kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Grafik 2019 Taban Puanları

DGS grafik taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile grafik bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS grafik kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS grafik puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük grafik taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS grafik 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS GRAFİK TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan grafik bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki grafik bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların grafik bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek grafik kontenjanları 2018 yılında 42 olarak belirlenmişti, 2019 DGS grafik kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan grafik puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde grafik bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 187,74265 ile Doğuş Üniversitesi’ne (Ücretli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük grafik bölümü taban puanı ise 275,07543 ve bu puan ile yerleştirme de Marmara Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile grafik bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, grafik bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen grafik bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya grafik bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6054 1 cda201a8e672b70cf036779cf9bc6bb6

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.