kpsstaban puanlarbaşarı sıralamalarıatama puanlarıykstyt

DGS Bilgi ve Belge Yönetimi 2019 Taban Puanları

2018 yılında yapılan yerleştirmeler sonucunda ortaya çıkan DGS bilgi ve belge yönetimi taban puanları 2019 listesindeki puanlar nasıldır, dikey geçiş sınavı ile bilgi ve belge yönetimi bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS bilgi ve belge yönetimi kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olur, 2018 DGS bilgi ve belge yönetimi puanları içinde yer alan en düşük ve en yüksek taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) Türkiye genelinde yapılan neredeyse bütün merkezi sınavların yürütmesini yapan kuruluştur ve önlisans mezunu adayların 4 yıllık programlara geçiş yapmasını sağlayabilecek olan DGS’yi (dikey geçiş sınavı) düzenleyen kurum da ÖSYM’dir. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği bu sınava giren bireyler SÖZ (sözel), SAY (sayısal) ve EA (eşit ağırlık) adını taşıyan puan türlerinden kendi bölümleri ile ilişkili lisans programına, 4 yıllık programa geçiş yapmayı sağlayacak olan puan türünden yeterli puanı almaya çalışırlar.

Yeterli puan diye bahsedilen puan veya puanlar her sene yapılan sınavın kendi içinde farklı dinamiklere, farklılıklara sahip olması sebebiyle değişiklik gösterebilmektedir fakat ÖSYM’nin bir tercih kılavuzu yayımlaması gerekmesi sebebiyle bu tercih kılavuzunda bütün bölümler için o bölümleri tercih edebilecek puan aralıkları bulunmaktadır. Bu puanlar kılavuzun hazırlandığı yıldan önceki sene yapılan yerleştirmelere göre bölümlerin kapattığı taban puanlar üzerinden toparlanarak kılavuza eklenmektedir.

ÖSYM’nin bu metot ile hazırlayacağı 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak, 2019 DGS taban puanları listesindeki taban puanları size yol göstermesi amacıyla her bölüm için hazırlamaya çalışıyoruz.

DGS BİLGİ VE BELGE YÖNETİMİ TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile bir adayın bilgi ve belge yönetimi programına geçiş yapabilmesi için öncelikle DGS tercih kılavuzunda yer alan, bilgi ve belge yönetimi programına geçiş hakkı bulunan bir önlisans programı mezunu olması gerekmektedir. Sonrasında yapması gereken ise DGS’ye girerek bilgi ve belge yönetimi programını tercih etmeyi sağlayacak puan türü olan EA puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir.

DGS ile bilgi ve belge yönetimi programına yetecek puanları anlamak için bilgi ve belge yönetimi puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanlara bakmak gerekirse; bilgi ve belge yönetimi bölümüne yerleşilmesini sağlayan en küçük ve bilinen puanın 2018 yerleştirmelerinde 205,81923 puan ile Yakın Doğu Üniversitesi’ne (KKTC-Lefkoşa) (%75 İndirimli) olduğunu görmekteyiz. Bölüme yerleşilmesini sağlayan en büyük taban puanın ise 278,00366 olduğunu ve bu puan ile yerleştirmenin de Ankara Üniversitesi’ne olduğu görünüyor. Kısacası adaylar, sınavda çok büyük bir farklılık meydana gelmez ise, DGS’den eşit ağırlık puan türünde bu iki puan arasında bir puan almaları halinde bilgi ve belge yönetimi bölümüne geçiş hakkı kazanabilirler.

DGS için ayrılan bilgi ve belge yönetimi kontenjanları 28 olarak belirlenmişti, bizce 2019 DGS bilgi ve belge yönetimi kontenjanları da bu civarlarda olacaktır.

2018 yerleştirmelerine göre ortaya çıkan ve 2019 tercih kılavuzunda yer alacak DGS bilgi ve belge yönetimi 2019 taban puanları listesi yazımızın alt kısmında yer alan görsellerdedir.

Yazımızda yazdığımız, sınavlar ve tercihler, üniversite bölümleri ve meslekler gibi kariyer planına dair tüm konularda aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz FORUM sayfalarımız bilgili ve tecrübeli yöneticileri ile sizlere hizmet vermektedir.

* DGS hakkında verdiğimiz bilgiler ve DGS bilgi ve belge yönetimi taban puanları listesi ÖSYM resmi internet sitesinde yer alan bilgilerden ve kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklik ÖSYM tarafından belirleneceği için ÖSYM internet sitesindeki duyurular kısmını düzenli olarak takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5917 1 95c0f7cc58b024704cb9d344decc1ed1

Yazımızı Puanlamak İster misin?
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.