kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı DGUY 2023 Maaşı Ne Kadar?

Gelir İdaresi Başkanlığı merkez teşkilatında görev yapan uzman personel Devlet Gelir Uzman Yardımcılarının 2023 yılı maaşı ne kadar? Detayları haberimizde.

A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın merkez teşkilatında görev yapan Devlet Gelir Uzman Yardımcıları 2023 yılı maaşı ne kadar? Devlet Gelir Uzman Yardımcısı nasıl olunur? Sınavı nasıl? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı DGUY Nedir? Nasıl Olunur?

Devlet Gelir Uzman Yardımcısı Nasıl Olunur?

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın merkez teşkilatında uzman personel olarak görev yapmak isteyen adayların Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı sınavına başvuruda bulunabilmeleri için Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın KPSS A Grubu oturumlarına girmeleri gerekmektedir. Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı mesleği için toplam 3 ayrı mezun grubundan alım yapılmaktadır. Adayların KPSS’den almaları gereken puan türleri de mezuniyet durumlarına göre değişkenlik göstermektedir. Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı mesleğine başvuruda bulunabilecek adayların mezun olmaları gereken alanlar, başvuruda kullanacakları puan türleri şu şekildedir;

-Üniversitelerin İİBF-SBF / Hukuk Fakültelerinden mezun adaylar – KPSS P48
-Üniversitelerin Mühendislik Fakültelerinden mezun adaylar – KPSS P3
-Üniversitelerin İstatistik bölümü mezunu adaylar – KPSS P12

Adayların mezuniyet durumlarına göre yukarıda yer alan puan türlerinden en az 70 puan almaları gerekmektedir. Başvuruda bulunan adayların mesleğe alınacak aday sayısının 10 katı kadarı Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavına katılmaya hak kazanmaktadırlar.

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı 

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavına katılmaya hak kazanan adayları iki aşamalı bir sınav beklemektedir. Sınavlardan ilki Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavı ikincisi ise sözlü mülakattır. Her iki aşama da Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilmektedir.

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Yazılı Sınav Konuları

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavı aşağıda yer alan konulardan oluşmaktadır.

guy konu1 3

Adaylara yukarıda yer alan konulara ek olarak az sayıda yabancı dil sorusu da yöneltilmektedir. Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavında adaylara yöneltilen sorular çoktan seçmeli test usulündedir. Adayların Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olabilmeleri için en az 70 puan almaları gerekmektedir. Buna ek olarak adayların Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı mesleğine alınacak olan aday sayısının iki katı kadar aday arasında yer alması gerekmektedir. Her iki başarı şartını birlikte yerine getiremeyen adayların sözlü mülakatlara katılmaları mümkün değildir.

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı 2023 Maaşı Ne Kadar?

Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı, Gelir İdaresi Başkanlığı’nın merkez teşkilatında görev yapmaktadır. Bu bağlamda merkez uzmanlığı mesleği olan Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı diğer merkez kadrolar gibi 3600 ek göstergeye sahiptir. Mesleğe yeni girmiş bir Devlet Gelir Uzman Yardımcısının 2023 yılı maaşı yaklaşık olarak 19.450 TL’dir. Üç yılın sonunda tüm yeterlik aşamalarını başarıyla geride bırakan bir Devlet Gelir Uzmanı’nın maaşı ise 2023 yılı için yaklaşık olarak 23.850 TL’dir. Bu rakamlara BES ve benzeri kesintiler dahil değildir.

2023 DGUY Devlet Gelir Uzman Yardımcılığı Maaşı

Gelir uzman yardımcısı ne iş yapar?

Vergi dairelerindeki işleyişle ilgili incelemelerde bulunan, iyileştirmeler için tavsiyeler sunan ve bağlı bulunduğu departmanın görev tanımı çerçevesinde hizmet veren kamu personelidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.