kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Anketör Maaşları 2023 Ne Kadar?

Anketör Maaşları 2023 Ne Kadar? Anketör Nedir? Ne Demek? Anketör Nasıl Olunur? Devlette Anketör Maaşları 2023 Ne Kadar? Özel Sektörde Anketör Maaşları 2023 Ne Kadar?

A+
A-

Günümüzde kamuoyu yoklamaları büyük önem kazanmıştır. Piyasa araştırması, sayımlar, tepki ölçümleri, anketler ile ilgili hizmet alımında artış yaşanmaktadır. Teknolojinin ilerlemesiyle istatistik biliminden daha iyi faydalanılmaktadır. Bu nedenle hem devlette hem özel sektörde anket odaklı yaklaşımlar ağırlık kazanmıştır. Bu alanda “anketör” olarak çalışan personellere verilen önem de büyüktür. Hem kamuda hem de özel sektörde iş imkanı bulabilen personellerin ne kadar maaş aldığı da en büyük merak konusudur. 

Ana Haber Sunucusu Maaşları 2023 Ne Kadar?

Anketör Nedir? Ne Demek?

Anket kelimesi Fransızca kökenlidir ve sormaca anlamına gelir. Fransızca kökenli anketör kelimesi de anket yapan kişi anlamına gelmektedir. Orijinal hali ‘enqueteur’ şeklindedir. Anket şirketlerinde, devlet kurumlarında, araştırmacı olarak çalışan bu kişiler sahada faaliyet gösterir. İnternetten, telefondan, yüz yüze vatandaşlarla anket yaparak veri toplar. Toplanan veriler ise analizler ve değerlendirmeler için kullanılır. 

Anketör Nasıl Olunur?

Özel sektörde anketör olmak için eğitim şartı, deneyim şartı yoktur. Günümüzde part-time ya da full-time olarak bu işi yapmak mümkündür. Hemen hemen her şehirde bu işi yapacak personeller aranmaktadır. Üstelik bu işi yapmak isteyen hemen hemen her kişi işe kabul edilir. Çünkü zorlu bir iştir. Maaşlar veya ücretler düşüktür.

Devlette anketör olabilmek için en az lise ve dengi derecede eğitim kurumundan mezun olmak gerekmektedir. Ayrıca Kamu Personeli Seçme Sınavına girip yeterli puanı almak şarttır. Daha sonra atama yoluyla bu pozisyonda devlet kadrolarına atanılır.

anket nedir anketor nedir

Devlette Anketör Maaşları 2023 Ne Kadar?

Bu pozisyon için devlette iş imkanı son derece kısıtlıdır. Personeller ağırlıklı olarak Türkiye İstatistik Kurumunda istihdam edilmektedir. Personeller en az lise ve dengi okullardan mezun olmalıdır. Personeller özlük haklarının ve maaşlarının düşük olmasından yakınmaktadır. Personellerin maaşlarını eğitim seviyesi, ek tazminatlar, aile ve çocuk durumu, sigorta ve BES kesintisi, derece ve kıdem ile hizmet yılı doğrudan etkilemektedir.

9/1 derecesinde mesleğe başlayan deneyimsiz anketör maaşı 2023 13 bin 750 TL civarındadır.

Özel Sektörde Anketör Maaşları 2023 Ne Kadar?

Özel sektördeki en zorlu mesleklerden biri anketörlük mesleğidir. Çünkü oldukça zorlu bir iştir. Personel sirkülasyonu çok fazladır. Kamuoyu yoklaması yapan, siyasi anket çalışmaları yapan, bu alanda faaliyet gösteren şirketler part-time ve full-time çalışan personeller arar. Ayrıca akademik çalışmalar için de bu personellere ihtiyaç duyulabilir. Personellere genellikle asgari ücret tutarında yani 8 bin 506 TL civarında maaş verilmektedir. Ayrıca çoğu personele maaş verilmez. Yaptığı anket sayısına göre ücret ödenir. Örneğin yapılan anket başına 5 lira verilmektedir. Böylece 500 anket yapan biri 2 bin 500 TL kazanmaktadır.

SORU GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

Türk Patent Kurumu Sınai Mülkiyet Uzman Yardımcılığı Maaşı 2023 Ne Kadar?

Anketörlük nasıl bir iştir?

 Araştırma ve değerlendirme yapan kamuoyu araştırma şirketleri anket yöntemini uygulamak istediklerinde, bu işi uygun şekilde yapacak kişilere ulaşmak için eleman arayışına girerler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.