kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Astsubay Maaşları 2023 Ne Kadar?

Astsubay Maaşları 2023 Ne Kadar? Astsubay nedir? Ne demek? Kimdir? Astsubay ne iş yapar? Astsubay çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Astsubay rütbeleri 2023 nasıl? Yeni başlayan astsubay maaşı 2023 ne kadar?

A+
A-

Milli Savunma Bakanlığına bağlı Türk Silahlı Kuvvetleri NATO’nun en büyük ve en güçlü ikincisi ordusu, dünyanın ise en büyük ve en güçlü ordularından biri olarak gösterilmektedir. TSK’nın gücünün merkezinde ise 80 milyon vatandaşı ile bütünleşmesi ve kahraman personelleri yer almaktadır. Erleri, onbaşı ve çavuşları, subayları, generalleri ile ayrılmaz bir bütün olan TSK’nın en önemli kadrolarından, personellerinden biri de ‘astsubay’lardır. Emir komuta zincirinde vazgeçilmez öneme sahip olan astsubaylar ordudaki en kalabalık unsurlardan biridir. TSK’nın hızlı, güçlü ve caydırıcı olmasında bu kadrodaki personellerin büyük rolü vardır. Terörle mücadelede, sınır ötesi operasyonlarda, emir komuta zincirinde, ordunun düzenini sağlamada astsubaylar en ön safta çalışır. Halk arasında büyük bir saygınlığı olan bu rütbenin talibi de çoktur. Ülkedeki binlerce kişi astsubay olmak istemektedir. Bu nedenle adaylar, aileler, öğrenciler, işsizler bu rütbe, bu meslekle ilgili araştırma yapar. Peki astsubay nedir? Ne demek? Kimdir? Astsubay ne iş yapar? Astsubay çalışma şartları ve çalışma saatleri 2023 nasıl? Astsubay maaşları 2023 ne kadar? Yeni başlayan astsubay maaşı ne kadar?

Astsubay Sahil Güvenlik Maaşları Ne Kadar?

Astsubay Nedir? Ne Demek? Kimdir?

Askerlikle ilgili bir terim olan bu kelime Türk Silahlı Kuvvetleri hiyerarşisi içerisinde yer alan bir rütbeyi ifade etmektedir. Astsubay Meslek Yüksek okullarında eğitim alan, başarıyla mezun olup TSK’da görev alan personellere astsubay denir. Astsubay çavuştan, astsubay kıdemli başçavuşa kadar farklı rütbelerde personeller bulunur. TSK bünyesinde, Hava Kuvvetleri Komutanlığı (HKK), Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı olmak üzere her komutanlıkta bu personeller görev yapar. Ayrıca İçişleri Bakanlığına bağlanan Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığında da astsubay rütbesinde personeller görev almaktadır.

 

Astsubay Ne İş Yapar?

TSK’da bu rütbede binlerce personel görev yapmaktadır. Yurdun her köşesinde ve yurt dışında görev yapan personellerin ne iş yaptığı ise sık sık merak edilmektedir. Aslında astsubayların görevleri ve yaptıkları işler sayılamayacak kadar çoktur. Ancak belli başlı görev ve sorumluluklar şu şekildedir;

Ordudaki er ve erbaşlar ile subaylar arasındaki ilişkileri düzenler. İletişimi, emir ve komutayı sağlar.

Savaş zamanında muharebe ve operasyon görevlerini, barış zamanında ise eğitim ve düzen görevlerini yerine getirir.

Zırhlı araçlarda, karada, denizde, gemide ordu araç ve gereçlerinde nişancı, sürücü, teknik ve idari personel olarak görev yapar.

Düşman unsurlarıyla, araçlarıyla, personeliyle, istihbaratı ve propagandası ile her türlü imkanla mücadele eder.

Görev bölgesindeki nöbet, giriş-çıkış, bakım, onarım, güvenlik gibi konuları düzenler ve denetler.

Personellerinin her türlü sorunu ile ilgilenir. Üstlerinden gelen emirleri uygular.

astsbay ne is yapar

Astsubay Rütbeleri 2023 Sıralaması

Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki TSK, HKK, DKK, KKK ve İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Jandarma ile Sahil Güvenlik Komutanlıklarında görev yapan astsubayların rütbeleri büyükten küçüğe doğru şu şekilde sıralanmaktadır;

Astsubay Çavuş

Astsubay Kıdemli Çavuş

Astsubay Üstçavuş

Astsubay Kıdemli Üstçavuş

Astsubay Başçavuş

Astsubay Kıdemli Başçavuş

astsubay rutbe

Astsubay Özlük Hakları 2023

Personellerin özlük hakları pek çok değişkenden etkilenmektedir. Derece ve kıdem, rütbe gibi unsurlar burada belirleyicidir. Ayrıca 926 sayılı TSK Personel Kanunu da bu rütbedeki askeri görevlilerin özlük haklarını düzenler.

