kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar? Türkiyenin hukuk sisteminde en nadide kurumlardan olan Sayıştay, Danıştay ve Yargıtay başkanlarının emeklilikle ilgili özlük haklarını sizler için inceledik.

A+
A-

Hukuk da en yüksek kurumlardan biri olan Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay hakkında akla gelen ilk soru maaş bilgisi ne kadardır. Biz de sizlere bu konu hakkında bilgiler derledik.

Türkiye’de hukuki alanda en yüksek, en önemli kurumların başında Yargıtay, Danıştay ve Sayıştay gelmektedir. Adli yargı alanında en yüksek mahkeme olan Yargıtay, İdari yargı alanında en yüksek mahkeme olan Danıştay görev yapar. Sayıştay da Anayasa’da düzenlenen mali yargı organıdır. Denetlemeler, hesaplama işlemlerini yürüten bu kurum oldukça önemlidir. Siyasi, ekonomik, hukuk tartışmaları içerisinde sık sık bu kurumların adı duyulur. Çünkü verdikleri kararlar, yürüttükleri faaliyetler devleti, siyaseti, vatandaşı direkt olarak etkiler. Bu kurumların en kritik pozisyonunda ise başkanlar oturur. Hakim ve savcıların kariyerlerindeki en üst noktalar Yüksek Mahkemelerin ve Sayıştay’ın başkanı olmaktır. Bu kadar büyük sorumluluk alıp, hayati derecede kritik roller üstlenen başkanların aldıkları ücretler, emekli maaşları ve ikramiyeleri de merak edilir.

Yargıtay Dava Dosya Sorgulama Nasıl ve Nereden Yapılır?

Yargıtay Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Adli yargıda en üst nokta olan Yargıtay bünyesinde farklı kadro ve pozisyonlarda pek çok hakim-savcı çalışır. Bunların aldıkları ücretler, emekli maaşları, ikramiyeleri merak konusudur. Özellikle de en üst noktalarda çalışanlar mercek altındadır. Yüksek mahkemenin başındaki isimse Yargıtay Başkanıdır. Bu kişiler emekli olurken ki derece kademeleri, kazandıkları en yüksek ek gösterge, fiili hizmet süresi, en yüksek hakimlik tazminatı ve görev tazminatı  göstergeleri belirleyici olur.

40 yıl hizmet süresi bulunan Yargıtay Birinci Başkanı emekli maaşı 13 bin TL civarındadır. Yargıtay Birinci Başkanı emekli ikramiyesi 290 ile 400 bin TL arasında değişmektedir.

40 yıl hizmet süresi bulunan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı emekli maaşı 12 bin 300 ile 15 bin TL arasında değişir. Emekli ikramiyesi yelpazesi ise 290 bin ile 400 bin TL arasındadır.

Danıştay Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Danıştay başkanı ve en üst pozisyonundaki çalışanların emekli maaşları ve ikramiyeleri yukarıda anlatılan şekilde hesaplanır. Ayrıca bu hakim-savcı temelli görevlilerin eğitim durumu, aile ve çocuk durumu, sigorta ve BES kesintisi gibi unsular da önemlidir. Tüm bu unsurlar göz önüne alındığında Danıştay emekli maaş ve ikramiyesi belirlenir.

Danıştay başkanı emekli maaşı 12 bin 300 ile 15 bin TL arasında değişmektedir. Danıştay başkanı emekli ikramiyesi 290 bin TL ile 400 bin TL arasındadır.

Danıştay başsavcısı emekli maaşları da 12-15 bin TL arasındadır. İkramiyeleri de 250-400 bin TL arasında değişmektedir.

Sayıştay Başkanı Emekli Maaşı ve İkramiyesi Ne Kadar?

Sayıştay Başkanının emekli maaşı ve ikramiyesi hesaplanırken yukarıda belirtilen unsurlar göz önünde bulundurulur. Bu kapsamda Sayıştay başkanı emekli maaşı 12 bin 300 ile 15 bin TL arasında değişir. Emekli ikramiyesi de 290 bin ile 400 bin TL arasında değişmektedir. Her yıl maaş ve ikramiyeler toplu sözleşme, enflasyon gibi unsurlara göre artmaktadır.

Adli Yargı Hakimliği Ve Savcılık Mesleği

Yargıtay mı daha büyük Danıştay mı?

Danıştay idari yargıdaki konularda üst mahkeme iken, Yargıtay adli konularda üst mahkemedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.