kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

DGS Toprak Bilimi ve Bitki Besleme 2019 Taban Puanları

DGS toprak bilimi ve bitki besleme taban puanları 2019 yılında kaç olacak, dikey geçiş sınavı ile toprak bilimi ve bitki besleme bölümüne kimler hangi puan türü ile geçiş yapabilir, DGS toprak bilimi ve bitki besleme kontenjanları 2019 yılında kaç olacaktır, 2018 DGS toprak bilimi ve bitki besleme puanları içinde bulunan en yüksek ve en düşük toprak bilimi ve bitki besleme taban puanları kaçtır gibi soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS toprak bilimi ve bitki besleme 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS TOPRAK BİLİMİ VE BİTKİ BESLEME TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan toprak bilimi ve bitki besleme bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki toprak bilimi ve bitki besleme bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların toprak bilimi ve bitki besleme bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için SAY yani sayısal puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek toprak bilimi ve bitki besleme kontenjanları 2018 yılında 25 olarak belirlenmişti, 2019 DGS toprak bilimi ve bitki besleme kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan toprak bilimi ve bitki besleme puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde toprak bilimi ve bitki besleme bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 241,22529 ile Bursa Uludağ Üniversitesi’ne yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan toprak bilimi ve bitki besleme bölümü en büyük taban puanı ise 253,30902’dir ve bu puan ile yerleştirme de Ankara Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile toprak bilimi ve bitki besleme bölümüne yerleşebilmek için sınavdan sayısal puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, toprak bilimi ve bitki besleme bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen toprak bilimi ve bitki besleme bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya toprak bilimi ve bitki besleme bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6271 1 c40c952854d9580715d255d89a2e2aaf

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.