DİL 2 Bölümleri 2017

DİL 2 bölümleri nelerdir, DİL 2 puan türü ile hangi bölümlere girebilirim, 2017 DİL 2 bölümleri hangileridir? gibi soruların cevaplarınızı sizin için derledik. DİL 2 bölümleri 2017 listesine buradan ulaşabilirsiniz.

26.04.2017
A+
A-

DİL 2 bölümleri nelerdir, DİL 2 puan türü ile hangi bölümlere girebilirim, 2017 DİL 2 bölümleri hangileridir, DİL 2 puan türü nasıl hesaplanır, DİL 2 puanlı bölümler nelerdir? sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

DİL puan türleri Ölçme, Seçme ve Yerleştirme (ÖSYM)tarafından düzenlenen Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) ve Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) üzerinden kazanılan puan türleridir. Toplamda 3 farklı DİL puan türü bulunmaktadır. Bunlar YGS’nin ve LYS 5 Yabancı Dil Sınavı’nın belirli yüzdeleri alınarak hesaplanmaktadır. DİL 2 puan türü DİL puanlarının ikincisidir ve hesaplanmasında YGS’nin % 50’si ile LYS Yabancı Dil Sınavı’nın % 50’si alınmaktadır.

DİL 2 puan türü barajı geçmiş olan aday öğrenciler üniversitelerin lisans eğitimi veren programlarını tercih etme hakkını elde ederler. Lisans programları dört yıl, beş yıl veya altı yıl eğitim sürelerin esahip olabilmektedirler.

DİL 2 BÖLÜMLERİ 2017

2017 ÖSYM verileri esas alınarak hazırlanmış DİL 2 Bölümleri 2017 listesi aşağıdaki gibidir.

1)      Arnavut Dili ve Edebiyatı

2)      Boşnak Dili ve Edebiyatı

3)      Mütercim-Tercümanlık(Batı Dilleri)

4)      Bulgar Dili ve Edebiyatı

5)      Çağdaş Yunan Dili ve Edebiyatı

6)      Çeviribilim (Batı Dilleri)

7)      Karşılaştırmalı Edebiyat (Batı Dilleri)

8)      Dilbilim (Batı Dilleri)

9)      Eski Yunan Dili ve Edebiyatı

10)  İspanyol Dili ve Edebiyatı

11)  İtalyan Dili ve Edebiyatı

12)  Latin Dili ve Edebiyatı

13)  Leh Dili ve Edebiyatı

14)  Polonya Dili ve Kültürü

15)  Turizm Rehberliği (Batı Dilleri)

16)  Yunan Dili ve Edebiyatı

Yukarıdaki liste “2017-ÖSYS : Kılavuz ve Başvuru Bilgileri”ne başvurularak alınmıştır. Yapılacak değişiklikler ile ilgili olarak ÖSYM tarafından yapılacak bir duyuru esas olacaktır.

DİL Puan türleri çoğunlukla ortaöğretim kurumlarının yabancı dil programlarından mezun olan öğrenciler tarafından kullanılmakla beraber, yabancı dil bilen adayların kullandığı bir puan türü olarak da karşımıza çıkmaktadır. Ağırlıklı olarak üniversitelerin dil eğitimi veren programlarının tercih edilmesi yönünde kullanılmaktadır.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi, Yükseköğretime Geçiş Sınavı, üniversite bölümleri, Lisans Yerleştirme Sınavı, üniversite tercihleri ve bunlar gibi üniversiteye yerleşme ve üniversiteler ile ilgilikonularda merak ettikleriniz, sorularınız ve paylaşımlarınız için TERCİHİNİ YAP FORUMU ziyaret edebilirsiniz.

2628 1 31e3fc180fa6e8e14a38cd78af687916

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.