Üniversite Rehberi

2021 MSÜ Taban Puanlar Düşer Mi, MSÜ Sınavı Zor Muydu, Kolay Mıydı?

ÖSYM tarafından 4 Nisan 2021 tarihi itibariyle Milli Savunma Üniversitesi (2021-MSÜ) aday belirleme sınavı gerçekleştirildi. Bu sınavda adaylara 40 Temel Matematik, 40 Türkçe, 20 Sosyal Bilimler ve 20 Fen Bilimleri konularından toplam 120 test sorusu yöneltildi. Saat 10:15’te başlayan sınav için 135 dakika süre verildi ve sınav 12:30 itibariyle sona erdi. Bu sınavda gerek Milli Savunma Üniversitesinin harp okullarında yetişmek isteyen gerekse de astsubaylık okullarında okumak isteyen adaylar ter döktü. Sınava katılanların bir bölümü de 2021 Temel Yeterlilik Sınavı (2021-TYT) hazırlığı olması için bu sınava katıldı. Biz de sosyal medya üzerinden adaylardan aldığımız bilgiler dahilinde sınavla ilgili genel bir analiz yapmaya istedik. 2021 MSÜ sınavı zor muydu, kolay mıydı? Bu yıl Milli Savunma Üniversitesi taban puanları düşer mi? İşte cevabı…

2021 MSÜ Zor Muydu, Kolay Mıydı?

2021 MSÜ sınavına dair değerlendirmeleri ders bazında yapmanın daha doğru olacağını düşünüyoruz. Arkadaşlarımızın yorumlarından hareketle sınavın hangi bölümünde sorulan soruların zor olacağı netleşmiştir. ÖSYM tarafından gerçekleştirilen Milli Savunma Üniversitesi test sınavında temel matematik test sorularının geçtğimiz yıl sorularına göre daha zor olacağını düşünüyoruz. Bu yıl sorulan matematik sorularında anlama, algılama, değerlendirme ve muhakeme gücünü ön plana çıkarma durumları daha fazla ön plana çıkmıştır. Bu da soruların niteliğini arttırdığı kadar, zamanın zor yetiştirilmesi noktasında öğrencilerin zorlanmasına sebep olmuştur.

Türkçe ve Fen Bilimleri bölümlerinde sorulacak soruların ise, temel matematik bölümüne nazaran geçtiğimiz yılın sınav sorularına yakın zorlukta sorulacağını düşünüyoruz. Sosyal Bilimler sorularının ise özellikle tarih bölümünde daha zor sorularla karşılaşılacağını düşünüyoruz. Bütün bu yorumları birlikte değerlendirdiğimizde 2021 MSÜ sınavının iki bölümündeki soruların zorluk derecesinin 2020 MSÜ sınavında yer alan sorulara yakın olmasını ve diğer iki bölümdeki soruların ise 2020 MSÜ sınavı sorularından daha zor olmasını bekliyoruz. Sınavda yer alan 60 soruluk test bölümünün geçtiğimiz yıla göre daha zor olacağını düşünüyoruz. Peki bu sorulara göre 2021 MSÜ taban puanları düşer mi?

2021 MSÜ Taban Puanları Düşer Mi?

2021 MSÜ sınavının bir önceki yıl sorularına göre daha zor sorulardan oluşması bu yıl gerçekleşecek olan taban puanların düşmesine sebep olacaktır. Puanlardaki düşme çok yüksek olmasa da taban puanları geriye geçecektir. Harp Okulları için gerçekleşecek taban puanlardaki düşmenin en az 10 puan olmasını bekliyoruz. Hava Harp Okulu taban puanı düşmesinin 15 puanı bulmasını bekliyoruz.

ÖSYM tarafından 29 Nisan 2021 tarihinde açıklanacak olan Milli Savunma Üniversitesi (2021 MSÜ) Aday Belirleme Sınavında süreci her yıl olduğu gibi yakından takip etmeye devam edeceğiz. Harp Okullarında 2. seçim aşamasına katılacak olan adayların belirlenmesi noktasında kaç nete kaç puan gelir? AYT için kaç net yapılması gerekir? Yazılarımızı da kaleme almaya çalışacağız.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu