kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

(MEB – ÖSYM – YÖK) AYT Coğrafya Konuları 2023 Nelerdir?

​​​​​​​AYT coğrafya konuları 2021 nelerdir, AYT’de coğrafya dersinde hangi konular çıkmaktadır, AYT’ye kimler girebilir, AYT coğrafya sorularını çözerek hangi puan türünün hesaplanması sağlanabilir, AYT’de coğrafya dersinden kaç soru çıkmaktadır gibi soruların cevaplarını yazımızın içinde bulabilirsiniz.

YKS
A+
A-

Üniversite okumayı düşünen adaylar için ülkemizde farklı yöntemler bulunmaktadır fakat en yaygın olanı YKS’ye girerek üniversiteye yerleşmek için puan elde etmektir. Yükseköğretim kurumları sınavı yani YKS üniversiteye yerleşmeyi sağlayan iki basamaklı bir sınavdır. Bu basamaklardan ilkini TYT yani temel yeterlilik testi oluştururken ikinci basamağı ise AYT yani alan yeterlilik testi oluşturmaktadır.

Üniversite adayları için biz pek çok konuda yazı dizileri hazırlamaya çalışıyoruz. Bu yazıda ise yukarıda bahsettiğimiz sınav basamaklarından AYT içinde çıkan coğrafya dersine ait konuların neler olduğunu listelemeye çalışacağız.

AYT COĞRAFYA KONULARI 2023 NELERDİR?

Öncelikle AYT’ye kimler girebilir sorusunu cevaplamak gerekirse en az herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmuş adaylar AYT’ye başvuru yaparak sınava girebilirler.

YKS üzerinden alınabilecek 5 farklı puan türü bulunmaktadır. Bunlar SÖZ, SAY, DİL, EA ve TYT puan türleridir ve bu puanlar tercih edilmesi düşünülen bölümlerin sınıflandırılması sonrasında kullanılan puan türleridir. AYT coğrafya sorularını çözen bir adayın SÖZ yani sözel ve EA yani eşit ağırlık puan türleri hesaplanır ve aday bu puan türü ile girilebilen bölümleri tercih edebilir.

Sosyal bilimler 2 ve türk dili ve edebiyatı sosyal bilimler 1 alan yeterlilik testleri içinde coğrafya dersinden 11 ve 6 soru çıkmaktadır ve bu soruların çıktığı AYT 2023 coğrafya konuları aşağıdaki gibidir ancak bu noktada belirtmek gerekiyor ki özellikle 2022 yılı covid-19’un etkisinde geçti ve buna göre bazı konular müfredat dışına çıkarıldı, aynı şekilde 2023 yılında da benzer bir uygulamaya gidilebilir. Böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde coğrafya konuları 2023 listesini özellikle ÖSYM’nin belirlediği şekilde güncellemeye çalışacağız.

DOĞAL SİSTEMLER

Ekosistem ve Madde Döngüsü

Ekstrem Doğa Olayları ve Küresel İklim Değişimi

BEŞERİ SİSTEMLER

Şehir ve Ekonomi

Nüfus Politikaları

Yerleşmelerin Özellikleri

Doğal Kaynaklar ve Ekonomik Faaliyetler

Ekonomik Faaliyetlerin Sosyal ve Kültürel Etkileri

Türkiye’de Tarım

Türkiye’de Ormancılık ve Hayvancılık

Türkiye’de Madencilik ve Enerji Kaynakları

Türkiye’de Sanayi

Türkiye’de Ulaşım, Turizm ve Ticaret

KÜRESEL ORTAM: BÖLGELER VE ÜLKELER

İlk Kültür Merkezleri

Kültür Bölgelerinin Oluşumu

Türk Kültürü

Turizmin Etkileri

Küresel Ticaret

Küresel ve Bölgesel Örgütler

Türkiye’nin Jeopolitik Konumu

Bölgeler ve Ülkeler

ÇEVRE VE TOPLUM

Ayrıca coğrafya dersinin TYT konularından da sorumlu olunabildiği için TYT konularına da göz atmanız faydalı olacaktır.

YKS sürecine dair aklınıza gelebilecek her konuda destek alabileceğiniz forum sayfalarımız deneyim sahibi üyeleri ve yöneticileri ile hizmetinizdedir. Forum sayfalarımıza erişmek için:

► FORUM.TERCİHİNİYAP.NET

AYT COĞRAFYA KONULARI 2023 NELERDİR?

DOĞAL SİSTEMLER
Ekosistem ve Madde Döngüsü
Ekstrem Doğa Olayları ve Küresel İklim Değişimi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.