kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

4611 Nitelik Kodu Nedir? 4611 Kodu İle Nerelere Atama Yapılır?

Bazı kamu kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına merkezi yerleştirme işlemlerinde kullanılan kodlara nitelik kodu denilmektedir. Nitelik kodları, merkezi atama kılavuzunda yer alan bir kadroya başvuru yapabilmek için adaylarda aranan şartları ifade etmektedir.4611 nitelik kodu da mezuniyet şartını ifade eden kodlardan biridir. 4611 nitelik kodu nedir, bu kod ile nerelere atama yapılır? İşte detaylar…

4611 Nitelik Kodu Nedir? 4611 Kodu İle Nerelere Atama Yapılır?
A+
A-

Kamu personeli seçme sınavı lisans mezunlarına her yıl uygulanan bir sınavdır. Bu sınavda alınan puanları kullanırken iki durum ortaya çıkmaktadır. Tek yıllarda alınan kpss puanları sadece alan bilgisi gerektiren sınavlarda kullanılırken, çift yıllarda alınan puanlar ise gerek alan bilgisi gerektiren açıktan atamalarda gerekse de merkezi atamalarda kullanılmaktadır. Kpss lisans sınavına çift yıllarda katılan adayların kpssp3 puanları hesaplanmaktadır. Adaylar, aldıkları kpssp3 puanı ile kamu kurum ve kuruluşların merkezi yerleştirme ile aldıkları kadro ve pozisyonlara başvuru yapabilmektedir. Çift yıllarda alınan kpssp3 puanı dört farklı merkezi atamada kullanılmaktadır. Ösym, bu merkezi atamaların tercih işlemlerinde işleri kolaylaştırmak için bazı nitelik kodları kullanmaktadır. Bu nitelik kodları söz konusu kadro ve pozisyona başvuru yapmak için gerekli şartları ifade eder. 4611 nitelik kodu da ilgili kadroya başvuru yapabilmek için gerekli mezuniyet şartını göstermektedir.

4611 Nitelik Kodu Nedir?

Kamu personeli seçme sınavına katılarak kpssp3 puanı alan adaylar içerisinden, merkezi yerleştirmelerde açılan kadro ve pozisyonlara aşağıda yer alan bölümlerden mezun olan adayların başvuru yapabileceğini belirten koddur. 4611 nitelik kodunun yazılı olduğu kadro ve pozisyona aşağıda belirtilen bölümler dışında başka bir bölümden mezun olanlar başvuru yapamazlar.

 • Elektrik Mühendisliği
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği / Elektrik-Elektronik Mühendisliği

Mühendislikler içerisinde merkezi yerleştirme ile en çok atama yapılan nitelik kodu: 4611 nitelik kodudur. Kpss 2018/2 atamalarında bu kod ile açılan kadro sayısı 232 kişiliktir.

4611 Nitelik Kodu İle Nerelere Atama Yapılır?

4611 nitelik kodu ile mühendis alımı yapılmaktadır. Her kamu kurum ve kuruluşun mühendis alımı yapabileceğini belirtmekle birlikte, Elektrik-Elektronik Mühendisi atamasının merkezi yerleştirme kadrolarında en çok alındığı kurum ve kuruluşlar şunlardır:

 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
 • Devlet Demiryolları Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğü
 • Devlet Hava Meydanları İşletmeciliği Genel Müdürlüğü
 • T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü
 • Türkiye Elektrik Dağıtım A.Ş. Genel Müdürlüğü
 • Türkiye Elektrik İletişim A.Ş. Genel Müdürlüğü

4611 Nitelik Kodu Atamaları

Mühendis alımları içerisinde kamu kurum ve kuruluşların kadro ve pozisyonlarına atama sayısının yüksek olduğu bölümlerden bir tanesi: Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümüdür. Son dönem yapılan kpss merkezi atamalarında 4611 nitelik kodu ile açılan mühendislik kadro sayıları şunlardır:

 • Kpss 2018/2’de 4611 nitelik kodu ile kadro sayısı: 232
 • Kpss 2018/1‘de 4611 nitelik kodu ile kadro sayısı: 16
 • Kpss 2017/2‘de 4611 nitelik kodu ile kadro sayısı: 108
 • Kpss 2017/1‘de 4611 nitelik kodu ile kadro sayısı: 142
 • Kpss 2016/2‘de 4611 nitelik kodu ile kadro sayısı: 68

Bize sormak istediklerinizi forum sayfamızdan iletebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.