kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

AÖF Taban Puanları ve Kontenjanları

Açıköğretim Fakültesi taban puanları kaçta kaldı? AÖF bölümleri 2017 taban puanları kaçtır? 2018 YKS için AÖF puanları ve kontenjanları. 2017 AÖF kontenjanı kaçtır? Üniversitelerin AÖF bölümleri taban puanları nedir? Açıköğretim Fakültesi bölümleri 2014 ile 2017 yılları arasında kaç puanda kaldı? AÖF taban puanları ve kontenjanları yazımız içerisinde bütün detayları bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversite yerleştirme sınav sistemi, Yükseköğretim Kurumları Sınavı olarak ilk kez 2018 yılında uygulama bulacak. Bu sınavda adaylar, TYT ve AYT sınavlarına girecek. 2018 YKS sonuçlarına göre öğrencilerin ilk hedefi dört yıllık lisans eğitim alacakları güzel bir fakülteye yerleşebilmek. Üniversitelerimizde dört yıllık lisans eğitimi verilen bölümlerde kontenjan sınırı mevcut. Bu nedenle adayların büyük bölümü dört yıllık lisans eğitimi alabilmek için Açık öğretim Fakülteleri lisans bölümlerine yönelecek. Bu nedenle de AÖF bölümlerine ait kontenjanlar ve bu bölümlerin taban puanlarının bilinmesi oldukça önemli. Bizde arkadaşlarımızın bu problemine çözmek için AÖF taban puanları ve kontenjanları tablosunu oluşturduk. Detayları aşağıda bulabileceksiniz.

Hangi Üniversitelerde AÖF Yer Alır?

Ülkemizde yer alan üniversitelerin büyük bölümünde AÖF yer almaz. Açık öğretim Fakülteleri belli başlı üniversitelerde bulunmaktadır. Bunlar: Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesidir. AÖF sınavlarının üniversitenin bulunduğu ilde yapılmıyor oluşu, AÖF’lerin tercih edilmesindeki en önemli sebeplerdendir. Bunun dışında ikinci lisans eğitimi almak isteyenler, bir işte çalışmak zorunda olanlar, lisans derslerine katılmakta zaman problemi olanlar AÖF’yi tercih etmektedir.

AÖF Bölümleri Nelerdir?

Üniversitelerde AÖF bölümleri çeşitlilik göstermektedir. Yıllardır bir çok öğrenciyi mezun eden Anadolu Üniversitesi, en fazla Açık öğretim Fakültesine sahip olan ve bu fakültelerin faklı bölümlerini bünyesinde barındıran üniversitedir. Anadolu Üniversitesinde, Açık öğretim Fakültesi, Açık öğretim İktisat Fakültesi ve Açık öğretim İşletme Fakültesi yer almaktadır. Anadolu Üniversitesi AÖF’de yer alan bölümler: Yönetim Bilişim Sistemleri, Sosyal Hizmetler, Felsefe, Sosyoloji, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Tarih ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümüdür. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim İktisat Fakültesinde yer alan bölümler: Maliye, İktisat, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Uluslararası İlişkiler ve Kamu Yönetimi bölümüdür. Anadolu Üniversitesi Açık öğretim İşletme Fakültesinde yer alan bölümler: Konaklama İşletmeciliği, İşletme, Havacılık Yönetimi ve Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi bölümleri yer almaktadır. Atatürk Üniversitesi AÖF içerisinde: İşletme, Sosyal Hizmetler, Sosyoloji ve Halkla İlişkiler ve Tanıtım bölümleri yer almaktadır. İstanbul Üniversitesi AÖF içerisinde: İşletme, İktisat, Sosyoloji, Felsefe, Tarih ve Coğrafya bölümleri yer almaktadır.

2017 AÖF Kontenjanları

Anadolu Üniversitesi 2017 AÖF Toplam Kontenjanı: 16.401 kişidir. Anadolu Üniversitesi 2017 İktisat AÖF Toplam Kontenjanı: 19.988 kişidir. Anadolu Üniversitesi 2017 İşletme AÖF Toplam Kontenjanı: 14.350 kişidir. Atatürk Üniversitesi 2017 AÖF Toplam Kontenjanı : 5.536 kişidir. İstanbul Üniversitesi 2017 AÖF Toplam Kontenjanı : 6.664 kişidir. Toplam AÖF Kontenjanı 62.939 kişiliktir. Bu kontenjanların çok az kısmı için adaylar tercihte bulunmuştur, kontenjanların büyük bölümü 2017 yılında boş kalmıştır.

2014 – 2017 AÖF Taban Puanları

Açık öğretim Fakültesi ile ilgili bütün detayları görebilmeniz adına sizler için çok güzel bir tablo hazırladık. Bu tabloda AÖF bölümlerine ayrılan kontenjanları, taban puanları ve kaç kişinin AÖF bölümlerine yerleştiğini görebilirsiniz. Tablo 2014, 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait AÖF taban puanları ve kontenjanları ile ilgili bütün verileri içermektedir. YKS

4319 1 dad70e23bb9b6d9eca4cc8e26be08083 scaled

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.