Taban Puanları

Dilbilim 2019 Taban Puanları ve Başarı Sıralamaları

YKS (yükseköğretim kurumları sınavı) yerleştirmeleri bitiminden sonra ortaya çıkan puanlar ve sıralamalar bir sonraki yılın yerleştirme kılavuzunda o yıla ait taban puanları ve başarı sıralamaları olarak yol göstersin diye kullanılır. Yani örneğin 2018 yerleştirmeleri sonrasında ortaya çıkan dilbilim puanları ÖSYM tarafından yayıma sokulacak olan 2019 YKS yerleştirme kılavuzunda adaylara yol göstermesi amacıyla kullanılacaktır. İşte bu şekilde ortaya çıkan dilbilim 2019 taban puanları ve başarı sıralamaları listesini yazımızın alt kısmında bulabilirsiniz.

DİLBİLİM 2019 BAŞARI SIRALAMALARI VE TABAN PUANLARI

2018 yerleştirmelerinden sonra dilbilim bölümüne bilinen en düşük puan ve sıralama ile yerleşen adayın puanı 362,14018 ve sıralaması 20287 olarak karşımıza çıkmaktadır. Yine dilbilim bölümüne yerleştirmede kullanılan en büyük taban puan 465,67648 ve sıralama ise 2764 olarak görülmektedir. En azından ortalama bir üniversitede dilbilim bölümüne yerleştirilebilmeniz için dil puan türünden bu iki puan veya sıralama arasında bir değer elde etmesi gerekir diyebiliriz.

DİLBİLİM BÖLÜMÜ BAŞARI SIRALAMALARI
ÜNİVERSİTE TÜR FAKÜLTE BÖLÜM BURS/DİL PUAN TÜR. SIRA TABAN PUAN
BOĞAZİÇİ ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Fen-Ede. Fak. Dilbilim  İNG.     DİL 2764 465,67648
DOKUZ EYLÜL ÜNİV.  DEVLET ÜNİV. Ede. Fak. Dilbilim      DİL 20193 362,44961
ANKARA ÜNİV. DEVLET ÜNİV. Dil ve Tarih Coğrafya Fak. Dilbilim      DİL 20287 362,14018

Daha fazla bilgi almak, dilbilim bölümü hakkında fikir elde etmek, bu tip konularda aklınıza takılan soruları sormak için tercihini yap sitesine ait FORUM sayfalarımızı BURADAN ziyaret edebilirsiniz.

* Yukarıdaki dilbilim 2019 taban puanı ve başarı sıralaması verileri YÖK Atlas ve ÖSYM tarafından yayımlanan kılavuzlardan ve onlara ait internet sitelerinde bulunan kaynaklardan derlenmiştir. Bir değişiklik yapılması halinde ÖSYM duyuru yapacaktır ve bu duyuru geçerli olacaktır bu sebeple ÖSYM’nin resmi sitesini takip etmek sizin için yararlı olacaktır.

2018 YKS yerleştirmelerine dair sayısal bilgileri incelemek için BURADAN, ayrıca ÖSYM tarafından 2018 yerleştirmeleri bitiminde yayımlanan 4 yıllık tüm bölümlerin taban puanları listesine bakmak için BURADAN, 4 yıllık tüm bölümlerin sıralama değerlerine ulaşmak için de BURADAN ilgili dosyalara yönlenebilirsiniz.

** Kısaltmalar

İÖ: İkinci Öğretim

İnd.: İndirimli

SAY: Sayısal

SÖZ: Sözel

EA: Eşit Ağırlık

İNG: İngilizce

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu