kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS İlahiyat 2019 Taban Puanları (İLİTAM)

DGS ilahiyat taban puanları 2019 listesi nasıldır, dikey geçiş sınavı ile girilebilen ilitam kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS ilahiyat puanları içinde en yüksek ve en düşük taban puan 2019 yılı için kaç olacaktır, DGS ilahiyat taban puanları 2019 listesi nasıldır, dikey geçiş sınavı ile girilebilen ilitam kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, ilahiyat bölümü DGS ile alınan hangi puan türü ile tercih edilebilmektedir gibi soruların cevaplarını sizin için yazımıza taşımaya çalıştık.

Dikey Geçiş Sınavı kısaca DGS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yürütülmekte olan, önlisans mezunu bireylerin lisans bölümlerine geçiş yapmasını sağlayan merkezi bir sınavdır. DGS ile bir bölüme geçiş yapmak için 2 yıllık önlisans bölümü mezunu olmak ve mezun olunan bölüm ile ilişkili bölümleri tercih etmek gerekmektedir. Adaylar bunu yapabilmek için ayrıca istedikleri bölümün tercih edilebilmesini sağlayan puan türünden yeterli puanı almalıdırlar.

Bizler bahsettiğimiz bu puanların kaçlarda kaldığını öğrenebilmeniz maksadıyla 2018 yılı DGS yerleştirmeleri sonrası oluşan ve 2019 DGS tercih kılavuzlarına fikir vermesi amacıyla konulacak olan, bölümlerin taban puanları listelerini hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS İLAHİYAT (İLİTAM) TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile ilahiyat bölümüne geçiş yapmayı, yerleşmeyi düşünen adaylar DGS sonrasında alınan puanların üç türü olan EA, SAY ve SÖZ puan türlerinden SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almalıdırlar.

DGS ile geçiş yapmak isteyen adaylar için açılmış 2018 ilahiyat kontenjanları 4896 olarak karşımıza çıkmaktaydı. 2019 ilitam kontenjanlarının da bundan çok farklı olacağını düşünmüyoruz.

Bahsettiğimiz ilahiyat kontenjanlarına yerleşmede kullanılan ilitam puanları değerlendirildiğinde, en küçük puan ile yerleşilen üniversite Yakın Doğu Üniversitesi (KKTC-Lefkoşa) (Burslu) olmuştur. Bu puan 226,91233 olarak karşımıza çıkmaktadır. En büyük taban puan ile ilahiyat bölümüne yerleşilen üniversite ise Marmara Üniversitesi (İngilizce) olmuştur. Bu puan da 299,0032 olarak görünmektedir. Adaylar 2019 DGS’den sözel puan türünde bu aralıkta bir puan almaları halinde, sınav değişkenleri çok farklılaşmazsa, ilahiyat bölümüne geçiş hakkı elde edeceklerdir.

DGS ilahiyat (ilitam) taban puanları 2019 değerlerini içeren tablomuz aşağıdaki görsellerdedir.

DGS, YKS, YDS gibi ÖSYM tarafından yürütülmekte olan sınavlar, üniversite bölümleri, tercihler gibi konularda merak ettiklerinizi sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz Tercihini Yap Forum sayfalarımız hizmetinizdedir. Deneyim sahibi yöneticilerin bulunduğu forum sayfamıza ulaşmak için TIKLAYINIZ

*Yazımızın içinde verdiğimiz bilgiler, veriler ve ilahiyat taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlar ve internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyurular dikkate alınmak zorunda olduğu için ayrıca ÖSYM resmi sitesini düzenli olarak ziyaret etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5575 1 b8cf800d42d921be3f5cc24e81c669d1 scaled
5575 2 9d5d2fcec3bcc8a02f9cd6592cfcf392 scaled

Yorumlar

  1. Zeynep Avatar Zeynep dedi ki:

    2019 2020 Sınavsız ılıyan tercihleri hangi tarihte başlayacak