kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS ile 2018 yılında girilebilecek balıkçılık teknolojisi mühendisliği kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olacaktır, DGS balıkçılık teknolojisi mühendisliği taban puanları 2019 listesinde yer alan üniversitelerin puanları kaçlarda kalmıştır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile 2018 yılında girilebilecek balıkçılık teknolojisi mühendisliği kontenjanları kaçtı, 2019 yılında kaç olacaktır, DGS balıkçılık teknolojisi mühendisliği taban puanları 2019 listesinde yer alan üniversitelerin puanları kaçlarda kalmıştır, dikey geçiş sınavı ile balıkçılık teknolojisi mühendisliği bölümüne hangi puan türü ile yerleşilebilir, kimler yerleşebilir, DGS balıkçılık teknolojisi mühendisliği puanları arasında yer almakta olan en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

Dikey geçiş sınavı yani kısa adı ile DGS 2 yıllık bölüm mezunu bireylerin girerek, mezun oldukları bölüm ile ilişkili olan bir lisans programına geçiş yapmalarını sağlayacak puan türlerinden yeterli puanı almaya çalıştıkları bir sınavdır. Türkiye genelindeki çoğu merkezi sınav gibi dikey geçiş sınavı da ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından yürütülmesi yapılan bir sınav olarak karşımıza çıkmaktadır.

Önlisans mezunu bu kişiler için kaç puanın hangi üniversiteye yeteceği, girmek isteyebilecekleri bölümlerin ne kadar puanlar ile kapatacağı sınavın kendisi kadar merak edilen bir konudur. Her sene yapılmakta olan DGS veya diğer merkezi sınavlar; kendine has zorluk ve kolaylık taşıdığı, adaylar her sene değiştiği, yeni bölümler, kontenjanlar açıldığı ve bunlar gibi değişkenler barındırdığı için yerleştirme puanları, taban puanları da değişebilmektedir. Yine de bir adayın kabaca kaç puan alması gerektiğine dair bir yol göstermek veya tercih döneminde kaç puan ile nereleri yazacağına dair tahminde bulunabilmesi için ÖSYM tercih kılavuzları ve bu kılavuzlar içinde taban puanları listesi hazırlayarak yayımlamaktadır. Bu puanlar bir önceki yıl yapılan yerleştirmeler üzerinden derlenerek yayımlanmaktadır.

Bahsettiğimiz gibi şekillenecek 2019 DGS tercih kılavuzlarında yer alacak listelere konulacak 2018 DGS yerleştirme sonuçlarına göre ortaya çıkan taban puanları bizler size fikir vermesi için DGS ile girilebilecek tüm bölümler için hazırlamaya ve yayımlamaya devam ediyoruz.

DGS BALIKÇILIK TEKNOLOJİSİ MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS ile balıkçılık teknolojisi mühendisliği bölümüne geçiş yapabilmek için adayların yukarıda bahsettiğimiz tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki balıkçılık teknolojisi mühendisliği bölümünü tercih etme hakkı olan bir önlisans programı mezunu olması gerekmektedir. Ayrıca bir adayın bu şartın dışında bu bölüme yerleşebilmesi için DGS puan türlerinden SAY yani sayısal puan türünde yeterli puanı almış olması gerekmektedir.

Yeterli puan dediğimiz anda devreye giren DGS balıkçılık teknolojisi mühendisliği puanları arasında yer alan en küçük puan ile yerleştirmenin 222,52552 ile Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne (KATÜ) yapıldığını görüyoruz. Yani, yapılacak sınavda çok büyük bir farklılık olmaz ise, 2019 DGS’ye giren bir aday SAY puan türünden bu puan civarında bir puan alır ise balıkçılık teknolojisi mühendisliği bölümünü kazanabilecektir.

2018 için ayrılmış olan DGS balıkçılık teknolojisi mühendisliği kontenjanları 1 idi, 2019 DGS balıkçılık teknolojisi mühendisliği kontenjanları da bundan çok da farklı olmayacaktır.

2018 yerleştirmelerine göre oluşturulmuş, 2019 tercih kılavuzunda yer alacak olan DGS balıkçılık teknolojisi mühendisliği 2019 taban puanları listesinin tamamı yazımızın alt kısmında yer alan görselde bulunmaktadır.

Üniversite ile ilgili tüm konularda, merkezi sınavlara dair, meslekler ile ilgili yani kısaca kariyer planlaması ile ilişkili her konuda deneyim sahibi üyeleri bulunan forum sayfalarımıza gelerek aklınıza takılan tüm soruları sorarak cevaplar alabilirsiniz, forum sayfalarımıza yönlendirilmek için TIKLAYINIZ

* Yukarıda yer verdiğimiz bilgiler ile DGS balıkçılık teknolojisi mühendisliği taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan ve internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak değişiklikte sorumlu kurum ÖSYM olduğu ve onun yapacağı değişiklik geçerli olacağı için düzenli periyotlar ile ÖSYM internet sitesindeki duyuruları takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5910 1 b8ee49f047a9920e22e5f04b5fc58411

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.