kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

Anestezi Teknikeri Kimdir ve Maaşları Ne Kadar?

​​​​​​​Anestezi teknikeri maaşları ne kadar? Anestezi teknikeri net ve brüt maaşlar ne kadar? Özel sektör ve kamuda anestezi teknikeri maaşları kaç TL?

Anestezi Teknikeri Kimdir ve Maaşları Ne Kadar?
A+
A-

Anestezi, yapılacak işlem öncesi kişiye uygulanan ilaçtır. İlacı hazırlayan ve bu ilacı kişinin yaşı, hastalıkları gibi pek çok etkene bağlı olarak ayarlayan kişi de anestezi teknikeridir. Peki anestezi teknikeri maaşları ne kadar gelin bir de ona bakalım…

Türkiye’de var olan bir klişeye göre kadının yaşı erkeğin maaşı sorulmaz. Tabi ki bu genel görgü kuralları gereği erkek kadın fark etmeksizin hiç kimsenin maaşı sorulmaz olarak algılanmalı. Yine de toplumumuzdaki insanların bu konulardaki merakı, hangi meslek grubunun ne kadar maaş aldığı bilgisine sahip olma arzusu oldukça fazla. Özellikle internetin herkese ulaşması ile bu bilgileri de internetten bulmak oldukça kolay.

Tabi ki sırf bu merak duygusu değil aynı zamanda bir mesleğe yeni başlayacak bir kişi veya bir mesleği yapmayı düşünen bir kişi de o mesleğin ne kadar kazandırdığını bilmek, öğrenmek istiyor. Bunlardan hareketle bizde okurlarımıza farklı meslek gruplarının maaş bilgilerini derlemeye çalışıyoruz. İçeriğimizde anestezi teknikeri  maaşlarının ne kadar olduğuna dair bilgiler paylaşmaya çalıştık.

ANESTEZİ TEKNİKERİ NE İŞ YAPAR? NASIL OLUNUR? ANESTEZİ NEDİR?

Bu başlıktaki bilgileri daha kapsamlı derlediğimiz içeriğimize dair linki yazının ilerleyen kısmında bulabilirsiniz fakat maaş bilgisini vermeden önce anestezi teknikeri nedir hakkında da bir şeyler yazacak olursak; anestezi teknikeri bağlı bulunduğu kurum ve kuruluştaki uzmanın yanında ona destek veren, yardımcı personel görevinde bulunan sağlık teknikeridir. Anestezi teknikerinin yaptığı işleri görevlerine kabaca bakarak sıralayacak olursak şunlar karşımıza çıkmaktadır:

  • Anestezi işlemi sırasında kullanılacak olan ekipmanların ve ilaçların kontrolünün sağlanması
  • Bu ekipmanların ve ilaçların hazır hale getirilmesi
  • Anestezi uygulanabilmesi için hastanın hazırlandırılması
  • Anesteziste gerekli desteğin sağlanması
  • Anestezi öncesinde ve sonrasında hastanın kayıtlarının tutulması ve hastayı yönlendirici bilgilerin verilmesi, hastanın takibinin yapılması

Anestezi teknikeri olmak isteyen bir adayın ilgili bölümden mezun olma şartı aranmaktadır. Anestezi teknikeri olabilmek için Anestezi Teknikerliği veya Anestezi bölümlerinden birinden mezun olmak gerekmektedir. Bu mezuniyet sonrasında aday özel sektörde çalışacak ise özel sektörde bulunan ve kendi alanında hizmet veren firmalara başvuru yaparak mesleğe girmeye çalışabilir. Kamuda anestezi teknikeri olmak için ise adayın KPSS’ye girerek yeterli puan elde etmesi gerekmektedir.

anestezi teknikeri maaslari 2021

ANESTEZİ TEKNİKERİ MAAŞLARI DEVLETTE NE KADAR?

Maaş denildiğinde genel olarak ülkemizde ay sonunda hesaba yatan para algılanmaktadır. Bu tabi ki anlaşılabilir bir yaklaşımdır fakat burada bilinmesi gereken bu maaşın net maaş olarak adlandırılması gerektiğidir. Peki bu maaşa net maaş dediğimizde brüt maaş olarak ne algılanmalıdır? Brüt maaş kamuda veya özelde fark etmeksizin asıl geliridir fakat devlet veya işveren bu maaştan gelir vergisi, SGK kesintisi yaparak ilgili kurumlara ödediği için ay sonunda bu asli gelirden daha düşük bir miktar geçmektedir. Bu yüzden de bir çok yerde şu mesleğin maaşı şu kadar dendiğinde elimize o kadar geçmiyor maaşımız bu diye söylenmeler olmaktadır.

Sağlık teknikerlerine dair aldıkları maaşı şöyle bir tablo ile göstermek gerekirse:

Yeni başlayan Sağlık Teknikeri: 4600-4800 Türk Lirası

5 yıllık Sağlık Teknikeri: 4650-4850 Türk Lirası

10 yıllık Sağlık Teknikeri: 4700-4900 Türk Lirası

15 yıllık Sağlık Teknikeri: 4900-5100 Türk Lirası

20 yıllık Sağlık Teknikeri: 5000-5200 Türk Lirası

25 yıllık Sağlık Teknikeri: 5050-5250 Türk Lirası

30 yıllık Sağlık Teknikeri: 5100-5300 Türk Lirası

Devlette sağlık teknikerleri net maaş olarak ortalamada bu rakamları elde etmektedirler. Anestezi teknikeri de bir sağlık teknikeri olduğu için buradaki tablodakine benzer net maaş almaktadırlar. Tabi ki buradaki rakamları aralık olarak vermemizin nedeni kurumdan kuruma bazı farklı kaynakların bulunabildiği, bekar ve evli arasındaki AGİ farkı, çocuk yardımı gibi küçük farklılıkların var olabilmesidir. Bu bahsettiğimiz durumlardan dolayı tablodaki rakamlarda bile 100-200 TL aşağı yukarı yönlü oynama olabilmektedir fakat yeni başlayan anestezi teknikeri maaşı ortalama olarak 4600-4800 TL bandındadır diyebiliriz.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi GSS, emekli kesintisi, gelir vergisi kesintisi gibi kesintilere de yaklaşık aylık 1000-1200 TL civarında bir miktar gitmektedir. Brüt maaşların da 5500-6000 TL civarında olduğunu söyleyebiliriz.

Temmuz zammı eğer ocak zammı veya civarında gelirse temmuz zamlı anestezi teknikeri maaşı da 4850-5000 TL olacaktır. Fakat vergi diliminde gerçekleşecek farklılık nedeni ile maaşa yansıyan noktasında net ele geçen para da bu rakamın 100-200 TL altında kalacaktır.

ÖZEL SEKTÖR ANESTEZİ TEKNİKERİ MAAŞLARI  NE KADAR?

Özel sektörde çalışmaya başlayacak çoğu meslek grubu gibi anestezi teknikerleri de çoğunlukla asgari ücret ile çalışmaya başlayacaklardır. Asgari ücreti son zamlar ile birlikte 2825 TL’ye yükseldiğinden dolayı başlangıç seviyesinde bir anestezi teknikerinin bu civarlarda maaş alacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Tabi ki deneyim sahibi bir tekniker olarak veya çalışma olanakları açısından daha iyi bir yerde işe başlama şansı olan anestezi teknikerleri 3500 TL dolaylarında duruma göre daha fazla maaş alabilmektedirler.

 

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.