kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Fizik 2019 Taban Puanları

DGS fizik taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile fizik bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS fizik kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS fizik puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük fizik taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS fizik 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS FİZİK TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan fizik bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki fizik bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların fizik bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek fizik kontenjanları 2018 yılında 64 olarak belirlenmişti, 2019 DGS fizik kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan fizik puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde fizik bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 225,34234 ile Yeditepe Üniversitesi’ne (İngilizce) (%50 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük fizik bölümü taban puanı ise 315,58517’dir ve bu puan ile yerleştirme de Boğaziçi Üniversitesi’ne (İngilizce) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile fizik bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, fizik bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS ile fizik bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya fizik bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6034 1 44339ae3fa3acf368a60119dd2fd14d7

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.