Astsubaylar meslek yüksek okullarda 2 yıl boyunca görev görürler. Kara, Hava, Deniz Kuvvetleri için personeller ayrı ayrı okullarda eğitilir. Belirtilen sürelerde eğitimlerini başarıyla tamamlayamayan adaylar başarısız sayılır ve astsubay olamazlar. Eğitim süresince adayların rütbesi ise ‘Astsubay Öğrenci’ olarak belirlenmiştir.

Astsubay Maaşları 2023 Ne Kadar?

Meslek yüksek okulunda 2 yıl boyunca eğitim alan ve başarıyla okullarından mezun olan astsubaylar ülkenin dört bir noktasındaki askeri birliklerde göreve başlar. Personellerle ilgili en önemli konu aldıkları maaşlar ile ilgilidir. Astsubaylar görev yaptıkları bölgeye, birliğe, operasyon sayısına, sigorta ve BES kesintisine, evli olup olmadığına, çocuk sahibi olup olmadığına, derece ve kıdemine, rütbesine göre farklı miktarlarda maaş alabilir. Bu kapsamda tüm bu değişkenleri inceledik ve “Astsubay maaşı 2023 ne kadar?” sorusuna sizler için cevap aradık.

Astsubay maaşları 2023 16 bin TL civarındadır. Bu miktar yukarıda bahsedilen unsurlara bağlı olarak değişebilir. Personellerin maaşlarını etkileyen en önemli unsur ise terör tazminatıdır. Örneğin doğu bölgelerinde, sık sık operasyon yapılan bölgelerde çalışan personeller batı illerinde çalışan personellere kıyasla 1000-1500 TL daha yüksek ücret alır. Örneğin görev tazminatını tam alan bir personelin maaşı 17-18 bin TL’ye kadar yükselebilmektedir.

NOT: Türkiye gibi yaklaşık 100 yıldır savaşlar, krizler atlatan, terör örgütleri ile mücadele eden, Doğu Akdeniz, Orta Doğu, Ege gibi kriz alanlarında bayrak dalgalandıran bir ülkede asker olarak görev yapmanın hiçbir maddi karşılığı olamaz. Hiçbir miktar Mehmetçiklerin üstün başarı ve gayretlerinin karşılığını veremez. Bu nedenle bu mesleği para için yapmak isteyenlere veya bu mesleği yapan personelleri aldıkları maaşlarla yargılayanlara tekrar düşünmeleri konusunda telkin de bulunmayı bir borç biliriz.

 

Yeni Mezun Astsubay Maaşı 2023 Ne Kadar?

Meslek Yüksek Okullarından yeni mezun olan, astsubay rütbesi ile göreve başlayan yeni mezun personeller 2023 yılında ne kadar maaş alacaklarını merak etmektedir. Astsubay çavuş rütbesiyle mesleğe yeni başlayan astsubay maaşı 2023 17 bin 500 TL civarındadır. Ancak bu miktar kıdem ve rütbe artışına bağlı olarak zaman içinde yükselecektir.

 

Astsubay Kıdemli Başçavuş Maaşları 2023 Ne Kadar?

Astsubaylar arasında en üst rütbe ” Ast. Kıdemli Başçavuş” rütbesidir. Bu personeller meslekte uzun yıllar ülkelerine hizmet vererek bu rütbeye yükselebilirler. Bu kapsamda bir örnekle bu personellerin aldıkları veya alabilecekleri ücretleri anlatalım. Örneğin Meslekte 21 yılı tamamlamış astsubay kıdemli başçavuşlar 2023 yılında 16 bin 500 ile 17 bin TL arasında maaş alırlar. Terör örgütü ile mücadele edilen, sık sık operasyona çıkılan bölgelerde çalışan personeller 1000 TL ile 1500 TL arasında da terör tazminatı alacaktır. Bu kapsamda personellerin aldığı aylık bir hayli yükselecektir.

Bu rütbedeki personeller gibi TSK’da görev yapan personellerin tamamı yıpranma payından da faydalanır. Ölüm tehlikesi ile yıllarca görev yapan personellerin emeklilik yaşı bu sayede aşağı çekilmektedir. Ayrıca OYAK ödemeleri sayesinde personeller önemli bir gelir daha elde etme şansı yakalar. Bunların yanı sıra TSK personelleri ordu evlerinden, ordu tesislerinden de faydalanabilir. Tüm bunların yanı sıra astsubayların faydalanması için yurt genelinde pek çok tesis de açılmaktadır. Ayrıca personellerinin özlük haklarının iyileştirilmesi için de çalışmalar yürütülmektedir.

Astsubay nerede görev yapar?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı Kara, Hava, Deniz, Jandarma ve Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyelerinde görev yaparlar.

Yorumlar

  1. Tarık Akan Avatar Tarık Akan dedi ki:

    bu kadar şeyi nasıl yazdın