24 Haziran Genel Seçim Anketi

Herkesin fikrine saygılıyız, anketimizin amacı tarafsız şekilde tahminde bulunma çabasından fazlası değildir. 24 Haziran erken genel seçim sürecinde desteğiniz ne yönde?

24 Haziran Genel Seçim Anketi

Hiç ummadığımız bir anda karşımıza çıkan 24 haziran erken genel seçimi için anket yaptık. İlk kez yeni sistemde seçim yapılacak olması nedeniyle kafalarında bir hayli karışık olduğunu fark ettik. En çok karıştırılan nokta ise ‘‘Cumhurbaşkanı adayı ve milletvekili oyum aynı kişiye olmak zorunda mı?’’ hususu. Hemen belirtelim Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimi iki ayrı oy pusulasında yapılacak ve ikisinde aynı parti ve o partinin adayını seçme mecburiyeti mevcut değil. Tıpkı Belediye seçimlerinden farklı Belediye Başkanı ve farklı il meclisi üyesi seçebildiğimiz gibi 24 haziran seçimlerinde de iki farklı tercih şansımız mümkün.

Yapılan son genel seçim olan 1 Kasım 2015 seçimlerine 16 parti ve çeşitli illerden bağımsız adaylar katıldı.Önümüzdeki seçimlerde ittifak kavramı ile tanışmamız ve yeni partilerin seçime dahil olması sebebiyle muhtemelen tablo daha farklı olacak. Henüz tüm partilerin Cumhurbaşkanlığı adayları netleşmediği için anketimizi sadece 24 Haziran genel seçimi milletvekilleri açısından yapacağız.

Güncelleme Tarihi: 01 Mayıs 2018, 13:43
YORUM EKLE
YORUMLAR
nisa
nisa - 10 ay Önce

İyi parti gerçekten sağlam geliyor. Allah nazarlardan saklasın.

lelele
lelele - 10 ay Önce

Arkadaş buradaki seçimde bile akp çıkıyor . İibfliler açlıktan nefesiniz kokuyor yıllık kpss a en baba 1000 kişi ona rağmen hala akp hala akp. Okumuşu da cahil bu ülkenin zaten

SIRADAKİ HABER