Kamu Haber

26 Mart Tarihte Bugün Yaşanan Önemli Olaylar

Dünyanın başlangıcından beri milyarlarca insan hayata gelmiş ve yaşamınıyitirmiştir. Devletler kurulmuştur ve yıkılmıştır. İmparatorluklar, beylikler,köyler, şehirler teker teker kurulmuş ve yıkılmıştır. Milyonlarca önemli insanmilyonlarca önemli hadiseye neden olmuştur. Peki 26 Mart tarihinde yaşananönemli olaylar nelerdir? Tarihte bugün ne olmuştur? 26 Mart tarihte bugün neoldu?

 TARİHTE BUGÜN NE OLDU?

1827- Besteci Ludwig Van Beethoven öldü.

1931- Ölçüler Kanunu’nun kabul edilmesiyle ”okka, endaze” gibi eskiölçülerin yerine ”kilo, gram, metre, litre” gibi yeni ölçülerin kullanılmasıöngörüldü.

1942- Naziler, Yahudileri Polonya’daki Auschwitz kampına götürmeye başladı.

1966- ABD Başkanı Johnson’un özel uçağıyla 2 Şubat’ta tedavi içingötürüldüğü Washington’da komadan çıkamayan Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel,Ankara’ya getirildi.

1971- Güney Pakistan, Bangladeş adını alarak bağımsızlığını ilan etti. DoğuPakistan’da iç savaş çıktı.

1971- Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay, 12 Mart Muhtırası üzerine istifa edenSüleyman Demirel’in yerine başbakanlığa atanan Nihat Erim’in kabinesinionayladı. Profesör Türkan Akyol (Sağlık Bakanı), ilk kez bir kadın bakan olarakparlamento dışından hükümet üyesi oldu.

1971- İstanbul’da iki kıta birleşti. Boğaz Köprüsü’nün 57. ünitesinin deyerine konulmasıyla kentin Asya ve Avrupa yakaları birbirine bağlandı.

1979- Mısır ile İsrail arasında savaş durumunu sona erdiren anlaşma,Washington’da, Mısır Devlet Başkanı Enver Sedat ile İsrail Başbakanı MenahemBegin tarafından imzalandı. ABD Başkanı Jimmy Carter da tanık olarak anlaşmayaimza attı.

1997- Gazeteci yazar Turhan Dilligil hayata gözlerini yumdu.

2002- İsrail’de ”Uluslararası Geçici Mevcudiyet”e ait araca düzenlenensaldırıda Türk Binbaşı Cengiz Toytunç şehit oldu, Yüzbaşı Hüseyin Özarslan yaralandı.

2012- Türkiye, Şam Büyükelçiliğinin bütün faaliyetlerini askıya aldı.

2015- Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap ülkeleri koalisyonu, Yemen’deilerleyişini sürdüren Husilere karşı “Kararlılık Fırtınası” adlıaskeri operasyon başlattı.

2015- İran’ın nükleer programına ilişkin müzakerelerin yeni turu, aysonunda çerçeve anlaşmaya varılması hedefiyle ABD Dışişleri Bakanı John Kerryve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif arasında İsviçre’nin Lozankentinde başladı.

2016- İngiltere’nin önde gelen gazetelerinden The Independent bugün son kezbasıldı. Son kağıt baskısıyla okuyucularına veda eden gazete, sadece internet üzerindenyayımlanacak.

2016- Afganistan’ın güneyindeki Helmand kentinde ABD güçlerine ait insansızhava aracı ile düzenlenen iki saldırıda 30 Taliban militanı öldürüldü.

2017- Galatasaray Kulübü Yönetim Kurulunca yapılan olağanüstü toplantıda,FETÖ ile ilişkileri nedeniyle disipline sevk edilen Hakan Şükür ve ArifErdem’in kulüp üyeliğine son verildi.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu