kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

AB Proje Asistanı Maaşları 2024 Ne Kadar?

A+
A-

AB Proje Asistanı Maaşları 2024 güncel olarak ne kadar? AB Proje Asistanı ne demek? AB Proje Asistanı ne iş yapar? AB Proje Asistanı görevleri ve AB Proje Asistanı olmak için ne yapmak gerekiyor? Avrupa Birliği Proje Asistanı olarak öğrenmek istediğiniz her şeyi derledik. Bu yazımızda AB Proje Asistanı’na dair tüm sorulara cevaplar vereceğiz.

AB Proje Asistanı Ne Demek?

AB Proje Asistanı, ”Avrupa Birliği (AB) projelerinin doğru şekilde yürütülmesini sağlayan bir pozisyonu karşılık gelmektedir. Bu pozisyonda çalışanlar genellikle AB projeleri için başvuruda bulunan veya projelerini yürütmeye devam eden organizasyonlar ya da resmi kuruluşlar tarafından talep görürler. Avrupa Birliği’nin dahil olduğu çok farklı finansman programları ve fonlar bulunur.
Avrupa Birliği, çeşitli alanlardaki projelerin desteklenebilmesi adına hibe ya da fon sağlar. Bu projelerin yönetimi çok karmaşık olduğu için AB Proje Asistanları devreye girer ve bu pozisyon açılır. Projelerin başarılı ve hatasız bir şekilde yönetilmesini AB Proje Asistanları sağlar.

AB Proje Asistanı Ne İş Yapar?

AB Proje Asistanı ne iş yapar sorunun ilk karşılığı Avrupa Birliği projelerinde planlama, yürütme ve raporlama alanlarında danışmanlık görevini yerine getirerek hata yapmadan sürecin tamamlanmasını sağlamaktır. Baştan sona projenizin takibi, gerekli tüm belgelerin bir araya getirilmesi, en uygun bütçenin oluşturulup yönetilmesi gibi konuların yanında belki de en önemli aşamalardan olan bütün iletişimin sağlanmasında büyük rol oynarlar. AB Proje Asistanının görevlerini madde madde detaylandırarak gösterelim;

 • Projenin Takibi: Avrupa Birliği projelerinin doğru şekilde yönetilmesi hem zaman kazandırır hem de onay sürecinde sorun yaşanmasının önüne geçer. AB Proje Asistanı, projelerin ilerleyişini yakın takip ederek süreci yönetirler. Proje takviminde ilerlemesini, bütçenin ve hedeflerin şartlarını denetlenmesini sağlar.
 • Bütçe Yönetimi ve Takibi: AB projelerinde bütçeyi yönetmek önemli adımlardan biridir. Bütçeyi yakından takip ederek oluşan ve mevcut giderlerin raporlanmasından büyük oranda AB Proje Asistanları sorumludur. Bütçeyi yakından takip ederek gerektiğinde bütçede revizyona gidebilirler böylece proje aksamadan takvim devam eder.
 • Dokümantasyon, Raporlama ve Analiz: Avrupa Birliği projelerinde tahmin edeceğinizin çok üstünde belge ve dokümana ihtiyacınız olacak. Projeniz hakkında bilgilerin toplanması, bu toplanan belgelerin düzenlenmesi gerekecektir. Projelerin sorunsuz ilerleyebilmesi için dokümantasyon doğru şekilde yapılarak düzenli aralıklarla raporlanması gerekecektir. Bu görev de yine AB Proje Asistanına aittir.
 • İletişim ve Koordinasyon: Avrupa Birliği projelerinde belki de en önemli aşamalardan biri de iletişimin doğru şekilde sağlanmasından geçmektedir. Bunun sebebi ise ülkeler arasında bir bağlantı kurulacak olmasıdır. Ben yurt içi hem yurt dışı iletişimlerin yönetimini koordine ederek projeyi nihayete erdirmek için çalışırlar. Projeler genelde çok kapsamlı olduğu için ekibin ortakları olabilir. Projenin ortakları, paydaşlar ve hatta finansörler arasındaki iletişim sağlanarak projeye dahil olan tüm parçalar arasındaki iletişim yönetilerek bilgi akışı AB Proje Asistanı tarafından gerçekleştirilir.
 • Toplantı ve Etkinliklerin Organizasyonu: Projelerin büyüklüğü sebebiyle ekiplerin hepsinin doğru şekilde koordine edilebilmesi için bir araya gelerek takip edilmesi gerekiyor. Bu toplantıların amacı katılan ekiplerin seyahat düzenlerinin oluşturulması ve takip edilmesi, paydaşların hangi aşamada devreye girmesi gerektiği, bütçenin planlanması gibi konular içerebilmektedir. Yine tüm bu etkinliklerin organizasyonu AB Proje Asistanı tarafından takip edilir.
 • Proje Geliştirme ve Büyütme: Çalıştıkları projeye göre değişmekle birlikte AB Proje Asistanları tamamen işin başındayken işe alınırlar ve projenin tüm geliştirme hatta gerekirse büyütülerek yeni paydaşların dahil edilmesi süreçlerinde yer alırlar. Bu aşamalarda ise yine görevleri projenin doğru şekilde yönetilmesi üzerinedir.
 • Avrupa Birliği Yönergelerine Uygunluk: AB Proje Asistanı, projelerin onay aşamasının en önemli adımlarından biri olan Avrupa Birliği Yönergelerini takip ederek projenin uygun hale getirilmesi sağlarlar. Avrupa Birliği’nden fon almaya hak kazanabilmek için onların bütün yönerge ve politikalarına uygun şartların tek tek sağlanması işlerini AB Proje Asistanı takip ederek denetler ve uygular.

AB Proje Asistanı Maaşları 2024 – GÜNCEL

ab proje asistanı maaşları güncelAB Proje Asistanı Maaşları 2024 güncel olarak ne kadar? AB Proje Asistanları çok fazla alandaki projelerde görev yaparak firmalarla çalışabilir ve maaş alabilirler. İçinde bulundukları projenin büyüklüğü ve takip etmeleri gereken departmanların sayısına göre değişkenlik göstermekle birlikte AB Proje Asistanı Maaşları 2024 yılında ortalama 22.500 Türk Lirası ile 38.900 Türk Lirası arasında değişmektedir. Bu maaş aralığının üst sınırı çok daha yukarılara gidebilmektedir. Projede alacakları sorumluluğa göre maaşlarının üst sınırı yok diyebiliriz.

Kadro – PozisyonMaaş
AB Proje Asistanı Maaşı 202422.500 TL
Büyük Proje AB Proje Asistanı Maaşları 202427.700 TL – 46.750 TL

AB Proje Asistanları Hangi Bölümden Mezun Olurlar?

AB Proje Asistanı olarak işe başlayanlar hangi bölümlerden mezun olmuştur? Avrupa Birliği projelerinin yönetilmesi görevini üstenen AB Proje Asistanları ağırlıklı olarak Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun olmuşlardır. Tercih olarak yabancı dil ve sosyal iletişim ön planda olduğu için bu pozisyonda iş bulan AB Proje Asistanları şu bölümlerden mezun olmuşlardır;

 • Uluslararası İlişkiler
 • Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
 • Sosyoloji
 • İletişim
 • İşletme
 • İktisat
 • İngiliz Dili ve Edebiyatı
 • İngilizce Mütercim ve Tercümanlık
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.