kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

2022 KPSS Ortaöğretim Sınavı Ne Zaman? 2022'de Sınav Olacak Mı? (ÖSYM)

2022 KPSS Ortaöğretim nedir? Kimlerin girmesi gerekir? 2022 KPSS Ortaöğretim (Lise) Sınavı ne zaman? 2022'de KPSS Ortaöğretim (Lise) var mı? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

A+
A-

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’nin lise düzeyinde mezun olan adaylar için gerçekleştirdiği ve adayların kamu kurumlarına atanabilmeleri için gerekli puanları elde edecekleri merkezi sınav olan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin Ortaöğretim oturumu kaç yılda bir yapılıyor? 2022 yılında KPSS Ortaöğretim (Lise) sınavı var mı? 2022 KPSS Ortaöğretim sınavı ne zaman? 2022 KPSS Ortaöğretim Sınavı puan türü nedir? Nasıl hesaplanacak? Detayları çalışmamızda inceleyebilirsiniz.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS Ortaöğretim (Lise) Nedir? Kimlerin KPSS Ortaöğretim (Lise) Sınavına Katılması Gerekir?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM, kamu kurumları ve kuruluşlarında bulunan kadrolardan lise düzeyinde mezun olan adayların yerleştirilmesi için sahip olmaları gereken puanları elde edebilecekleri merkezi sınav olan Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS’nin ortaöğretim (lise) oturumunu düzenlemektedir. Düzenlenen bu oturuma ortaöğretim (lise) düzeyinde mezun durumda bulunan adaylar katılmaktadırlar ve bu adaylara özgü açılacak olan devlet kadrolarına atanabilecekleri puan türünü elde edebilirler. Adaylar eğer daha üst bir öğrenim derecesine erişmişlerse yani üniversitelerden mezun olmuşlarsa KPSS Ortaöğretim (Lise) sınavına katılma imkanları ortadan kalkmaktadır. Adaylar daha üst olan öğrenim derecelerine uygun olarak KPSS Ön Lisans ya da KPSS Lisans oturumlarına katılabilirler.

2022 KPSS Orta Öğretim (Lise) Sınavı Olacak Mı? 2022 Yılında KPSS Orta Öğretim (Lise) Sınavı Var Mı?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından adayların kamu kurumlarında girmeyi hedefledikleri ya da girebilecekleri kadroların düzeyine göre farklı KPSS oturumlar düzenlemektedir. Bu kadroların düzeyleri temelde A Grubu kadrolar veya B Grubu kadrolar olarak ifade edilmektedir. Bu ayrımın temelinde ise kadroların kariyer imkanı sunup sunmaması vardır. Kariyer imkanı sunan kadrolar kariyer meslek olarak ifade edilmektedir ve bu kadrolar A Grubu kadrolardır. Bunların dışında kalan kadrolar ise temel olarak B Grubu kadrolar olarak ifade edilmektedir.

Bu ayrıma göre gerçekleştirilen Kamu Personeli Seçme Sınavı oturumlarından A Grubu oturumları her sene düzenli olarak gerçekleştirilirken, B Grubu oturumları iki senede bir defa gerçekleştirilmektedir. Bu yönden KPSS Orta Öğretim (Lise) oturumları da B grubu alımlarına hitap ettiği için iki senede bir defa gerçekleştirilmektedir. B grubu alımlarının iki senede bir defa düzenlendiği dönemler ise çift yıllara isabet etmektedir ki bu yönden 2022 yılının bir çift yıl olması sebebiyle 2022 KPSS Orta Öğretim (Lise) sınavı gerçekleştirilecektir.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM’nin B grubu KPSS oturumlarını iki yılda bir kez ve çift senelerde düzenlemesine dair daha detaylı bilgilere aşağıda yönlendirmesine yer verdiğimiz çalışmamızda ulaşabilirsiniz;

2022 KPSS Orta Öğretim (Lise) Sınavı Puan Türü Nedir? 2022 KPSS Orta Öğretim Puanları Kaç Sene Geçerli Olacak?

ÖSYM tarafından lise düzeyinde kamu kurum ve kuruluşlarında ayrılmış olan kadrolara girmek isteyen adaylar için gerçekleştirilen KPSS Orta Öğretim (Lise) sınavına katılan adayların hesaplanacak olan atanmalarına esas teşkil eden puan türleri KPSS P94 puan türüdür. KPSS P94 puan türünün hesaplanmasında adayların KPSS Genel Yetenek ve KPSS Genel Kültür testlerinde yapmış oldukları netlerin eşit düzeyde etkisi bulunmaktadır. Yani adayların KPSS P94 puan türleri hesaplanırken Genel Kültür testinin ağırlığı da Genel Yetenek testinin ağırlığı da %50 düzeyindedir.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS oturumlarında elde edilen puanların geçerlilik süreleri sınavların hitap ettikleri kitlelere bağlı olarak farklılık arz edebilmektedir. KPSS B Grubu kapsamında olan KPSS Orta Öğretim (Lise) 2022 sınavında adayların elde edecekleri KPSS P94 puan türünün geçerliliği ile diğer KPSS puanlarının geçerli olduğu sürelere dair detaylı açıklamalara aşağıda yer alan yönlendirme yardımıyla ulaşabileceğiniz çalışmamızda göz atabilirsiniz;

osym bina 5

2022 KPSS Ortaöğretim (Lise) Sınavı Ne Zaman Gerçekleştirilecek?

2022 yılının çift yıl olması sebebiyle B Grubu KPSS oturumlarından olan 2022 KPSS Orta Öğretim (Lise) oturumunun da gerçekleştirilmesini beklemekteyiz. 2022 yılında eğer bir aksilik yaşanmaz ya da ÖSYM’nin sınav sisteminde bir değişiklik vuku bulmaz ise 2022 KPSS Orta Öğretim (Lise) sınavının 2022 Ekim / Kasım döneminde gerçekleştirilmesini bekliyoruz.

2022 KPSS Orta Öğretim (Lise) sınavına dair süreç içerisinde değişiklikler olması durumunda en doğru ve güncel bilgilere göre yazımızı düzenleyeceğiz.

Bizlere sorularınızı sormak ve gelişmelerden anlık olarak haberdar olmak için Tercihiniyap Forum‘u ziyaret edebilirsiniz.

2022 KPSS Orta Öğretim (Lise) Sınavına hazırlık yapan diğer adaylarla bir arada bulunmak ve sorularınızı yöneltmek için FORUM sayfamızı ziyaret etmeyi Unutmayın!

Yorumlar

  1. Edanur vuranel Avatar Edanur vuranel dedi ki:

    Neden iki yilda bir yapiliyor iki yilda bir yspinca ne oluyor