Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı Ücreti Ne Kadar? Sınav Ücretli Mi?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Gelir Uzman Yardımcılığı sınavı ücretli mi? GUY Sınav ücreti ne kadar? Detayları haberimizde.

23.11.2020
A+
A-

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen A Grubu kariyer meslek alımı olan Gelir Uzman Yardımcılığı alımı nedir? Gelir Uzman Yardımcılığı alımları nasıl gerçekleştirilmektedir? Gelir Uzman Yardımcılığı sınavını kim yapar? Gelir Uzman Yardımcılığı sınavı için adayların ödemesi gereken herhangi bir sınav ücreti var mı? Gelir Uzman Yardımcılığı sınav ücreti ne kadar? Detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı Nedir?

Gelir Uzman Yardımcılığı alımı Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın kamu gelirleri ile alakalı olan Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından alımı gerçekleştirilen ve taşra teşkilatında görevlendirilen meslek mensuplarının oluşturduğu kariyer meslek grubunun istihdam sürecine verilen addır. Bu bağlamda temelde Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın talimatına bağlı olan ve yürütümü Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen Gelir Uzman Yardımcılığı alımları iki aşamalı olarak yapılmaktadır.

Gelir Uzman Yardımcılığı alımlarının birinci aşaması Gelir Uzman Yardımcılığı GUY yazılı sınavıdır, ikinci kısmı ise Gelir Uzman Yardımcılığı GUY sözlü mülakatlarıdır. 

Gelir Uzman Yardımcılığı Yazılı Sınavına Kimler Girebilir?

Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavına alımın yapılacağı ilan edilen gruplara göre farklılık arz eden alanlardan mezun adaylar katılabilmektedir. Bu alanlardan en yaygın olanı Hukuk ve İİBF mezunu adaylardır. İkincil alan Mühendislik Fakültesi mezunu adayları, üçüncül alan ise İstatistik alanından mezun adayları kapsamaktadır. Bunun yanında adayların Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavına başvuruda bulunabilmeleri için Gelir Uzman Yardımcılığı sınavının gerçekleştirileceği yılın birinci günü itibariyle Devlet memurları kanununun ilgili hükümlerince otuz beş yaşlarını tamamlamamış olmaları gerekmektedir. Ayrıca adayların aynı kanunda yer alan memurluk genel şartlarını da taşıyor olmaları lazımdır.

Gelir Uzman Yardımcılığı alımlarına başvuruda bulunacak olan adayların başvuruda bulunacakları alana göre farklılık arz eden KPSS puan türlerine sahip olmaları gerekmektedir. Bu puan türleri ile diğer GUY sınavı başvuru şartlarını incelemek için ilgili çalışmamıza aşağıda yer alan yönlendirme ile ulaşmanız mümkündür;

Gelir Uzman Yardımcılığı Yazılı Sınavı Nedir? Nasıl Gerçekleştirilmektedir?

Gelir Uzman Yardımcılığı alımlarının yazılı sınav aşamasına yukarıda yer alan şartları taşıyan ve mesleğe alınacağı ilan edilen aday sayısının beş katı kadar yüksek puanlı aday arasında yer alan adaylar katılabilmektedir. Bu beş kat kadar adayın belirlemesi Gelir Uzman Yardımcılığı sınavı başvuru sürecinde Başkanlık tarafından ilan edilen iller arasında yapılan tercih neticesinde, her il için ayrı ayrı gerçekleştirilmektedir. Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavında adaylara alan bilgisi konularından ve tarih dersi konularından çoktan seçmeli usulde sorular yöneltilmektedir. 

Gelir Uzman Yardımcılığı Yazılı Sınavı Başarı Koşulu Nedir?

Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavına katılan adayların her biri, Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavına katılma hakkı kazanmış oldukları il bazında yarışmaktadırlar. Bu iller için sınava katılan diğer adaylarla yarışan adayların Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olabilmeleri için en az 70 puan almaları gerekmektedir. Ancak bu başarı adayların Gelir Uzman Yardımcılığı sözlü mülakatlarına katılabilmeleri için yeterli olmamaktadır.

Adayların Gelir Uzman Yardımcılığı yazılı sınavında başarılı olmalarının yanında, sınava katıldıkları ve yarıştıkları il içerisinde diğer başarılı adaylarla birlikte yapılan puan sıralamasında, o ilin alım sayısının iki katı kadar aday arasında yer almaları gerekmektedir. Aksi halde adaylar Gelir Uzman Yardımcılığı sıanvında başarılı olmuş ancak mülakata katılmaya hak kazanamamış olurlar.

Gelir Uzman Yardımcılığı GUY Sınavı Ücreti Ne Kadar? Gelir Uzman Yardımcılığı Sınavı Ücretli Mi?

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hem yazılı hem de sözlü kısmı gerçekleştirilen Gelir Uzman Yardımcılığı sınavı için adayların Başkanlığa herhangi bir sınav ücreti ödemesi gerekmemektedir. Özellikle Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi ÖSYM tarafından yapılan sınavlara yüklü ücretler ödeyerek kurum sınavı aşamasına gelmiş olan adaylar açısından oldukça güzel bir yaklaşımı olan Başkanlığın bu hareket biçiminin başta ÖSYM olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarına örnek olması temennisi ile.

Gelir Uzman Yardımcılığı GUY sınavlarına yönelik olarak paylaşımlar yapılan ve sorularınızı yöneltebileceğiniz FORUM sayfamızı takip etmeyi Unutmayın!

Yazımızı Puanlamak İster misin?

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.