kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Desinatör Maaşları 2023 Ne Kadar?

Desinatör Maaşları 2023 Ne Kadar? Desinatör Nedir? Kimdir? Desinatör Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023 Devlette Desinatör Maaşları 2023 Özel Sektörde Desinatör Maaşları 2023

A+
A-

Dünya üzerinde yüzlerce hatta binlerce meslek bulunmaktadır. Doktor, subay, mühendis gibi çok popüler ve herkesçe bilinen mesleklerin yanı sıra daha az bilinen meslekler de vardır. Bu mesleklerden biri de Desinatörlük mesleğidir. Tasarımla ilgili olan bu meslekle ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Özellikle de bu mesleği icra edenlerin ne kadar para kazandığı, ne kadar maaş alacağı sık sık sorulur. İşte desinatör maaşlarıyla ilgili tüm merak edilenler..

Desinatör Nedir? Nasıl Olunur? Ne İş Yapar?

Desinatör Nedir? Kimdir?

Fransızca kökenli olan Desinatör kelimesi tasarımcı anlamını taşımaktadır. 19. yüzyılda ortaya çıkan bu kelime kısa sürede tüm dünyaya yayılmıştır. Mesleki olarak desten yapan, desen tasarlayan kişilerdir. Özellikle dokuma, kumaş, örme ve diğer malzeme türleri üzerine basılacak tasarımları oluşturarak önemli bir işe imza atarlar. Bu mesleği icra eden kişilerin farklı uzmanlık alanları vardır. Örneğin desen tasarımcısı, halı desinatörü, dokuma desinatörü, desen sorumlusu, brode desinatörü gibi kadrolar bulunur. 

Desinatör Çalışma Şartları ve Çalışma Saatleri 2023

Personellerin çalışma şartları zorludur. Genel olarak tasarım yapmak, yaratıcı çalışmalar ortaya koymak yorucu bir süreçtir. Üstelik bunu yaparken hem yöneticilerle hem de müşterilerle iletişimde kalmak gerekmektedir. Persoe-neller pek çok çalışma takımıyla koordineli çalışır. Bilgisayar, bilgisayar programları ile yakından çalışarak tasarım yapar. Bilgisayar destekli yazılımları kullanır. Ortaya çıkan eserlerin takibini yapar. 

Personellerin çalışma saatleri devlette ve özel sektörde farklıdır. Devlette tıpkı diğer memurlar gibi sabah 08.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında çalışırlar. Özel sektörde ise sabah 09.00 ile akşam 18.00 saatleri arasında çalışılır. Ancak iş yoğunluğuna göre daha fazla çalıştıkları bilinmektedir.

desinator ne is yapar

Devlette Desinatör Maaşları 2023

Desinatör unvanına sahip personeller Teknik Hizmetler Sınıfı kapsamında hizmet eder. Meslek yüksekokullarının ve lise dengi meslek ve teknik okullarının bazı bölümlerinde eğitimlerini tamamlamaları sonrasında mesleği icra edebilirler. Şikayetleri ise özlük haklarının düşük olmasıdır. 

Desinatör maaşlarını etkileyen pek çok unsur bulunur. Personellerin evli olup olmaması, çocuk sahibi olup olmaması, eğitim durumu, çalıştıkları kurum ve bölge, fazla mesai durumu, sigorta ve BES kesintisi gibi faktörler maaşlar üstünde belirleyicidir. 

12/2 derecesinde mesleğe yeni başlayan desinatör maaşları 2023 15 bin 900 TL civarındadır.

 

Özel Sektörde Desinatör Maaşları 2023

Özel sektörde her meslekte maaşlar son derece düşüktür. Desinatörler için de durum farklı değildir. Mesleğe yeni başlayan, deneyimsiz kişilere asgari ücret tutarında maaş ödenir. Personeller deneyim kazandıkça, uzmanlık kazandıkça aldıkları ücretler de artar. Özel sektörde desinatör maaşları ortalama 12 bin 500 TL civarındadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Anketör Maaşları 2023 Ne Kadar?

Desinatörlük kursu kaç ay sürer?

Ortalama ders süresi 90 saattir. Bu süre eğitim programına ve kurs günlerine (hafta içi / hafta sonu) bağlı olarak değişiklik gösterir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.