Taban Puanları

DGS Basım Teknolojileri 2019 Taban Puanları

ÖSYM (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) Türkiye genelinde yapılan neredeyse bütün merkezi sınavların yürütmesini yapan kuruluştur ve önlisans mezunu adayların 4 yıllık programlara geçiş yapmasını sağlayabilecek olan DGS’yi (dikey geçiş sınavı) düzenleyen kurum da ÖSYM’dir. ÖSYM’nin gerçekleştirdiği bu sınava giren bireyler SÖZ (sözel), SAY (sayısal) ve EA (eşit ağırlık) adını taşıyan puan türlerinden kendi bölümleri ile ilişkili lisans programına, 4 yıllık programa geçiş yapmayı sağlayacak olan puan türünden yeterli puanı almaya çalışırlar.

Yeterli puan diye bahsedilen puan veya puanlar her sene yapılan sınavın kendi içinde farklı dinamikler, farklılıklar barındırması sebebiyle değişiklik gösterebilmektedir fakat ÖSYM’nin bir tercih kılavuzu yayımlaması gerekmesi sebebiyle bu tercih kılavuzunda bütün bölümler için o bölümleri tercih edebilecek puan aralıkları bulunmaktadır. Bu puanlar kılavuzun hazırlandığı yıldan önceki sene yapılan yerleştirmelere göre bölümlerin kapattığı taban puanlar üzerinden toparlanarak kılavuza koyulmaktadır.

ÖSYM’nin bu metot ile hazırlayacağı 2019 DGS tercih kılavuzunda yer alacak, 2019 DGS taban puanları listesindeki taban puanları bizler size yol göstermesi amacıyla her bölüm için hazırlamaya çalışıyoruz.

DGS BASIM TEKNOLOJİLERİ TABAN PUANLARI 2019

Dikey geçiş sınavı ile bir adayın basım teknolojileri programına geçiş yapabilmesi için öncelikle DGS tercih kılavuzunda yer alan, basım teknolojileri programına geçiş hakkı bulunan bir önlisans programı mezunu olması gerekmektedir. Sonrasında yapması gereken ise DGS’ye girerek basım teknolojileri programını tercih etmeyi sağlayacak puan türü olan SAY puan türünden yeterli puanı alması gerekmektedir.

DGS ile basım teknolojileri programına yetecek puanları anlamak için basım teknolojileri puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük taban puanlara bakmak gerekirse; basım teknolojileri bölümüne yerleşilmesini sağlayan en küçük ve bilinen puanın 2018 yerleştirmelerinde 245,73223 puan ile Marmara Üniversitesi’ne olduğunu görmekteyiz. Adaylar, sınavda çok büyük bir farklılık meydana gelmez ise, DGS’den sayısal puan türünde bu puan civarında bir puan almaları halinde basım teknolojileri bölümüne geçiş hakkı kazanabilirler.

DGS için ayrılan basım teknolojileri kontenjanları 3 olarak belirlenmişti, bizce 2019 DGS basım teknolojileri kontenjanları da bu civarlarda olacaktır.

2018 yerleştirmelerine göre ortaya çıkan ve 2019 tercih kılavuzunda yer alacak DGS basım teknolojileri 2019 taban puanları listesi yazımızın alt kısmında yer alan görsellerdedir.

Yazımızda yazdığımız, sınavlar ve tercihler, üniversite bölümleri ve meslekler gibi kariyer planına dair tüm konularda aklınıza takılan soruları sorabileceğiniz FORUM sayfalarımız bilgili ve tecrübeli yöneticileri ile sizlere hizmet sunmaktadır.

* DGS hakkında verdiğimiz bilgiler ve DGS basım teknolojileri taban puanları listesi ÖSYM resmi internet sitesinde yer alan bilgilerden ve kılavuzlardan derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklik ÖSYM tarafından belirleneceği için ÖSYM web sitesindeki duyurular kısmını düzenli olarak takip etmeniz sizin için faydalı olacaktır.

5916 1 6462a0f77075b60878c73deca243add5

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu