kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Petrol ve Doğalgaz Mühendisliği 2019 Taban Puanları

DGS petrol ve doğalgaz mühendisliği taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS petrol ve doğalgaz mühendisliği kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS petrol ve doğalgaz mühendisliği puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük petrol ve doğalgaz mühendisliği taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS petrol ve doğalgaz mühendisliği 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS PETROL VE DOĞALGAZ MÜHENDİSLİĞİ TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek petrol ve doğalgaz mühendisliği kontenjanları 2018 yılında 17 olarak belirlenmişti, 2019 DGS petrol ve doğalgaz mühendisliği kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan petrol ve doğalgaz mühendisliği puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 213,85075 ile Yakın Doğu Üniversitesi’ne (KKTC-Lefkoşa) (İngilizce) (%50 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü en büyük taban puanı ise 254,06977’dir ve bu puan ile yerleştirme de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ne (ODTÜ) (İngilizce) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6214 1 e845a3f37dadc3a34569ef91983e49c4

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.