Kamu Haber

2021 Üniversite Harç Parası Geri Alınır Mı? Nasıl Geri Alınır?

Türkiye’de onlarca üniversite ve bu üniversitelerde eğitim alan binlerce öğrenci bulunmaktadır. Bu nedenle üniversitelerle ilgili hemen hemen her konu büyük ilgi görür. Özellikle de üniversitelerde maddi konular büyük merak uyandırır. Örneğin üniversitelerdeki harç ödemeleri, ödemelerin ne kadar olduğu, geri alınıp alınamayacağı hakkında sorulur sorulur. Peki üniversitelerde harç parası geri alınır mı? Nasıl geri alınır? Üniversitede harç parası almanın şartları nelerdir?

Hangi Üniversitelerde Harç Parası Var?

Devlet ve özel üniversitelerde harç ücreti uygulaması bulunur. Üniversite harç parası devlet okullarında açıköğretim, örgün öğretim ve ikinci öğretim aşamalarında uygulanabilir. Örneğin uzaktan görülen açıköğretim de e-kitapşar ve internet eğitim sistemi bulunur. Dönemlik veya yıllık harç ödemesi yapılması gerekir. Örgün öğretimde ise harç parası genellikle istenmez. Akşam saatlerinde gerçekleştirilen ikinci öğretimde ise ücretler bölüme göre değişmektedir.

Üniversite Harç Parası Geri Alınabilir Mi?

Üniversiteler uzaktan eğitimde, ikinci öğretim uygulamasında harç ücreti istemektedir. Yüksek lisans uygulamalarında veya lisansta sınıf tekrarı yapan kişilerden harç ödemesi alınabilir. Ancak üniversiteye ödenen harç ücretleri çoğunlukla geri alınamamaktadır. Ancak bazı durumlarda KYK veya üniversite geri ödeme yapabilir.

Üniversite Harç Ücretini Geri Alma Şartları Nelerdir?

Öğrencinin üniversitelere ödediği harç ücretini geri almak çoğunlukla mümkün değildir. Öğrenciler yalnızca KYK’ya veya okullara dilekçe göndererek talepte bulunabilir. Ancak bu da her zaman işe yaramaz. Örneğin okula kayıt yaptırıp, harç ücreti ödeyip daha sonra kaydınızı sildirebilirsiniz. Ama bu durumda bile harç parası geri ödenmez. Burada yalnızca yanlışlıkla daha fazla ödenen harç ödemelerinin iadesi söz konusu olabilir. kamu haber

  • Eğitim aldığınız fakültede %10’luk başarı dilimi içine girerseniz harç ödemesinden muaf tutulursunuz. Ancak ödediğiniz ücretler geri verilmez.
  • KYK üzerinden yapılan başvurularda üniversite kayıt parası için de burs başvurusu yaparsanız yatırdığınız dönemin parası size iade edilir ve bir daha bu ödeme talep edilmez.

Üniversite Harç Parası Nasıl Geri Alınır?

Harç parasını geri almak isteyen kişi dekontunu kaybetmemelidir. Daha sonra da aşağıda örneğini paylaştığımız dilekçeyi doldurmalıdır. Harç ödemesine ait dekont ve yazılan dilekçeyle birlikte hesap numarası yazılı kağıdı okula ileterek geri ödeme talep edebilirsiniz. Ancak başvurular genellikle kabul edilmez. Başvurunun yapılacağı adres öğrenci işleri daire başkanlığıdır.

HARÇ İADE DİLEKÇESİ İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu