kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Ekonomi ve Finans 2019 Taban Puanları

DGS ekonomi ve finans taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile ekonomi ve finans bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS ekonomi ve finans kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS ekonomi ve finans puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük ekonomi ve finans taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan erişebilirsiniz/ulaşabilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS ekonomi ve finans 2019 taban puanları listesini yazımızın en alt kısmındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS EKONOMİ VE FİNANS TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan ekonomi ve finans bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki ekonomi ve finans bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların ekonomi ve finans bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek ekonomi ve finans kontenjanları 2018 yılında 76 olarak belirlenmişti, 2019 DGS ekonomi ve finans kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan ekonomi ve finans puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde ekonomi ve finans bölümüne yerleşmede kullanılan bilinen en küçük puanın 172,7642 ile İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne (%50 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan en büyük ekonomi ve finans bölümü taban puanı ise 279,17831’dir ve bu puan ile yerleştirme de Bahçeşehir Üniversitesi’ne (İngilizce) (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile ekonomi ve finans bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, ekonomi ve finans bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURADAN ulaşabilirsiniz.

* DGS ile ekonomi ve finans bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya ekonomi ve finans bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6009 1 349c33a3012be0c1d48ca752e645a01c

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.