Bence siz öğretmen olmayın. Giricem değil gireceğim, olucak değil olacak diye yazılır. Öğretmen olarak pek bir faydanız olacağını düşünmüyorum.

   1. RABİA Avatar RABİA dedi ki:

    Eminim bu kişinin diksiyonu sizin gibi kaba birinin diksiyonundan düzgündür. Burası resmi bir ortam olmadığı gibi kişinin söylemek istediklerini sosyal medya ortamında yazı kurallarına uygun olarak yazması gerekmiyor. Ben ne demek istediğini anladıysam sizin bu şekilde saygısızca yorum yapmanız gerekmez. Hiçbir zaman sevilmeyecek insan tiplemesisiniz MHSN kişisi. Adını bile düzgün yazamamışsın daha. Muhsin mi her neyse önce adını yazmayı, sesli harfler eklemeyi öğren. Yazık sevgisizlik içinde büyümüş insanlar ile saygısızca konuşup iletişim kuramayan ZAVALLI seni. Umarım hiçbir zaman sevilmezsin. BYE. (bak ing yazdım türkçe değil. türkçeyi de küçük yazdım. bakkkkk noktadan sonra büyük harfle başlamıyorum. OHH!!!!.)

    1. Saçma Avatar Saçma dedi ki:

     Sakin olun şampuanlar. (yazım hatası değil şampiyon yazmadım bilerek. ohh. falan.)

 2. Zeynep Avatar Zeynep dedi ki:

  3 tane sınava giriceksiniz. Edebiyat bölümü okuyanlar formasyon eğitimi alıp sertifika almak zorundalar kendi yada başka üniversitelerin acitigi olabilir. 3 sınav var. Biri genel kültür genel yetenek. İkincisi kendi okudukları alan sınavı 3. İse bu formasyon eğitimi aldıkları eğitim sınavı.

 3. William Avatar William dedi ki:

  Burada bile polemik var peeeh

 4. Roz Avatar Roz dedi ki:

  Merhaba alan egitimindeki 30soruluk kısmın içeriği nedir? Paragraf ,close test ,anlamı bozan cümle felan mi sorulmakta?