kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Anestezi Teknikeri Kimdir ve Maaşları Ne Kadar?

​​​​​​​Anestezi teknikeri maaşları ne kadar? Anestezi teknikeri net ve brüt maaşlar ne kadar? Özel sektör ve kamuda anestezi teknikeri maaşları kaç TL?

A+
A-

Anestezi, yapılacak işlem öncesi kişiye uygulanan ilaçtır. İlacı hazırlayan ve bu ilacı kişinin yaşı, hastalıkları gibi pek çok etkene bağlı olarak ayarlayan kişi de anestezi teknikeridir. Peki anestezi teknikeri maaşları ne kadar gelin bir de ona bakalım…

Türkiye’de var olan bir klişeye göre kadının yaşı erkeğin maaşı sorulmaz. Tabi ki bu genel görgü kuralları gereği erkek kadın fark etmeksizin hiç kimsenin maaşı sorulmaz olarak algılanmalı. Yine de toplumumuzdaki insanların bu konulardaki merakı, hangi meslek grubunun ne kadar maaş aldığı bilgisine sahip olma arzusu oldukça fazla. Özellikle internetin herkese ulaşması ile bu bilgileri de internetten bulmak oldukça kolay.

Tabi ki sırf bu merak duygusu değil aynı zamanda bir mesleğe yeni başlayacak bir kişi veya bir mesleği yapmayı düşünen bir kişi de o mesleğin ne kadar kazandırdığını bilmek, öğrenmek istiyor. Bunlardan hareketle bizde okurlarımıza farklı meslek gruplarının maaş bilgilerini derlemeye çalışıyoruz. İçeriğimizde anestezi teknikeri  maaşlarının ne kadar olduğuna dair bilgiler paylaşmaya çalıştık.

Anestezi Teknisyeni Maaşları Ne Kadar?

ANESTEZİ TEKNİKERİ NE İŞ YAPAR? NASIL OLUNUR? ANESTEZİ NEDİR?

Bu başlıktaki bilgileri daha kapsamlı derlediğimiz içeriğimize dair linki yazının ilerleyen kısmında bulabilirsiniz fakat maaş bilgisini vermeden önce anestezi teknikeri nedir hakkında da bir şeyler yazacak olursak; anestezi teknikeri bağlı bulunduğu kurum ve kuruluştaki uzmanın yanında ona destek veren, yardımcı personel görevinde bulunan sağlık teknikeridir. Anestezi teknikerinin yaptığı işleri görevlerine kabaca bakarak sıralayacak olursak şunlar karşımıza çıkmaktadır:

  • Anestezi işlemi sırasında kullanılacak olan ekipmanların ve ilaçların kontrolünün sağlanması
  • Bu ekipmanların ve ilaçların hazır hale getirilmesi
  • Anestezi uygulanabilmesi için hastanın hazırlandırılması
  • Anesteziste gerekli desteğin sağlanması
  • Anestezi öncesinde ve sonrasında hastanın kayıtlarının tutulması ve hastayı yönlendirici bilgilerin verilmesi, hastanın takibinin yapılması

Anestezi teknikeri olmak isteyen bir adayın ilgili bölümden mezun olma şartı aranmaktadır. Anestezi teknikeri olabilmek için Anestezi Teknikerliği veya Anestezi bölümlerinden birinden mezun olmak gerekmektedir. Bu mezuniyet sonrasında aday özel sektörde çalışacak ise özel sektörde bulunan ve kendi alanında hizmet veren firmalara başvuru yaparak mesleğe girmeye çalışabilir. Kamuda anestezi teknikeri olmak için ise adayın KPSS’ye girerek yeterli puan elde etmesi gerekmektedir.

 

anestezi teknikeri maaslari 2021

ANESTEZİ TEKNİKERİ MAAŞLARI DEVLETTE NE KADAR?

Maaş denildiğinde genel olarak ülkemizde ay sonunda hesaba yatan para algılanmaktadır. Bu tabi ki anlaşılabilir bir yaklaşımdır fakat burada bilinmesi gereken bu maaşın net maaş olarak adlandırılması gerektiğidir. Peki bu maaşa net maaş dediğimizde brüt maaş olarak ne algılanmalıdır? Brüt maaş kamuda veya özelde fark etmeksizin asıl geliridir fakat devlet veya işveren bu maaştan gelir vergisi, SGK kesintisi yaparak ilgili kurumlara ödediği için ay sonunda bu asli gelirden daha düşük bir miktar geçmektedir. Bu yüzden de bir çok yerde şu mesleğin maaşı şu kadar dendiğinde elimize o kadar geçmiyor maaşımız bu diye söylenmeler olmaktadır.

Devlette sağlık teknikerleri net maaş olarak ortalamada bu rakamları elde etmektedirler. Anestezi teknikeri de bir sağlık teknikeri olduğu için buradaki tablodakine benzer net maaş almaktadırlar. Tabi ki buradaki rakamları aralık olarak vermemizin nedeni kurumdan kuruma bazı farklı kaynakların bulunabildiği, bekar ve evli arasındaki AGİ farkı, çocuk yardımı gibi küçük farklılıkların var olabilmesidir. Bu bahsettiğimiz durumlardan dolayı tablodaki rakamlarda bile 100-200 TL aşağı yukarı yönlü oynama olabilmektedir fakat yeni başlayan anestezi teknikeri maaşı ortalama olarak 9-12 bin TL bandındadır diyebiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi GSS, emekli kesintisi, gelir vergisi kesintisi gibi kesintilere de yaklaşık aylık 1000-1200 TL civarında bir miktar gitmektedir.

ÖZEL SEKTÖR ANESTEZİ TEKNİKERİ MAAŞLARI  NE KADAR?

Özel sektörde çalışmaya başlayacak çoğu meslek grubu gibi anestezi teknikerleri de çoğunlukla asgari ücret ile çalışmaya başlayacaklardır. Son zamlar ile birlikte 8-9 bin TL  olan anestezi teknikerinin bu civarlarda maaş alacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Tabi ki deneyim sahibi bir tekniker olarak veya çalışma olanakları açısından daha iyi bir yerde işe başlama şansı olan anestezi teknikerleri duruma göre daha fazla maaş alabilmektedirler.

Anestezi Teknisyeni Nedir? Ne İş Yapar?

Anestezi teknikeri hemşire olarak çalışabilir mi?

Anestezi Teknikerliği spesifik ve uzmanlaşma gerektiren bir branştır. Bu sebeple herhangi bir sağlık personelinin hiç bilmediği bu görevi yerine getirebilmesi mümkün değildir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.