kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Dünya Sağlık Örgütü Açıklama Yaptı Dünya Genelinde Vakalar 2 Kat Arttı

Dünya sağlık örgütü tarafından yapılan açıklamada dünya genelinde vakaların son bir ayda 2 katı arttığı belirtildi. Uzmanlar bu durumun mutasyona ve gevşemelere bağlı olduğunu açıkladı.

A+
A-

Çin’in Wuhan şehrinde ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan ve hayatlarımızı olumsuz etkileyen koronavirüs salgınına bağlı olarak yaşanan pandemi hızını kesmeden devam ediyor. Milyonlarca insanın ölümüne neden olan covid-19 son aylarda aşıların ve varyantların yapısının farklılaşmasının etkileri ile vaka sayısına oranla daha az öldürücü olmaya başlasa da hastalığın bulaşma hızı korkunç seviyelere ulaştı. Haftalık vaka sayıları ve salgına dair önemli açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü, DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanorn Ghebreyesus son aylarda vakaların çok hızlı arttığını ve özellikle son 1-2 aydır 2 kata varan artışların görüldüğünü belirtti.

ARTIŞ HIZI KORKUNÇ SEVİYELERE ULAŞTI

Asya-Pasifik Bölgesi ile Papua Yeni Gine merkezli bir bilgilendirme toplantısında açıklamalarda bulunan Tedros Adhanorn Ghebreyesus “Vaka sayıları, vakalara bağlı ölümler endişe verici oranlara ulaştı ve oranlar artmaya devam ediyor. Özellikle Papua Yeni Gine’de koronavirüs salgını oldukça daha kötü bir duruma gelme potansiyeli taşıyor. Şu an olandan daha fazla koronavirüs aşısının temin edilmesi ve buraya getirilmesi şart. Virüse yakalanan kişi sayısı rakamları çoğu ülkeye göre daha düşük seviyelerde görülebilir fakat artış hızı keskin ve oldukça net.” dedi.

DSÖ Genel Direktörü Papua Yeni Gine’de şimdiye değin 9 bin 300 covid-19 vakasının görüldüğünü ve kayıtlı 82 virüse bağlı ölüm olduğuna değindi. Tedros Adhanorn ülkeye Amerika Birleşik Devletleri’nden, Almanya’dan ve Avustralya’dan üç acil yardım ekibinin getirildiğini belirtti. kamu haber

SADECE SON 3 AYDA 1 MİLYON CAN KAYBI

Reuters’in elde ettiği ve paylaştığı verilere göre salgın konusunda kritik bir eşik geride kalmıştı fakat nisan ayı başında paylaşılan rakamlara göre oldukça ürkütücü bir durumun olduğu görüldü. Salgının ilk ortaya çıktığı tarihten bu yana geçen 1.5 yıllık sürede koronavirüse bağlı ölüm rakamları 2 milyon olarak belirtilirken sadece son 1 ayda 1 milyon kişi daha virüs nedeniyle yaşamını yitirdi ve covid-19 nedenli ölüm rakamları 3 milyonu geçti.

Uzmanlar özellikle virüsün uğradığı mutasyon ile ortaya çıkan varyantların bulaş seviyesinin aşırı yüksek olduğunu belirtirken, bu durumdan ötürü de virüse maruz kalan ve hastalanan kişi sayısının da bugüne kadar olan rakamlardan daha yüksek olduğunu açıkladılar. Hem Dünya Sağlık Örgütü hem de ülkelerdeki bölgesel sağlık uzmanları tedbirlere uymanın her zamankinden önemli olduğunu vurgulayarak dünyanın çoğu aşılanmadan yaşanan gevşemelerin daha fazla insanın ölmesine neden olacağını söylüyorlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.