kpss
taban puanlar
başarı sıralamaları
atama puanları
yks
tyt

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Maaşları 2023 Ne Kadar?

​​​​​​​Adayların elektronik ve haberleşme mühendisi olabilmesi için ne yapmaları gerekmektedir, elektronik ve haberleşme mühendisi ne iş yapmaktadır, özel sektörde elektronik ve haberleşme mühendisi maaşları 2023 ne kadar, elektronik ve haberleşme mühendisi maaşı 2023 yılı için kamuda ne kadar oldu, elektronik ve haberleşme mühendisi mesai saatleri ne kadardır, elektronik ve haberleşme mühendisi çalışma şartları nasıldır gibi soruların cevapları yazımızda yer almaktadır.

A+
A-

Tercihiniyap olarak meslekler hakkında bazı bilgiler verdiğimiz yazılarımızı yayımlamaya devam ediyoruz. Branş branş mühendislikler ile ilgili de böyle yazılar hazırlamaya karar verdik ve mühendisliklerin maaşlarını, haklarındaki kısa bilgileri sitemize yazmaya başladık. Bu yazımızda sizlere elektronik ve haberleşme mühendisi hakkındaki bilgileri vermeye çalışacağız.

Elektrik Elektronik Mühendisi Maaşları Ne Kadar?

NASIL ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ OLUNMAKTADIR? ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ KİMDİR? ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ NE İŞ YAPMAKTADIR?

Bir kimsenin elektronik ve haberleşme mühendisi olabilmesi için elektronik ve haberleşme mühendisliği veya benzeri bir bölümden mezun olması gerekmektedir. Elbette sadece mezun olmak bir mesleği yapmaya yeterli gelmemektedir. Memur olarak elektronik ve haberleşme mühendisi olmak isteyen bireyler mezuniyetleri sonrası KPSS yani kamu personeli seçme sınavına girerek atanmalarına sağlayacak kadar puan almalı veya özel sektörde çalışmak isteyenler de bir firmanın veya özellikle çalışma istedikleri firmanın aradığı şartları yerine getirmelidirler.

Elektronik ve haberleşme mühendisi kimdir daha iyi anlamak için elektronik ve haberleşme mühendislerinin ne iş yaptığına bakmak yerinde olacaktır. Elektronik ve haberleşme mühendisi ne iş yapar dendiğinde cevap olarak sıralayacak olursak;

  • Elektronik aletleri ve sistemlerini tasarlayarak projeye dönüştürürler,
  • Yeni üretilen ürünlerin sorunsuz çalışmasını sağlarlar,
  • Yeni üretilen ürünlerin satış kısmında yer alırlar,
  • Haberleşme alanında üretilen ürünler için kullanıcılara teknik destek sağlarlar,
  • Danışman olarak da görev yaparlar.

<div></div>

KAMU PERSONELİ OLAN ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ MAAŞLARI 2023 YILINDA NE KADAR?

Yeni başlayan           25650-25750 Türk Lirası

Tablomuzda hizmet yıllarına göre mühendislerin aldıkları maaşlar verilmiştir fakat bu rakamlar ortalama ve minimum rakamlardır. Burada belirttiğimiz rakamlara ek olarak ek mesailer, aile yardımları, kurumdan kuruma değişen ek ödenekler gibi ek ücretler de maaşlara eklenebilmektedir. Kamuda yeni başlayan bir elektronik ve haberleşme mühendisi maaşı 25700 TL civarlarındadır.

<div></div>

ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA İMKANLARI NASILDIR? ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ ÇALIŞMA SAATLERİ KAÇ SAATTİR?

Tüm mühendislikler için olduğu gibi elektronik ve haberleşme mühendisleri için de çalışma saatleri ve şartlarını ikiye ayırmak yerinde olacaktır, bu ayrımı da özel sektör ve kamu olarak yapmak yerinde olacaktır.

Memurların haftalık mesai saatleri 40 saattir ve elektronik ve haberleşme mühendisleri de istisnai durumlar, proje yetiştirmelerde yapılan ek mesailer gibi şeyler olmadığı sürece aşağı yukarı bu kadar çalışma saatine sahiptirler. Çalışma şartları da bununla paralel olarak hem çalışma saatlerinin hem de çalışan işin rahatlığı nedeniyle oldukça iyidir diyebiliriz. Mühendislerin hepsi çalıştıkları alana bağlı olarak kimi zaman laboratuvar ortamında, kimi zaman sahada kimi zaman da ofiste çalışmaktadırlar.

Özel sktördeki mühendislerin durumunu değerlendirdiğimizde yeni başlayan ve az yıl çalışmış olan mühendisler için durum bu kadar iyi değildir. Hem mesai saatleri oldukça uzundur hem de evet bir ofiste veya yine alana bağlı olarak sahada görece rahat bir iş yapsalar da aldıkları maaş nedeniyle başlangıçta çalışma imkanlarının çok da iyi olduğu söylenemez. Buna ek olarak stres ve baskının bulunduğunu da inkar etmemek gerekir.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

ÖZEL SEKTÖRDE 2023 ELEKTRONİK VE HABERLEŞME MÜHENDİSİ MAAŞI NE KADAR?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yeni başlamış veya az deneyim sahibi mühendislerin maaşları oldukça azdır, asgari ücret civarındadır. Ortalama bir firmada işe başlayacak olan elektronik ve haberleşme mühendisi maaşı 2023 için 9700 TL civarlarındadır. Tabi ki yine altını çizelim bu ortalama bir rakamdır çünkü bazı şirketler personellerine asgari ücret vermekte iken bazı şirketler ise personellerinin yeterliliğine bağlı olarak 10000-10500 TL civarlarında maaş verebilmektedirler.

SORU, GÖRÜŞ VE BİLGİ PAYLAŞIMI İÇİN BURADAN FORUM SAYFALARIMIZI ZİYARET EDEBİLİRSİNİZ.

Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü kaç yıllık?

Bu bölüm 4 yıl boyunca süren bir lisans eğitimidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.