Taban Puanları

DGS Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik 2019 Taban Puanları

DGS ile girilebilecek bölümlerin puanları listeleri ÖSYM’nin yayımladığı kılavuzlarda bir önceki sene yapılan yerleştirme taban puanları üzerinden oluşturulmaktadır, yani 2018 yerleştirmelerine göre oluşturulacak DGS turizm işletmeciliği ve otelcilik 2019 taban puanları listesini yazımızın altındaki görselde bulabilirsiniz.

DGS TURİZM İŞLETMECİLİĞİ VE OTELCİLİK TABAN PUANLARI 2019

DGS yani dikey geçiş sınavı ile 2 yıllık önlisans mezunu olarak 4 yıllık bir lisans programı olan turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümüne; ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi (ÖSYM) tarafından hazırlanan tercih kılavuzunda yer alan listelerdeki turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümünü tercih edebilecek önlisans mezunları yerleşme şansına sahiptir. Ayrıca bu adayların turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümüne yerleşmesinin sağlanabilmesi için EA yani eşit ağırlık puan türünden yeterli puanı almaları gerekmektedir.

DGS ile girilebilecek turizm işletmeciliği ve otelcilik kontenjanları 2018 yılında 66 olarak belirlenmişti, 2019 DGS turizm işletmeciliği ve otelcilik kontenjanları rakamları da buna yakın olacaktır.

DGS ile yerleştirmeler yapıldıktan sonra ortaya çıkan turizm işletmeciliği ve otelcilik puanları içinde yer alan en küçük ve en büyük puanlar incelendiğinde turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümüne yerleşmede kullanılan en küçük puanın 199,09354 ile Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi’ne (İkinci Öğretim) yapılan yerleştirmeye ait olduğu görünüyor. DGS ile yerleştirmelerde ortaya çıkan turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü en büyük taban puanı ise 222,59936’dır ve bu puan ile yerleştirme de Trakya Üniversitesi’ne yapılmıştır. Adaylar 2019 DGS ile turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümüne yerleşebilmek için sınavdan eşit ağırlık puan türünden bu iki puan arasında bir puan almalıdır, demek yanlış olmayacaktır.

Yazımızda verdiğimi bilgiler ile ilgili, DGS’ye ve yerleştirmelere dair, turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü hakkında merak ettiğiniz, aklınıza takılan her şeyi forum sayfalarımıza gelerek sorabilirsiniz, forum sayfalarımıza BURAYA TIKLAYARAK ulaşabilirsiniz.

* Fikir vermesi maksadıyla oluşturduğumuz, DGS ile girilen turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü taban puanları ve kontenjanları hakkında bilgiler içeren yazımız, yazdığımız tarihte ÖSYM’nin resmi internet sitesindeki bilgiler, kılavuzlar ve dosyalar içinden derlenmiştir. Tüm bu tip konularda veya turizm işletmeciliği ve otelcilik bölümü puanları hakkında yapılacak bir değişiklikte ÖSYM’nin yapacağı son duyuru esas olacağı için ÖSYM resmi internet sitesindeki duyurular sayfalarını düzenli olarak takip etmeyi alışkanlık haline getirmeniz sizin için faydalı olacaktır.

6290 1 fc931633b3f6a13774822a16f25787b5

Yazımızı Puanlamak İster misin?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu