Taban Puanları

DGS Mütercim Tercümanlık 2019 Taban Puanları

DGS mütercim tercümanlık taban puanları 2019 nasıldır, DGS üzerinden mütercim-tercümanlık bölümüne kimler hangi puan türü ile yerleşebilir, dikey geçiş sınavı ile yerleşilebilecek mütercim tercümanlık kontenjanları 2018 yılında kaçtı, 2019 yılında kaç olabilir, DGS mütercim tercümanlık puanları içinde yer alan en küçük ve en yüksek taban puanlar kaçtır gibi sorulara sizin için cevaplar oluşturmaya çalıştık.

Türkiye genelinde 4 yıllık bir lisans programı okumak için bulunan birkaç yöntem vardır ve bunlardan birisi de ÖSYM’nin (ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi) yürüttüğü DGS’dir (dikey geçiş sınavı) diyebiliriz. Bir önlisans programını yani 2 yıllık bir bölümü bitiren bireylerin bu sınava başvurma hakkı vardır fakat bir lisans programına yerleşebilmek için hem tercih edilecek lisans programını tercih edebilecek önlisans programını bitirmek hem de o lisans programına yerleşebilmeye yetecek puanı almak gerekmektedir. Bu konular ÖSYM’nin DGS tercih kılavuzlarında ayrıntılı olarak açıklanmaktadır ve yetecek diye fikir veren puanlar da yine aynı kılavuza bir önceki yılın yerleştirmelerindeki puanlar üzerinden konmaktadır.

Bu şekilde hazırlanacak olan, 2018 yılında yapılan DGS yerleştirmeleri üzerinden ortaya çıkan ve 2019 DGS tercih kılavuzlarında yer alacak taban puanları bizler size fikir vermesi, yol göstermesi amacıyla her bölüm için hazırlamaya devam ediyoruz.

DGS MÜTERCİM TERCÜMANLIK TABAN PUANLARI 2019

2018 dikey geçiş sınavı ile girilebilecek, yerleşilebilecek mütercim-tercümanlık kontenjanları 152 olarak belirlenmişti ve sanıyoruz ki 2019 kontenjanları da bu civarlarda olacaktır.

DGS üzerinden mütercim-tercümanlık bölümüne geçiş yapabilmek için yukarıda da dediğimiz gibi bölümü tercih edebilme şartını yerine getiren bir önlisans programından mezun olmak ve DGS puan türlerinden biri olan SÖZ (sözel) puan türünden yeterli puanı almış olmak gerekmektedir.

Mütercim tercümanlık puanları üzerinden en küçük ve en yüksek taban puanları incelediğimizde ise bilinen en küçük puan ile yerleştirmenin 194,639 ile İstanbul Okan Üniversitesi’ne (Rusça) (Burslu) olduğunu görmekteyiz. En yüksek taban puan ile mütercim tercümanlık bölümüne yerleştirmenin gerçekleştiği üniversite ise 305,52133 ile İzmir Ekonomi Üniversitesi (İngilizce) (Burslu) olarak karşımıza çıkmıştır. Özetle adaylar 2019 DGS’den sözel puan türünde bu iki puan arasında bir puan alırlarsa mütercim tercümanlık bölümüne (büyük bir farklılık olmaz ise) yerleşebilirler.

DGS mütercim tercümanlık 2019 taban puanları değerlerini içeren listemiz aşağıdadır. Yazımızdaki veya bu tarz konularda merak ettiklerinizi FORUM sayfamıza gelerek sorabilirsiniz.

*Yukarıda yer alan bilgiler ve DGS mütercim tercümanlık taban puanları listesi ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlardan ve resmi internet sitesindeki bilgilerden derlenmiştir. Yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yaptığı son duyuru dikkate alınmak zorundadır bu yüzden düzenli olarak ÖSYM resmi internet sitesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

5720 1 20fd17154cd08a488aa29f0f29cc935f scaled

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu