Taban Puanları

DGS Hukuk Fakültesi 2019 Taban Puanları

DGS hukuk fakültesi taban puanları 2019 nasıl olacak, DGS ile hukuk fakültesine kimler girebilir, DGS ile giren adaylar için hukuk fakültesi kontenjanları 2018 yılında nasıldı, 2019 yılında nasıl olur, hukuk bölümüne DGS’nin hangi puan türü ile girilebilir, DGS hukuk puanları içinde en küçük ve en büyük taban puanlar kaçtır gibi soruların cevaplarını ve DGS hukuk taban puanları 2019 listesini yazımız içinde bulabilirsiniz.

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) üniversitelerin 2 yıllık önlisans programlarını bitirmiş adayların girebildiği, önlisans programını lisansa tamamlayarak 4 yıllık bir bölüm/fakülte mezunu olmak için lisans bölümü kazanma amacıyla girilen bir sınavdır. DGS Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanarak düzenlenmektedir.

Adaylar dikey geçiş sınavına girerek belli puanlar alırlar. Bu puanlar ile istedikleri bölümün istediği puan türünden yeterli puanı almaları halinde tercih yaparlar ve ÖSYM tarafından yerleştirmeleri gerçekleşir. Her yıl yapılan yerleştirmeler bir sonraki yılın tercih kılavuzlarında ilgili bölümlerin taban puanları olarak yer alırlar.

Bizler de 2018 DGS yerleştirmeleri sonrasında oluşan taban puanları listelerini 2019 yılında sizlere fikir vermesi amacıyla her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS HUKUK TABAN PUANLARI 2019

Hukuk bölümünü DGS ile tercih etmeyi düşünen adaylar DGS’nin üç puan türü olan EA, SAY ve SÖZ puan türlerinden EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaya çalışmalıdırlar.

Üniversiteler içinde 2018 yılı için hukuk fakültesine DGS ile tercih edilebilmek üzere 1012 kontenjan ayrılmıştır. 2019 yılı için de DGS hukuk kontenjanlarının buna yakın veya biraz üzerinde olacağını bekleyebiliriz.

Bahsettiğimiz kontenjanlara yerleşme sonucu oluşan hukuk taban puanları değerlerine gelecek olursak; DGS ile hukuk bölümüne yerleştirme işlemlerinde kullanılan en küçük puan 269,76178 ile Yeditepe Üniversitesi’ne aittir. Doğuş Üniversitesi Hukuk Fakültesi (Burslu) ise en büyük taban puan olan 348,28184 ile yerleştirme yapılan üniversite olmuştur. Adaylar DGS içindeki EA puan türünden bu aralıkta bir puan alarak, çok farklı değişkenler devreye girmez ise, hukuk fakültesine geçiş hakkını kazanabilirler.

DGS hukuk fakültesi taban puanları 2019 listesine yazımızın alt kısmındaki görselden ulaşabilirsiniz.

Dikey geçiş sınavı, yükseköğretim kurumları sınavı (YKS) gibi üniversite sınavları ile üniversite bölümleri, tercihler gibi tüm konularda tecrübe sahibi yöneticilerin ve üyelerin bulunduğu TERCİHİNİ YAP FORUM sayfalarına gelerek merak ettiklerinizi sorabilir, paylaşımlarda bulunabilirsiniz.

*Yukarıda bahsi geçen bilgiler ile DGS hukuk taban puanları listesi ÖSYM’nin kılavuzları ve resmi internet sitesinden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte bizler yazılarımızı güncelleyecek olsak da yapılacak değişiklikler olması halinde ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için sizlerin ÖSYM resmi internet sitesini zaman zaman ziyaret etmesi faydalı olacaktır.

5552 1 30f6807bfa895b57b2ca63ab011f3693
5552 2 30f6807bfa895b57b2ca63ab011f3693 scaled

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Dikey Geçiş Sınavı ile hukuk kazanmak, YKS ile hukuk kazanmaktan daha kolay görünüyor. DGS ile ödüllendirme, YKS'de cezalandırma sistemi gerçekten ilginç 🙁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu