Taban Puanları

DGS Televizyon Haberciliği ve Programcılığı 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS televizyon haberciliği ve programcılığı 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS TELEVİZYON HABERCİLİĞİ VE PROGRAMCILIĞI TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan televizyon haberciliği ve programcılığı bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki televizyon haberciliği ve programcılığı bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların televizyon haberciliği ve programcılığı bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SÖZ yani sözel puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek televizyon haberciliği ve programcılığı kontenjanları 2018 yılında 31 olarak belirlenmişti, 2019 DGS televizyon haberciliği ve programcılığı kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan televizyon haberciliği ve programcılığı puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde televizyon haberciliği ve programcılığı bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük bilinen puanın 195,28925 ile İstanbul Gelişim Üniversitesi’ne (%75 İndirimli) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan televizyon haberciliği ve programcılığı bölümü en büyük taban puanı ise 277,87656’dır ve bu puan ile yerleştirme de İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne (İngilizce) (Burslu) yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile televizyon haberciliği ve programcılığı bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sözel puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, televizyon haberciliği ve programcılığı bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen televizyon haberciliği ve programcılığı bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya televizyon haberciliği ve programcılığı bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6259 1 cf1995d4b006f342a5206553edbe8917

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu