Ehliyet Yetersizliği Cezası 2021 Ne Kadar?

Ehliyet Yetersizliği Cezası 2021 Ne Kadar? Ehliyet Yetersizliği Nedir? Ne Demek? Ehliyet Yetersizliği Cezası Neden Verilir? Ehliyet Yetersizliği Cezası Aldım, Ne Yapmalıyım?

A+
A-

Her yıl binlerce trafik kazası meydana gelmektedir. Bu kazalar sonucunda binlerce kişi hayatını kaybetmekte binlerce kişi de yaralanmaktadır. Üstelik milyonlarca liralık maddi kayıp meydana gelmektedir. Bunun önüne geçmek için trafik kurallarının denetimi sıkılaştırıldı. Türkiye’nin her şehrinde her noktada trafik denetimleri yapılıyor. Bu denetimlerde poilsler sürücülerin ehliyetini kontrol ediyor. Bu noktada pek çok sürücü ehliyet yetersizliği nedeniyle ceza ile karşı karşıya kalıyor. Peki ehliyet yetersizliği cezası nedir? Ne demek? Ehliyet yetersizliği cezası 2021 ne kadar?

Ehliyet Yetersizliği Nedir? Ne Demek?

Ehliyet yetersizliği, sürücü belgesi olmayan kişi demek değildir. Ehliyet yetersizliği, sürücü belgesi olan ancak sürünün kullandığı araç ile uyumsuz olması durumunda gündeme gelir. Yani motorsiklet sürmek için ehliyeti olan bir vatandaşın bunun için sürücü belgesi olmamasına rağmen kamyonet sürmesi durumunda ehliyet yetersizliliği ortaya çıkar. Bu durumda sürücüye idari para cezası kesilir. Ayrıca sürücülere ceza puan işlemi de uygulanır. Ehliyet ceza puanı artan, üst üst ceza alan sürücülere ağır para cezaları kesiliyor. Ayrıca sürücü belgesine de el konulabildiği gibi trafikten de men cezası verilebiliyor. 

Ehliyet Yetersizliği Cezası Neden Verilir? 

Bu soruya bir örnekle cevap verelim. Örneğin normal, standart B sınıfı ehliyeti olan bir kişi tır sürüyor olabilir. Bu tır durdurulursa ve sürücünün tır sürmek için ehliyeti yoksa ehliyet yetersizliği cezası verilir. 

B sınıfı ehliyeti olan motosiklet kullanırsa, C sınıfı sürücü belgesi ile tır ve büyük kamyonetler kullanılırsa, B sınıfı ehliyetle otobüs kullanılırsa, A sınıfı sürücü belgesi ile otomobil kullanılırsa polis ekipleri ceza uygulayabilir. Bu nedenle kullanılacak araç için doğru ehliyeti almanız doğru olacaktır.

Ehliyet Yetersizliği Cezası 2021 Ne Kadar?

Ehliyet yetersizliği cezası, polisler tarafından en sık uygulanan cezalardan biridir. Kullandığı araca ilişkin uygun ehliyete olmayan kişiye verilir. Ehliyet yetersizliği cezası 2021 1.228 TL olarak uygulanır. Sürücülere para cezasının yanı sıra 20 ceza puanı da verilir.

Sürücü belgesi yetersizliği nedeniyle ceza verilen kişiler aracın sahibi değilse yine +20 ceza puanı ve 1002 TL para cezası da uygulanır. Üstelik sürücü ve aracın durumuna göre trafikten men, ağır para cezası ve ehliyete el konma gibi cezalar gündeme gelebilir.
 

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.