kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Güncel Üniversite Taban Puanları 2018

Dört yıllık üniversite taban puanları 2018, en çok aranan fakülte ve bölümleri makalemizde bulabilirsiniz. Hemen hemen tüm bölümlerin taban puanlarını ise tercihiniyap.net adresinden bulabilirsiniz.

ÖSYM tercih robotu verilerine göre hazırlanan üniversite taban puanları 2018, fakülte kontenjanları, bölümlerin aldığı toplam öğrenci sayısı, okul birincisi kontenjanları, ve tercihiniyap.net ekibi tarafından hazırlanan tercih yapmanızı kolaylaştıracak diğer tüm istatistikleri bulabileceksiniz. Üniversite  puanları 2018 dört yıllık  fakültelerin en son açılan üniversite ve bölümler dahil aşağıda bulabilirsiniz.

ÖSYM tarafından sağlanan verilere göre en çok tercih edilen 4 yıllık bölümlerin puanlarına yukarıdan istediğiniz bölümü seçerek ulaşabilirsiniz. Ancak eğer aradığınız bölüm yukarıdakilerden bir tanesi değilse ilgili diğer bölümlere buradan erişebilirsiniz.

Üniversite Başarı Sıralamaları

Tercih sürecinde adayların en çok zorlandığı ve tercihlerine etki eden bir diğer etken ise başarı sıralamalarıdır. Başarı sıralamaları bir önceki yılki adayların yaptığı tercihler hakkında fikir verir ancak ÖSYM başarı sıralamalarını tercih süreci başlamadan  iki hafta öncesine kadar açıklamamaktadır. ÖSYM tercih rehberiyle birlikte açıklanan sıralamalar bu tarihe kadar herkesin erişimine kapalıdır. Çeşitli internet sitelerinde başarı sıralaması olarak verilen rakamlar ise geçen yılın değil evvelki yılın sıralamalarıdır. Bu sebepten kullanılabilir eldeki en net veri taban puanlarıdır.

TercihSürecinde Nelere Dikkat Etmeliyim?

YKS sürecinde adayların en fazla düştüğü hata tercih robotu sekmesine puanını girip yapılan sıralama sonucunda puanı tutan en yüksek üniversite ve fakülteyi tercih etmektir. Ancak tercih robotu yalnızca puanınızın tuttuğu üniversite ve bölümleri sıralar ve bunu da yalnızca üniversite taban puanları tablosunu kullanarak yapar ancak sizin eğiliminizi, yeteneğinizi ve arzunuzu bilemez. Yapacağınız tercih ise sizin dört yılınızı değil tüm ömrünüzü, mesleğinizi, çalışma şartlarınızı, toplumdaki statünüzü belirler. Bu kadar önemli bir tercihini arefesinde tek kriteriniz üniversite taban puanları olmamalıdır.

Öncelikle ben bu işi yapmak istiyor muyum? Buradan ne kazanırım? Bu meslek beni mutlu eder mi? Gibi soruları kendinize sormadan kesinlikle üniversite tercihi veya bölüm seçimi yapmayın. Daha kaliteli bir üniversitede okumak için daha düşük bölümlere gitmeyi göze almayın, yalnızca arkadaşlarınızın olduğu ilde okumak için bölüm tercihinizi değiştirmeyin.

Tercih Sürecinde Yapılan En Büyük Hata

Evet kabul edelim ki bu hatayı hepimiz yaptık kız veya erkek arkadaşımızın olduğu ile göre tercih yapmak!Kesinlikle yapmayın çoğu ilişki bir ay sonra bilemediniz bir sene sonra bitecek ve siz o tercihe göre o hayatı yaşamaya devam edeceksiniz!

BölümDeğil Meslek Seçin

Üniversite tercihleri yapılırken sıralama şu şekilde olmalı: Hangi bölümü istediğini tespit et, o bölüme ait üniversite taban puanları sıralaması nasıl incele, ardından puanın hangisini yetiyorsa, hangi okulda yaz okulu değil bütünleme varsa hangi il yaşaması daha ucuzsa ona göre sıralamanı yap. Memleketine çok uzak veya çok yakın bir yeri seçmemeye çalış.  Buradaki en önemli aşama kesinlikle bölüm seçimi belirleyici olan ise o bölümden hangi mesleğe erişmeye çalıştığındır. Örneğin yazılım yapmak isteyen birinin önceliği herhangi bir mühendislik değil bilgisayar mühendisliği olmalıdır  veya hakim olmak hayalinde birinin önceliği hukuk fakültesi olmalıdır dolayısıyla aslında bölüm değil meslek seçmek önemlidir. Hangi mesleği yapmak istediğini bilirsen bölümü zaten seçmiş olursunuz. Bu zorlu süreçte herkese başarılar, soru yöneltmek için forum sitemizi kullanabilirsiniz.

4051 1 f89d705d3ae2cfda0edf7383a6094001

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.