kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Ticaret Bakanlığı Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Maaşları 2023 Ne Kadar?

Ticaret Bakanlığı il ticaret müdürlüklerinde tüketici hakem heyeti raportörü olarak çalışanları 2023 maaşları ne kadardır? Tüketici hakem heyeti raportörü hangi konulardaki olaylara bakmaktadır? İl ticaret raportörleri çalışma şartları, kariyer imkanları nasıldır? Ticaret raportörleri diğer gümrük personellerinde olduğu gibi mesai, yolluk gibi ek gelirlerden yararlanabilir mi? Bütün bu soruların cevabını, tüketici hakem heyeti raportörü maaşları 2023 ne kadar? Yazımız içerisinde görebilirsiniz.

A+
A-

Ticaret Bakanlığı taşra teşkilatı bünyesinde bulunan il ticaret müdürlüklerinde ticaret raportörleri çalışmaktadır. İl ticaret raportörleri maaşları 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle ne kadar maaş almaktadır? Çalışma şartlarının yoğunluğu ve yaptıkları işin stresi açısından tüketici hakem heyeti raportörü ne kadar para kazanmaktadır? Gümrük müdürlüklerinde çalışan memur, muayene memuru ve muhafaza memurlarının olduğu gibi tüketici hakem heyeti raportörleri de mesai ve yolluk gibi ek gelir elde edebilir mi? Huzur hakkı adı altında bir gelirleri var mıdır?

Ticaret Bakanlığı Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Maaşları Ne Kadar Olmuştur?

Tüketici Hakem Heyeti Raportörü Kimdir?

İl ticaret (tüketici hakem heyeti) raportörleri tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla il veya ilçe merkezlerinde oluşturulan heyeti ifade etmektedir. Ticaret Bakanlığı tarafından açılan açıktan atama sınavı ile üniversitelerin en az dört yıllık eğitim veren hukuk, siyasal bilgiler, iktisat, işletme, iktisadi ve idari bilimler fakülteleri ile adalet meslek yüksekokulu, yüksekokulların adalet, bankacılık ve sigortacılık programları, adalet ön lisans programından mezunlar raportör olmaktadır. İl ve ilçe merkezlerine atanacak raportörlerin sayısı Genel Müdürlük tarafından belirlenerek Başkanlığa bildirilir.

Raportörlerin görevleri: Tüketici hakem heyetine yapılan başvuruları almak, başvurularla ilgili gerekli yazışmaları yapmak, toplantılara ilişkin hazırlıkları yaparak, tutanakları tutmak ve arşivlemek ve tüketici hakem heyetlerinin işleyişine ilişkin diğer işleri yapmakla görevlidir.

Tüketici Hakem Heyeti Raportörlerinin Kariyer İmkanları ve Çalışma Şartları Nasıldır?

İl ticaret müdürlükleri bünyesinde çalışan tüketici hakem heyeti raportörleri genel olarak mesai saatleri içerisinde çalışmaktadır. Yoğun olan illerde ise mesaiye kalmaları kaçınılmazdır. Ankara, İstanbul ve İzmir gibi illerde yoğunluk sebebiyle mesai saatleri üzerine bir kaç saat daha çalışma yapılmaktadır. İl ticaret raportörleri yoğun iş temposu nedeniyle stres altında çalışmaktadır. Bazı haftalar Cumartesi günleri de çalışmaya devam edilmektedir. Bu nedenle tüketici hakem heyeti raportörlüğü mesleğinden diğer kadrolara geçiş oldukça fazladır.

Tüketici Hakem Heyeti Raportörü 2023 Maaşları Ne Kadardır?

Lisans bölümlerinden mezun olarak mesleğe yeni başlayan tüketici hakem heyeti raportörleri 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle alacakları maaş 13.600 TL civarındadır. Bu maaş dışında da tüketici hakem heyeti raportörü belli bir miktarda mesai ücreti almaktadır. Mesai ücretinin yanı sıra huzur hakkı adı altında bir meblağ ödenen raportörler vardır. Kadrolu olarak atanan raportörler huzur hakkı alamazlar. Maaş ve mesai ücretleri dahil olmak üzere aylık toplam 14.200 TL civarında bir para ellerine geçmektedir.

Önlisans mezunu raportörler ise 11.500 TL civarında bir maaş almaktadır. Bu maaşın yanı sıra önlisans mezunu tüketici hakem heyeti raportörleri de mesai ücreti almaktadır. Maaş ve mesai ücretleri dahil olmak üzere aylık toplam 13 bin TL civarında bir para ellerine geçmektedir.

Ticaret Bakanlığı Uzman Yardımcısı ve Uzman Maaşı Ne Kadar?

Tüketici Hakem Heyeti ne işe yarar?

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’a göre tüketici işlemleri ve tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla kurulan heyetlerdir.

Yorumlar

  1. mert tuncer Avatar mert tuncer dedi ki:

    Maaş bilgisi doğru ancak raportörler fazla mesai yapmaz mesai ücreti de almazlar.