kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

KPSS Vatandaşlık ve Anayasa Konuları 2019 (Lisans)

2019 KPSS (lisans) vatandaşlık ve anayasa konuları nelerdir, KPSS içindeki anayasa ve vatandaşlık sorularından kimler sorumludur gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

A+
A-

2019 KPSS (lisans) vatandaşlık ve anayasa konuları nelerdir, KPSS içindeki anayasa ve vatandaşlık sorularından kimler sorumludur, KPSS hangi test gruplarından oluşur, vatandaşlık ve anayasa hangi test grubu içinde çıkmaktadır, KPSS içindeki anayasa ve vatandaşlık kaç sorudan oluşmaktadır,KPSS puan türleri nelerdir, KPSS içindeki vatandaşlık ve anayasa soruları hangi puan türlerine etki etmektedir, KPSS’ye kimler başvuru yapabilir? Bu soruların cevapları ve KPSS 2019 vatandaşlık ve anayasa konuları listesi için yazımıza göz atabilirsiniz.

ÖSYM (Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi) Türkiye genelinde yapılan neredeyse her sınav organizasyonunun sorumlusudur. Kamu Personeli Seçme Sınavı da (KPSS) yine ÖSYM tarafından düzenlenen kamuda personel olmak için girilen bir sınav modelidir. Bu sınavlara herhangi bir öğrenim kurumu (üniversite,lise vs) mezunları başvuru yapabilmektedir.

KPSS en temel haliyle 4 modelden oluşmaktadır. KPSS ortaöğretim, KPSS lisans, KPSS önlisans ve EKPSS (Engelli KPSS). Bu 4 modelin içindeki test grubu ve soru sayısı farklılık gösterebilmektedir. Özellikle KPSS lisans, kendi içinde diğerlerinde bulunan Genel Yetenek (GY) ve Genel Kültür(GK) testlerini barındırmakla beraber eğitim bilimleri, alan bilgisi (işletme,iktisat, kamu yönetimi vs gibi bölüm mezunları ile eğitim fakültesi mezunları ile ilişkilidir) gibi test gruplarını da bulundurmaktadır. KPSS lisans sınavına herhangi bir lisans bölümünden mezun olan adaylar başvuru yapabilmektedir.

Biz sizin için KPSS lisans ve diğer KPSS modelleri içinde yer alan GK GY test grubunun içindeki derslerin konularını yayımlamaya devam ediyoruz.

KPSS LİSANS VATANDAŞLIK VE ANAYASA KONULARI 2019

KPSS’nin GK GY kısmı toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. Bu 120 sorunun 60 tanesi GK 60 tanesi GY testlerine aittir. Anayasa ve vatandaşlık dersine ait bahsedeceğimiz konuların soruları da GK dediğimiz genel kültür kısmında çıkmaktadır. Bu 60 sorunun toplamda 8 – 10  tanesi vatandaşlık ve anayasa sorularından gelmektedir. Buna ek olarak GK içindeki 5 ile 7 civarı soru da güncel bilgilerden ve genel kültür sorularından gelmektedir. Onları da bu başlık altına ekleyen kaynaklar bulunmaktadır.

KPSS içindeki GK ve GY testleri ve içinde bulunan vatandaşlık ve anayasa konuları tüm puan türlerine etki etmektedir. Yani bu sınavlara giren her birey bu sorulardan sorumludur. Katsayılar değişse de GK ve GY içinde DGS ve YKS modellerindeki gibi sorumlu olunmayacak bir kısım bulunmamaktadır.  Tüm puan türlerini görmek için KPSS PUAN TÜRLERİ yazımıza da göz atabilirsiniz.

KPSS anayasa ve vatandaşlık konuları 2019 listesi aşağıdaki gibidir. Yazımızı yazdığımız tarihteki en güncel konuları listesi bu şekildedir, bir değişiklik olması halinde yazımız da güncellenecektir. KPSS

Memur olmak, sınavlar, sınav konuları ve bunlar gibi konularda destek almak için de TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarımızı ziyaret edebilirsiniz. Tecrübe sahibi üyelerimiz pek çok sorunuzu cevaplandıracaktır.

ANAYASA VE VATANDAŞLIK KONULARI

Hukukun Temel Kavramları

Ø Sosyal Hayatı Düzenleyen Kurallar

Ø Yaptırım ve Türleri

Ø Hukuk Kurallarının Sınıflandırılması

Ø Hukuk Türleri

Ø Hukukun Kaynakları

Ø Kanunlar Hiyerarşisi

Hukukun Dalları (Kamu, Özel, Karma ve Bunların Dalları)

Hakkın Türleri

Anayasa Tarihi

Anayasal Kavramlar

Temel Haklar

Türk Anayasaları (1921, 1924, 1961, 1982)

Yasama

Yürütme

Yargı

İdare

* Vatandaşlık ve Anayasa konuları listesi ve bahsettiğimiz bilgiler ÖSYM kılavuzları, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) müfredatı ve sınavlara hazırlık kaynaklarından toplanmıştır. Yapılacak değişikliği bahsettiğimiz resmi kurumlar duyuracaktır ve o duyuru bilgilerin en son hali olacaktır. Bu şekilde olacak değişiklikleri kaçırmamak adına zaman zaman bu kurum ve kuruluşların resmi internet sitelerini ziyaret ediniz.

Yorumlar

  1. ne işe yarıyor bu sayfa Avatar ne işe yarıyor bu sayfa dedi ki:

    ÇOK HOŞ