Taban Puanları

DGS Biyosistem Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS (dikey geçiş sınavı) ile bir lisans programına geçiş yapmak isteyen bireylerin 2 yıllık önlisans programı mezunu olması ve geçme şansı olan bölümlere yetecek kadar puan alması gerekmektedir. Bu adayların mezun oldukları programdan hangi bölümlere geçiş haklarının var olabileceği ve hangi puan türünde kaç puan yeteceği bilgisi DGS’yi düzenleyen, yürütmesini yapan kurum olan ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) yayımladığı DGS tercih kılavuzlarında yer almaktadır.

DGS tercih kılavuzunda yer alan puanlar ise kılavuzun yayımlandığı seneden bir önceki sene yapılan DGS yerleştirmeleri sonuçları üzerinden derlenmektedir. Bu denkleme göre oluşturulacak olan DGS 2019 tercih kılavuzunda yer alacak olan ve 2018 DGS yerleştirmeleri üzerinden ortaya çıkan taban puanları biz sizlere fikir vermesi amacıyla bütün bölümler için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS BİYOSİSTEM MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS ile biyosistem mühendisliği bölümünü yukarıda da bahsettiğimiz gibi DGS tercih kılavuzunda yer alan tablolarda, bu bölüme geçiş yapabilecek önlisans programları kısmında yazılmış olan bölüm mezunları tercih edebilmektedir. Ayrıca adayların biyosistem mühendisliği bölümüne geçiş yapabilmeyi sağlayacak olan DGS puan türlerinden SAY (sayısal) puan türünden de yeterli puanı almış olması gerekmektedir.

Yeterli puan aralığını belirlemek için dikey geçiş sınavı ile 2018 yılında yapılan yerleştirmelerdeki biyosistem mühendisliği puanları incelendiğinde en küçük puan ile yerleştirmenin Erciyes Üniversitesi’ne 235,36698 puanla yapıldığı karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak en büyük taban puan ile yerleştirmenin de 240,08513 puan ile Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’ne yapıldığını görüyoruz. Buradan çıkarmamız gereken sonuç ise adayların 2019 DGS’de sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan alması halinde muhtemelen biyosistem mühendisliği bölümüne geçiş yapabilecekleridir.

2018 dikey geçiş sınavı ile girilebilecek biyosistem mühendisliği kontenjanları 19 olarak belirlenmişti, 2019 DGS biyosistem mühendisliği kontenjanları da buna yakın bir rakam olacaktır diyebiliriz.

DGS biyosistem mühendisliği taban puanları 2019 listesini içeren görselimiz yazımızın alt kısmında yer almaktadır. DGS’yi ilgilendiren bütün konularda aklınıza takılanları sorabileceğiniz, paylaşımlarda bulunabileceğiniz forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS biyosistem mühendisliği taban puanları listesindeki puanlar ve verdiğimiz diğer bilgiler ÖSYM’nin internet sitesinde bulunan veriler üzerinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı duyuru dikkate alınmak zorunda olduğu için ÖSYM web sitesindeki duyuruları düzenli olarak takip ediniz.

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu